zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka:

Lista artykułów

Wczesne wykrywanie raka płuc w roku 2009

Program jest skierowany do mieszkańców Szczecina w wieku 55 - 65 lat, którzy od co najmniej 20 lat wypalają co najmniej 1 paczkę papierosów dziennie lub mają za sobą historię palenia tytoniu w ilości 20 paczkolat .

Pacjenci, którzy kwalifikują się do programu, mogą samodzielnie lub za pośrednictwem lekarza rodzinnego zarejestrować się do pracowni tomografii komputerowej na bezpłatne badanie tomografii klatki piersiowej. Pacjenci, u których zostaną wykryte zmiany w płucach, będą kierowani do dalszej diagnostyki i leczenia.

Koordynatorem działań jest Samodzielny Specjalistyczny Szpital im. Prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie we współpracy ze wszystkimi pracowniami tomografii komputerowej w Szczecinie:

czytaj całość

Profilaktyka chorób odtytoniowych (w tym POCHP) w roku 2009

Program adresowany jest do osób powyżej 18 r.ż. palących papierosy, w tym - w zakresie diagnostyki POChP - w szczególności do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40 a 65 rokiem życia, którzy nie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy, u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.

czytaj całość

Profilaktyka chorób układu krążenia w 2009

Program kierowany jest do osób, któw tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat

czytaj całość

Profilaktyka raka szyjki macicy w roku 2009

Program profilaktyki raka szyjki macicy adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat. które nie wykonały badania cytologicznego w ciągu ostatnich 3 lat.
W 2009 roku profilaktyczne badanie cytologiczne można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym zakontraktowanym przez NFZ.
Do ginekologa nie jest wymagane skierowanie.

Kobiety młodsze niż 25 lat i starsze niż 59 lat, mogą skorzystać z badania cytologicznego w ramach porady udzielonej przez lekarza specjalistę.

czytaj całość

Wczesne wykrywanie raka piersi w roku 2009

Program adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy.

Powodem ponownego badania mogą być czynniki ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki ) oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Kobieta może się zgłosić na nie sama lub po otrzymaniu zaproszenia.

czytaj całość
Poprzednie12Następne