zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

MŁODZIEŃCZE PRZEWLEKŁE ZAPALENIE STAWÓW - Choroba nie do końca poznana ! 04-05-2016

     Reumatoidalne zapalenie stawów dorosłych to choroba znana od wieków, kojarzy się wszystkim  ze szponowatą deformacją rąk i postępującym kalectwem ludzi w podeszłym wieku lub przynajmniej dojrzałych. Nikomu, z wyjątkiem osób, których pechowy los zetknął z tą chorobą u ich własnego dziecka, nie przychodzi do głowy, że to poważne schorzenie dotyczyć może również dzieci. A przecież młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów może rozpocząć się w każdym wieku, również u niemowląt i bardzo małych dzieci.
 

     U tak młodych pacjentów przebiega zawsze systemowo i nadzwyczaj gwałtownie, z wysoką, septyczną gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony, często również wątroby.
 Na skórze dziecka w trakcie narastającej gorączki pojawiają się zwiewne wysypki zlokalizowane głównie w okolicy stawów. Zdarza się dość często, że młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów w początkowym okresie choroby przebiega bez obrzęków stawów. Bardzo mali pacjenci, którzy nie potrafią jeszcze mówić, nie są w stanie zgłosić bolesności stawów i mięśni, a ich płacz spowodowany bólem bywa często błędnie interpretowany przez otoczenie. W takich przypadkach prawidłowe rozpoznanie choroby bywa stawiane po wielotygodniowym leczeniu antybiotykami, które nie przynosi poprawy. W tym „straconym” czasie, w trakcie którego opóżnia się postawienie prawidłowej diagnozy w organizmie dziecka dochodzi do często nieodwracalnych już zmian. Szczególnie niebezpieczne są destrukcyjne zmiany w układzie kostnym zwłaszcza w jądrach kostnienia, które dotyczą przecież młodego, rosnącego organizmu. Prowadzić one mogą do lokalnych lub ogólnoustrojowych zaburzeń wzrastania. W najcięższych przypadkach zdarza się, że wzrost dziecka zostaje trwale zahamowany na poziomie kilkuletniego dziecka. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze postawienie trafnego rozpoznania, które dokonuje się przez wykluczenie  dziesiątek schorzeń o bardzo zbliżonym obrazie klinicznym. W wielu przypadkach jest to bardzo trudne zadanie - wtedy liczy się wiedza  oraz doświadczenie lekarza zdobyte w leczeniu chorób tkanki łącznej.


      U dzieci w wieku przedszkolnym młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów może rozpocząć się z pozoru w łagodny sposób. Dziecko, częściej jest to dziewczynka, zaczyna nagle utykać na nóżkę. Dopiero wtedy po  dokładnym zbadaniu okazuje się, że ma ono niewielki, często zupełnie niebolesny obrzęk jednego kolanka, którego nikt wcześniej nie zauważył. Póżniej dodatkowo stwierdza się u tego samego dziecka poważne uszkodzenie błony naczyniowej oka, które może doprowadzić nawet do utraty wzroku.
 

     Inaczej młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów przebiega u chłopców w wieku szkolnym,  wtedy dotyczy ono najczęściej niewielu dużych stawów. Może mieć różny przebieg, również poważny, ale jednocześnie jest to ta postać choroby, która najczęściej prawidłowo leczona, daje wieloletnie remisje lub nawet pełne wyleczenie.
 

     W wieku młodzieńczym, tym razem częściej dotyczy to dziewcząt, młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów ma przebieg zbliżony do obrazu tej choroby u dorosłych. Zaczyna się najczęściej od bólu i obrzęków małych stawów rąk, w póżniejszym okresie zajmuje również duże stawy.
      Choroba nie zawsze postępuje wolno, prowadzi do typowych zniekształceń stawów rąk i stóp oraz do uszkodzenia funkcji dużych, ważnych życiowo stawów (takich jak staw biodrowy i kolanowy), które coraz bardziej ogranicza sprawność chorego, czasem prowadząc go do kalectwa.
       We krwi chorych stwierdza się obecność czynnika reumatoidalnego w klasie IgM (dodatni odczyn Waalera - Rosego lub/ i lateksowy). Mówimy wtedy o seropozytywnym młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów typu dorosłych.
 

     Etiologia reumatoidalnego zapalenia stawów zarówno u dzieci jak i dorosłych nadal pozostaje nieznana. Podjęto tysiące prac badawczych dla wyjaśnienia przyczyny - wszystkie okazały się dotychczas „ślepymi uliczkami”. Wiadomo na pewno, że istnieją predyspozycje genetyczne do wystąpienia choroby.
      Generalnie, nadal reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą na całe życie, chociaż u dzieci zdarzają się wyleczenia. Wiele zależy od tego jak pacjent jest leczony i jak rehabilitowany ruchowo, ponieważ właściwa rehabilitacja to połowa sukcesu w leczeniu gośćca.

Dysponujemy również coraz lepszymi lekami, których stosowanie niesie ze sobą jednak pewne ryzyko powikłań. U chorych na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne, które mają za zadanie dorażne opanowanie bólu i stanu zapalnego.
       Drugą grupę stanowią tzw. leki wolno działające, którym przypisuje się zdolność zatrzymania postępu choroby. (Należą do nich: Arechina, Sulfosalazyna, sole złota, Cuprenil, Metotrexat, a ostatnio również Cyclosporyna). Nieocenione efekty daje również umiejętne stosowanie hormonów kory nadnercza, które obecnie przeżywają w reumatologii swój renesans, dając chorym szansę na uniknięcie lub przynajmniej odsunięcie w czasie kalectwa.

Komentarze

dodał: ~Źródło | 2021-05-08 19:15:25

Bibliografia i przypisy: https://www.biotrendy.pl/stawy-i-kosci/ranking-preparatow-stawy-i-kosci/

dodał: malgosia | 2013-03-04 20:53:06

Istotnym zagrożeniem dla naszych stawów jest również brak równowagi hormonalnej, który może być wynikiem codziennego funkcjonowania. Przy małej ilość snu, braku aktywności fizycznej, piciu dużej ilości napojów z kofeiną, nadużywaniu alkoholu i czekolady nie trudno o rozregulowanie systemu hormonalnego. Ogólnie http://www.mowimyjak.pl/zdrowie/choroby_i_profilaktyka/bole-stawow-czyli-jak-leczyc-reumatyzm-domowym-sposobem,96_36604.html

dodał: INESINES666 | 2012-07-20 18:41:32

A napiszesz mi jak długo stosowałaś kąpiele w tej soli zanim Twój problem został zażegnany? Chyba też sobie ją kupię.. Od 3 miesięcy ciągle bolą mnie stawy kolanowe;/ a w sumie kilku znajomych mówiło pozytywnie soli bocheńskiej. Można ją nabyć w aptece?

dodał: ~Gość | 2012-07-01 22:30:52

na zapalenie stawów polecam sięgnąć po naturalne środki - świetnie sprawdzi się sól jodowo-bromowa. Mi kiedyś pomogła na bolące stawy. Odpowiednio na różne schorzenia trzeba stosować stężenie, czyli ilość wsypaych opakowań soli. Na zapalenie stawów - 3-4%

dodał: ~pomocny kalkulator do sprawdzania aktywności chor | 2010-10-05 16:42:25

Witajcie. Ostatnio natknęłam się w Internecie na fajną stronę, która pomaga w sprawdzaniu aktywności choroby. Oto link: www.das28.pl Pozdrawia, Agnieszka – reumatyczka.