zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Czyszczenie i sterylizacja narzędzi stomatologicznych 03-08-2021

W każdym gabinecie dentystycznym można znaleźć szeroki wybór narzędzi – od rozbudowanych, zaawansowanych sprzętów, takich jak unity stomatologiczne z oprzyrządowaniem, po drobne akcesoria i dodatki, na przykład nożyczki i pęsęty.

czytaj całość

Jak odróżnić perfumy wegańskie od innych? 03-08-2021

Czy perfumy mogą być wegańskie?

Jak najbardziej i wcale nie jest to kaprys, a moralnie uzasadnione stanowisko. W wegańskich perfumach nie znajdziemy piżma, ambry i cywetu.

czytaj całość

Badanie głowy rezonansem magnetycznym. Gdzie wykonać badanie? 03-08-2021

Bóle głowy zazwyczaj tłumaczymy pogorszonym samopoczuciem, bądź zmianą pogody. Z reguły jest to niegroźna dolegliwość, która samoistnie mija i nie niesie za sobą żadnych powikłań. Jednak niekiedy nagłe, silne bóle głowy mogą sygnalizować tętniaka. Badaniem, które jednoznacznie potwierdzi diagnozę, jest rezonans magnetyczny. Sprawdź kiedy i gdzie wykonać badanie MR.

czytaj całość

Czy kupowanie leków online jest bezpieczne? 03-08-2021

Jeśli więc na stronie danej apteki internetowej nie ma odpowiedniego logo lub po jego kliknięciu nie jest się odsyłanym do zewnętrznej witryny z rejestrem aptek, wówczas nie należy dokonywać zakupu farmaceutyku. Jest to bowiem ryzykowne, gdyż taki preparat może być po prostu szkodliwy dla zdrowia.

czytaj całość

Skuteczny sposób na walkę z cellulitem 03-08-2021

Do tej pory wydawało ci się, że skuteczna walka z cellulitem jest poza twoim zasięgiem? Nic bardziej mylnego. Oto Icoone - twój sprzymierzeniec, jeśli chodzi o nieinwazyjne usunięcie tkanki tłuszczowe, a tym samym i pozbycie się skórki pomarańczowej. Z czego wynika jego skuteczność? Głównie z zastosowanych technologii - urządzenie pozwala bowiem stymulować daną partię ciała nawet 1180 bodźcami jednocześnie. Dlatego sprawdza się nie tylko w trakcie terapii antycellulitowej, ale również pomaga zwalczyć obrzęki czy pozbyć się blizn.

czytaj całość

Fotochromy czy standardowe okulary przeciwsłoneczne? Wybierz model dla siebie! 03-08-2021

Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowe akcesorium o każdej porze roku, a w okresie letnim wręcz nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Sięgamy po okulary przeciwsłoneczne z przyciemnianymi soczewkami, by uniknąć nieprzyjemnych doznań podczas chwil spędzonych w plenerze, zadbać o zdrowie i dobrą kondycję oczu, dopełnić modnym akcentem letnią stylizację. Odkąd na rynku pojawiły się okulary fotochromowe, stale rośnie ich popularność i wiele osób decyduje się na fotochromy, by zastąpić nimi tradycyjne okulary przeciwsłoneczne. Czy faktycznie warto skusić się na soczewki fotochromowe do okularów? Czy szkła fotochromowe są lepszym wyborem niż standardowe rozwiązania?

czytaj całość

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu? 03-08-2021

Co to jest udar słoneczny?
Udar słoneczny jest w zasadzie wyszczególnioną kategorią udaru cieplnego. Następuje on na skutek długotrwałego wystawienia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w najcieplejszych częściach dnia. 

czytaj całość

Psycholog online - gdzie skorzystać z pomocy psychologicznej przez internet? 03-08-2021

Psycholog online może pomóc Ci rozwiązać zawiłe sytuacje życiowe, poradzić sobie z codziennymi trudnościami czy stresem. Społeczna świadomość problemów natury psychologicznej wzrasta, jednak często ciężko jest podjąć ostateczną decyzję o osobistej wizycie u specjalisty.

czytaj całość

Blizny ? poznaj sposób na skuteczne pozbycie się ich 03-08-2021

Na to, jak będzie wyglądać nasza blizna, ma wpływ sporo czynników. Przede wszystkim będzie to miejsce, w którym ona powstała, a także jej głębokość skaleczenia.

czytaj całość

Uważaj na wirusa HPV! 03-08-2021

Nowotwór szyjki macicy to bardzo poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Należy jednak regularnie powtarzać badanie cytologiczne, także na obecność wirusa hpv - nie niesie on 100% ryzyka  rozwoju nowotworu, ale z całą pewnością zakażenie wirusem hpv zwiększa to niebezpieczeństwo.

czytaj całość

Miesiączka - co warto o niej wiedzieć? 03-08-2021

Specjalista w zakresie ginekologii powinien być przez kobiety odwiedzany regularnie. Nie jest to związane tylko z leczeniem chorób - centrum medyczne to także miejsce, gdzie wykonamy niezbędne badania kontrolne, a także zadbamy o antykoncepcję lub leczenie niepłodności.

czytaj całość

Aloes ? właściwości, działanie, zastosowanie 03-08-2021

Sok oraz żel zawarte w aloesie przyspieszają gojenie się ran i podrażnień. Można stosować je na oparzenia słoneczne czy te spowodowane kontaktem z gorącą parą wodną. Aloes łagodzi świąd i podrażnienia po ukąszeniach owadów i otarciach naskórka. 

czytaj całość

Czym jest i dla kogo przeznaczona metoda rehabilitacji Bobath? 03-08-2021

Metoda Bobath początkowo była rozwijana z myślą o terapii niemowląt i dzieci z problemami neurologicznymi i zaburzeniami ruchowymi. Obecnie jest z powodzeniem stosowana także u dorosłych pacjentów, np. po udarach mózgu i urazach w obrębie głowy. Na czym polega terapia NDT Bobath, jakie są wskazania i jakie efekty przynosi jej stosowanie?

czytaj całość

Choroby tarczycy03-08-2021

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem położonym na szyi, przylegającym bezpośrednio do krtani, tchawicy i przełyku. Składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąskim pasmem tkanki tarczycowej zwanym cieśnią. Hormony tarczycy warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego w ciągu całego życia.

czytaj całość

Kudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach 03-08-2021

Kudzu Root bogaty w substancje czynne o nazwie izoflawony znacząco zmniejszają chęć i przymus sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. .

czytaj całość

Grypa ? co należy o niej wiedzieć? Przyczyny, objawy, leczenie 03-08-2021

Grypa to jedna z najpowszechniejszych chorób wirusowych, która występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, czyli w miesiącach podwyższonej zachorowalności. Choroba wywoływana jest przez wirusy grypy i, choć znana w medycynie od dawna, wciąż stanowi dość groźne schorzenie, ze względu na powikłania. Większość przypadków grypy aktualnie leczonych jest objawowo, najczęściej domowymi sposobami, jednak nigdy nie wolno ignorować symptomów, aby nie doszło do zagrażających zdrowiu i życiu konsekwencji. Czym objawia się grypa, jak zarażamy się wirusem oraz jak ją leczyć?

czytaj całość

Jak menopauza wpływa na samopoczucie? 03-08-2021

Moment nadejścia klimakterium jest specyficznym czasem dla każdej kobiety. Wiele z nich obawia się uciążliwych objawów, jednak warto pamiętać, że menopauza nie jest chorobą.

czytaj całość

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy03-08-2021

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !03-08-2021

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.

czytaj całość

Męskie utrapienie - prostata!?03-08-2021

Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa, pracującej w Przychodni Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. J. Babińskiego we Wrocławiu mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.

czytaj całość

Zespoły bólowe kręgosłupa. 03-08-2021

Kręgosłup, po przyjęciu przez człowieka postawy pionowej, stale poddawany jest działaniu znacznych sił, do których nie był dawniej przystosowany, kiedy poruszał się na 4 kończynach.

czytaj całość

Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.03-08-2021

Na czym więc dokładnie polega różnica między tomografią a rezonansem i kiedy się te badania wykonuje?

czytaj całość

Strzeżonego Pan Bóg strzeże!03-08-2021

U kobiet pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak piersi (sutka), kolejne na czarnej liście to nowotwory płuca i żołądka, czwartym jest rak szyjki macicy.

czytaj całość

Ostrożnie ze słońcem!03-08-2021

Co roku z nadejściem lata powraca temat oparzeń słonecznych, udarów cieplnych, promieniowania UVA i UVB oraz nowotworów skóry. Mimo to wydaje się, że ostrzeżeń nigdy dość, dlatego i my zajmiemy się tym problemem.

czytaj całość

Podróże dalekie i bliskie, przyjemność czy niebezpieczeństwo? 03-08-2021

Od kilku lat co roku coraz więcej Polaków wyjeżdża w tropiki.  Ale czy powrót do rodzimego naszego kraju jest tylko wypełniony wspaniałymi wspomnieniami oraz przepięknymi zdjęciami? Czy może możemy przywieźć „coś” dodatkowego?.... Ale co? 

czytaj całość

Zanokcica paznokciowa a zastrzał 03-08-2021

Zanokcica. Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

czytaj całość

Stres - przyjaciel czy wróg?03-08-2021

Początek lata to dla większości z nas zapowiedz wakacyjnego wypoczynku, ale dla wielu osób, zwłaszcza studentów, to bardzo trudny i stresujący czas – czas zaliczeń i egzaminów.

czytaj całość

Rak żołądka, dlaczego taki groźny. 03-08-2021

Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.

czytaj całość

Chirurg w roli sapera, czyli jak się rozbraja tętniaki!03-08-2021

Dlatego prawdziwe pole do popisu daje chirurgowi rola sapera, który rozbraja tętniaka, zanim ten zdąży pęknąć. W tym celu musi jednak najpierw rozpracować mechanizm bomby.

czytaj całość

Choroby wywoływane przez chlamydie03-08-2021

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym.

czytaj całość

Zapalenie krtani i tchawicy!03-08-2021

Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku inne objawy i nieco odmienny przebieg.
Zapalenia krtani ogólnie dzielimy na ostre i przewlekłe.

czytaj całość

CO ŻYJE W POLSKICH KRANACH ? 03-08-2021

Jak badana jest polska kranówka? Podczas analizy wody niemożliwe jest śledzenie wszystkich organizmów chorobotwórczych, które mogły w niej zamieszkać. Analizuje się tylko „bakterie wskaźnikowe” (należą do nich: 1-bakterie grupy coli, 2-bakterie E.coli, 3-paciorkowce kałowe, 4-Clostridium). 

czytaj całość

To i owo o przegrodzie nosa.03-08-2021

Często słyszymy, że ktoś ma skrzywioną przegrodę nosa. Nic w tym dziwnego, bo tylko niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa.

czytaj całość

Biopierwiastki dla urody - CYNK 03-08-2021

Cynk jest pierwiastkiem należącym do grupy metali ciężkich. Będąc składnikiem (lub aktywatorem) wielu enzymów, uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, alkoholu oraz przypuszczalnie tłuszczy.

czytaj całość

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?03-08-2021

Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech. 

czytaj całość

Sezon na wrzody03-08-2021

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Bóle kręgosłupa 03-08-2021

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dotyczą ludzi w różnym wieku. Połowa ludzi po 50-tym roku życia i praktycznie wszyscy po 70-tym mają do czynienia z tym problemem.

czytaj całość