zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wizyta u stomatologa czyli nie taki diabeł straszny!20-10-2011

     Podczas pierwszej wizyty stomatolog przeprowadzi pełny wywiad dotyczący Twojego zdrowia. Pamiętaj, aby podczas kolejnych wizyt informować go o wszelkich zmianach swojego stanu zdrowia.
     Większość wizyt u stomatologa polega na przeglądzie stanu uzębienia i dziąseł. Regularne odbywanie takich wizyt kontrolnych (najlepiej, co 6 miesięcy) sprawi, że Twoje zęby pozostaną czyste i będą Ci dłużej służyły, a także może zapobiec wielu bolesnym dolegliwościom.

· Dokładne czyszczenie
Prawie w każdym przypadku w trakcie wizyty kontrolnej stomatolog przeprowadza kompletne oczyszczanie zębów, przy pomocy specjalnych instrumentów usuwa osad z miejsc poniżej linii dziąseł, usuwając nagromadzoną tam płytkę bakteryjną i kamień nazębny, który może być przyczyną choroby dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z ust i innych problemów.

· Kompletne badanie kontrolne
Stomatolog przeprowadzi dokładne badanie kontrolne Twoich zębów, dziąseł i jamy ustnej w poszukiwaniu zmian chorobowych tzn. próchnicy, zmian w przyzębiu.

· Zdjęcia RTG
W zależności od wieku, ryzyka rozwoju chorób i objawów, stomatolog może zalecić wykonanie prześwietlenia RTG, badanie, które może rozpoznać zmiany niewidoczne podczas badania, Np. uszkodzenia kości szczęk, zęby zatrzymane, ropnie zębowe, torbiele lub guzy, a także próchnicę na powierzchniach stycznych zębów. Środkiem zapobiegawczym podczas prześwietlenia powinno być zawsze zakładanie fartucha z gumy ołowiowej. Kobiety w ciąży powinny poinformować stomatologa o swoim stanie, gdyż w ich przypadku badania rentgenowskie można wykonywać jedynie w wyjątkowych sytuacjach.
Stomatolog zlecić wykonanie zdjęcia panoramicznego, które pozwala za jednym razem uzyskać pełny obraz górnej i dolnej szczęki, co daje informacje o zgryzie pacjenta.

Jak często odwiedzać stomatologa?
     Jeżeli zęby i dziąsła są w dobrym stanie, następna wizyta dopiero za 3-6 miesięcy. Jeżeli potrzebne jest dalsze leczenie, powiedzmy założenie wypełnienia, usunięcie zęba mądrości lub naprawienie złamanej korony należy uzgodnić termin następnej wizyty.

     Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą, może mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia stomatologicznego. Negatywne doświadczenia z dzieciństwa, związane z kontaktem z dentystą, mogą być jedną z przyczyn dentofobii.
Przed wizytą u dentysty należy koniecznie porozmawiać z dzieckiem i wyjaśnić co je czeka. Dziecko odczuwa lęk, więc można powiedzieć mu, że idzie z mamą na spotkanie z nowym znajomym – dentystą, który np. sprawdzi, czy zęby są zdrowe.
     Kontakt dziecka z dentystą najlepiej jest rozpocząć od wizyty kontrolnej, która pozwoli maluchowi zapoznać się z nowym miejscem. Stomatolodzy zalecają, aby miała ona miejsce nie później niż do 3. roku życia.
     Odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to podstawowe czynniki mające wpływ na późniejsze nastawienie dziecka do leczenia .

     Efektem właściwej higieny zębów i dziąseł są usta o zdrowym wyglądzie i zapachu. Oznacza to, że:
-Twoje zęby są czyste i nie zawierają resztek pokarmowych.
-Dziąsła mają różowy kolor i nie bolą, ani nie krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania.
-Nieświeży oddech nie stanowi utrzymującego się problemu.

     Ból lub krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów albo trwały nieświeży oddech wymagają wizyty u stomatologa.
Stomatolog pomóc w poznaniu właściwych technik higieny jamy ustnej oraz wskazać miejsca w jamie ustnej, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej.

Co składa się na właściwą higienę jamy ustnej?
      Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby nie tylko pozwalają Ci wyglądać i czuć się młodo, ale również umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie. Codzienna profilaktyka, w tym odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiec problemom przed ich pojawieniem się.

     Pomiędzy wizytami u stomatologa każdy może sam wykonywać czynności, które wpłyną na kondycję naszych zębów, są to:
-dokładne szczotkowanie zębów pprzynajmniej 2 razydziennie oraz codzienne stosowanie nici dentystycznej
-racjonalna dieta i ograniczanie przekąsek pomiędzy posiłkami
-stosowanie produktów do higieny jamy ustnej zawierających fluor tym pasty do zębów
-stosowanie fluorkowych płukanek do ust

Czym są ubytki?
     „Ubytki" jest to inne określenie próchnicy zębów. Bardzo duży wpływ na próchnicę ma tryb życia - jak jemy, jak dbamy o zęby, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów.
Wyróżnia się następujące rodzaje ubytków:
*ubytki koronowe - najczęstszy typ, występujący zarówno u dzieci, jak i u dorosłych; ubytki koronowe są zazwyczaj zlokalizowane na powierzchniach żujących lub pomiędzy zębami.
*ubytki korzeniowe - wraz z wiekiem dziąsła cofają się, częściowo odsłaniając korzenie zębów, które nie są pokryte szkliwem, dlatego są narażone na próchnicę.
*próchnica nawracająca - ogniska próchnicy mogą powstawać wokół istniejących wypełnień i koron.
Dorośli są szczególnie narażeni na ubytki, jeżeli występuje u nich suchość w jamie ustnej - choroba spowodowana niedostatecznym wydzielaniem śliny. Suchość w jamie ustnej może być spowodowana innymi chorobami, leczeniem, radioterapią i chemioterapią; w zależności od przyczyny może ona być chwilowa bądź trwała.
Ubytki są bardzo poważnym zagrożeniem. Nieleczona próchnica może zniszczyć ząb i zabić delikatne nerwy w jego środku, co może prowadzić do wytworzenia się ropnia - obszaru zakażenia przy wierzchołku korzenia. Powstanie już ropień, może on być leczony jedynie metodą kanałową, przez zabieg chirurgiczny lub przez ekstrakcję zęba.

Po czym poznać, czy występują ubytki?
     Tylko dentysta może stwierdzić z całą pewnością, czy w uzębieniu występują zmiany próchnicze. Jest to spowodowane tym, że ubytki rozwijają się pod powierzchnią zęba, gdzie nie są one widoczne. Podczas spożywania pokarmów, które zawierają węglowodany, składniki te są zużywane przez bakterie w płytce nazębnej, na skutek, czego wytwarzane są kwasy, które niszczą zęby. Z czasem szkliwo zęba zaczyna pękać pod powierzchnią, podczas gdy jego powierzchnia pozostaje nienaruszona. Na skutek znacznego uszkodzenia szkliwa jego powierzchnia zapada się, tworząc ubytek.
     Ubytki najczęściej rozwijają się w zagłębieniach na powierzchniach żujących zębów trzonowych, pomiędzy zębami, a także w pobliżu linii dziąseł. Jednak niezależnie od miejsca występowania najlepszym sposobem ich wykrycia i leczenia we wczesnym stadium są regularne wizyty kontrolne u dentysty.
     Mimo codziennego szczotkowania na zębach stale odkłada się płytka nazębna. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Początkowo taki osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. Jeśli jednak nie jest regularnie usuwany (bo niedokładnie myjemy zęby), zaczyna ciemnieć (u palaczy i osób pijących dużo kawy, herbaty), drobnoustroje znajdujące się w płytce powodują kłopoty z zębami i dziąsłami. Już po 2–3 dniach w pozostawionym osadzie odkładają się pochodzące ze śliny sole mineralne, co sprawia, że płytka zamienia się w twardy, nierówny kamień.
      Należy go usunąć, służą do niego specjalne nowoczesne urządzenia. Mają one wibrujące końcówki, które niczym pneumatyczne minimłoty odłupują kamień bardziej precyzyjnie (nawet z trudno dostępnych miejsc, np. między zębami) i znacznie delikatniej niż w przypadku ręcznego kruszenia. Ryzyko skaleczenia dziąsła jest znacznie mniejsze. Po zabiegu stomatolog również wygładza powierzchnię zębów gumkami i pastami.

     Możliwości nowoczesnej stomatologii są dzisiaj naprawdę imponujące. Zęby leczy się szybko i praktycznie bez bólu, ratując nawet te najbardziej zaniedbane.

Opracowanie: OKO

Czytaj także:

Leczenie kanałowe - na czym polega i kiedy się wykonuje?

Zęby mądrości? utrzymywać czy usuwać?

Choroby przyzębia- Periodontopatie !

Implanty zębowe - sztuczne elementy wśród naturalnego uzębienia !

Migreny, bóle głowy !

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?

Komentarze