zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Męskie utrapienie - prostata!?22-10-2021

Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa, pracującej w Przychodni Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. J. Babińskiego we Wrocławiu mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.

czytaj całość

Strzeżonego Pan Bóg strzeże!22-10-2021

U kobiet pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak piersi (sutka), kolejne na czarnej liście to nowotwory płuca i żołądka, czwartym jest rak szyjki macicy.

czytaj całość

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !22-10-2021

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.

czytaj całość

Rak żołądka, dlaczego taki groźny. 22-10-2021

Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.

czytaj całość

Ostrożnie ze słońcem!22-10-2021

Co roku z nadejściem lata powraca temat oparzeń słonecznych, udarów cieplnych, promieniowania UVA i UVB oraz nowotworów skóry. Mimo to wydaje się, że ostrzeżeń nigdy dość, dlatego i my zajmiemy się tym problemem.

czytaj całość

Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.22-10-2021

Na czym więc dokładnie polega różnica między tomografią a rezonansem i kiedy się te badania wykonuje?

czytaj całość

Lista artykułów

Rak piersi i rak szyjki macicy: badania przesiewowe, objawy i leczenie 27-11-2019

Rak piersi powstaje z komórek gruczołu piersiowego. Może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jednak najczęściej występuje u kobiet. Rosnąca świadomość na temat nowotworu piersi i finansowanie badań pozwoliła osiągnąć znaczne postępy w diagnozowaniu i leczeniu raka. Wzrósł wskaźnik przeżycia, głównie ze względu na wczesne wykrycie, nowe spersonalizowane podejście do leczenia i lepsze zrozumienie choroby.

czytaj całość

Jak rozpoznać nowotwór? Przebieg białaczki i jej objawy. 10-09-2019

Białaczka to choroba, której przyczyn do dzisiaj nie udało się ustalić. Zdaniem specjalistów wpływ na pojawienie się tej choroby mogą mieć predyspozycje genetyczne, czynniki natury zakaźnej, upośledzenie czynności układu odpornościowego oraz czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne, które wyzwalają proces rozrostowy.

czytaj całość

Radioterapia nowotworów - na czym polega? 13-07-2019

Słysząc o radioterapii większość z nas będzie miała pierwsze skojarzenia związane z leczeniem chorób onkologicznych. Jednak warto zauważyć, że radioterapia znalazła swoje zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny i często zastępuje dobrze znane tradycyjne metody terapii.

czytaj całość

Wskazania do leczenia za pomocą brachyterapii 28-03-2018

Brachyterapia jest rodzajem radioterapii onkologicznej, polegającej na bezpośrednim napromieniowywaniu zmian nowotworowych. Wykorzystuje energię fotonów lub cząstek z izotopów promieniotwórczych, umieszczonych w samej zmianie chorobowej lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie, co pozwala na oszczędzenie przylegających, zdrowych tkanek.

czytaj całość

Mammografia czy badanie USG? 08-08-2017

Badanie piersi powinno być wykonywane rutynowo – nie tylko wtedy, gdy wyczujemy jakieś zmiany pod palcami podczas samobadania. Wiele kobiet nie wie jednak, na które z badań się zdecydować. To zaś zależy od kilku czynników.

czytaj całość

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór. Jak to działa? 09-12-2016

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie (8 milionów). W Polsce (dane Krajowego Rejestru Nowotworów) na raka umiera prawie 100 tysięcy osób rocznie (25% wszystkich zgonów), z czego 94 tysiące to przypadki nowotworów złośliwych.

czytaj całość

Witamina C ? prawo- czy lewoskrętna 14-12-2016

Organiczny kwas askorbinowy, nazywany po prostu witaminą C, jest niezbędny dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Śmiało można go określić pewnego rodzaju budulcem naszego organizmu, który odpowiada za to, czy jesteśmy zdrowi czy też nie.

czytaj całość

Leczenie i profilaktyka marskości wątroby 02-02-2016

Wątroba to organ, który odgrywa niezwykle ważną rolę dla zdrowia, a bez jej działania niemożliwe jest m.in. właściwe oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji. Dlatego warto poznać przyczyny, objawy i metody leczenia jednej z najpoważniejszych chorób, które mogą zaatakować ten organ, czyli marskości wątroby.

czytaj całość

Wskazania do USG jamy brzusznej 30-05-2017

USG jamy brzusznej to jedno z najczęściej wykonywanych badań we współczesnej ultrasonografii. Pozwala ono ustalić źródło występującego bólu, ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć zmiany w ich budowie. Narządami, które można w ten sposób zbadać, są m.in. wątroba, nerka, trzustka, śledziona, pęcherz moczowy, macica, gruczoł krokowy, pęcherzyki żółciowe i drogi żółciowych.

czytaj całość
Poprzednie12Następne