zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Leczenie kanałowe - na czym polega i kiedy się wykonuje?07-09-2015

„Leczenie kanałowe” na czym polega i kiedy się wykonuje?

     Leczenie endodontyczne jest potrzebne w momencie, kiedy mamy do czynienia z zapaloną i zainfekowaną miazgą, a przyczyny takiego stanu mogą być różne: głęboki ubytek, wielokrotne leczenie zęba, złamanie, pęknięcie zęba. Również uraz może spowodować zniszczenie miazgi, jeśli nie ma widocznego złamania lub pęknięcia zęba. Jeśli infekcja miazgi nie jest leczona może stać się przyczyną bólu lub prowadzić do powikłań, np. ropnia.

Objawy zapalenia miazgi: ból spontaniczny lub pulsujący długo się utrzymujący, nadwrażliwość na ciepło i zimno, bół na nagryzanie, bardzo rozległy ubytek próchnicowy lub uraz doprowadzający do uszkodzenia miazgi, przebarwienie zęba, obrzęk i bolesność błony śluzowej i okolicznych tkanek miękkich.

     Powodem jest infekcja miazgi zębowej nazywanej potocznie nerwem.
Miazga zęba to delikatna tkanka wypełniająca labirynt wewnątrz zęba. Objętościowo nie jest jej wiele, ale jest wyjątkowo bogato unerwiona. Jeśli ulegnie zakażeniu (zwykle drogą przez ubytek próchniczy) obrzęknie, a ponieważ jest zamknięta w twardej nie rozciągliwej komorze zęba obrzęk powoduje wzrost ciśnienia, ucisk na zakończenia włókien nerwowych i silny, trudny do zniesienia ból.

     Leczenie kanałowe jest podejmowane w przypadku nieodwracalnych chorób miazgi. Najpopularniejsze przyczyny takiego stanu to ubytki próchnicowe lub złamanie korony zęba w wyniku doznanego urazu. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi i bakterii z komory i kanałów zęba, odkażenie oraz szczelne ich wypełnienie.


Leczenie endodontyczne polega na usunięciu martwej lub zmienionej zapalnej miazgi zęba i szczelnym wypełnieniu systemu kanałowego zęba materiałem, którym najczęściej jest gutaperka. Obecnie leczenie endodontyczne jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu, a więc niebolesnym.


      W trakcie leczenia kanałów korzeniowych dentysta wykorzystuje szereg narzędzi, zwanych narzędziami kanałowymi:
- narzędzia do usuwania miazgi z kanałów (tzw. miazgociągi),
- narzędzia do opracowywania kanałów korzeniowych (poszerzacze i pilniki),
- narzędzia do wprowadzania materiałów do kanałów (igły Lentulo, rozpychacze).


Podczas opracowywania kanałów korzeniowych stosuje się także środki chemiczne, które służą do płukania kanałów i poprawiają efekt leczenia. Do środków płuczących zaliczamy: podchloryn sodu, wodę utlenioną,, chlorheksydynę, sól fizjologiczną.

Czy będziesz czuć ból w czasie lub po leczeniu?


      Leczenie endodontyczne przynosi niejednokrotnie natychmiastową ulgę w bólu, likwiduje przecież jego przyczynę. Nowoczesne techniki znieczulania pozwalają na komfort bezbolesnych wizyt. Przez kilka pierwszych dni po leczeniu, twój ząb może być wrażliwy, może pojawić się ból na nagryzanie.

     W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego, w skrócie i uproszczeniu wygląda to tak:


- Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym).


- Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów.

W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.


- Osuszenie kanałów.


- Wypełnienie kanałów materiałami biozgodnym, szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych.
Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia.


     Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka.
-Wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przewleczony ząb kanałowo wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe.

      Po zakończeniu leczenia endodontycznego kolejną kwestią pozostaje odbudowa części koronowej zęba. Ze względu na najczęściej duże zniszczenie twardych tkanek zęba procesem próchnicowym, bądź obecnością poprzedniego bardzo rozległego wypełnienia rozwiązaniem optymalnym jest korona protetyczna.

Czy zęby leczone endodontycznie wymagają szczególnej ostrożności?


     Ząb z tymczasowym wypełnieniem jest bardziej podatny na złamania, dlatego należy jak najszybciej umówić się z twoim dentystą na kolejną wizyt. Większość zębów leczonych endodontycznie pozostaje w jamie ustnej tak długo jak inne zęby. W niewielkiej ilości przypadków ząb może zacząć boleć miesiące, a nawet lata po udanym leczeniu. Często ponowne leczenie endodontyczne może uratować ten ząb.

     Prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb z dokładnie wypełnionymi kanałami daje możliwość zachowania zęba i jego odbudowy w zależności od potrzeb pacjenta. Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub, jeśli korona jest zniszczona wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczna.

     Korzyści płynące z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są niebagatelne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli pozwalają na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej jak również stanowią podkład pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.


Alternatywą dla leczenia endodontycznego jest usunięcie chorego zęba. Bardzo często jest to poważny dylemat dla pacjenta: czy usunąć ząb i mieć szybko i tanio (lub bezpłatnie) problem z głowy, czy też skazywać się na dość kosztowne leczenie i próbować go ratować. Ostateczną decyzję oczywiście podejmuje pacjent, tym nie mniej ekstrakcja zęba najczęściej nie rozwiązuje problemu.


Opracowanie: OKO

Czytaj także: 

Zęby mądrości? utrzymywać czy usuwać?

Choroby przyzębia- Periodontopatie !

Implanty zębowe - sztuczne elementy wśród naturalnego uzębienia !

Migreny, bóle głowy !

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?

Tomografia komputerowa w stomatologii !

Komentarze

dodał: ~Gość | 2016-11-07 13:44:05

ja chodziłam przez miesiąc do Vitadent z tym leczeniem, maskara jakaś. Teraz częściej odwiedzam stomatologa.

dodał: ~Gość | 2016-06-13 22:41:26

Pomocy ! ja mam ząb na powiedzmy jedną czwartą zęba dziurę. Była tam plomba ze dwa razy. Czy następnym razem jak pójdę do dentysty to będę mieć leczenie kanałowe?

dodał: ~Michał | 2016-01-04 21:06:50

Leczenie kanałowe hmm, 1. to bzdura że trzeba leczyć je pod mikroskopem, wszystkie moje zeby były leczone tradycyjnie, zawsze RTG po zabiegu, kanały wypełnione idealnie, złej baletnicy brak mikroskopa u spudnicy 2. endo generalnie nie boli, ale w trakcie czyszczenia kanałów i ich udrożniania a nastepnie poszerzania, końcem tych czyścidełek dochodzi się do żywej tkanki na której osadzone są zęby (przecodzi się przez zęby na wylot), można wedy czuć nieprzyjemne ukłucia, no chyba że komuś poda się znieczulenie po usunięciu nerwu, no to pół szczeki mu się wtedy znieczuli także czuć niczego nie będzie. 3. ząb po leczeniu kanałowym może boleć , w zasadzie sam ząb nie bo jest martwy ale tak jak pisałem oczyszczenie kanałów prowadzi do ingerencji w tkankeęokołozębową, która może być podrażniona jeszcze jakiś czas po leczeniu. Najdłużej ćmienie "zęba" po kanałówce przechodziło mi miesiąc,

dodał: ~Gość | 2015-12-18 14:41:51

miałam kanałowe dolnej siódemki w znieczuleniu. Faktycznie podczas zabiegu nie bolało (żywa miazga bez zatruwania). Ale jak już zastrzyk przestał działać - chodziłam po ścianach! Ból był nie do zniesienia! Apap extra co 2 godziny a i tak noc nie przespana. A jeszcze chyba mnie czeka poprawka bo kanały mam wąskie i nie można dostać się do końca. Pewnie trzeba będzie pod mikroskopem ale to ponoć bez gwarancji. Muszę teraz szukać tego mikroskopu w warszawie.

dodał: ~Gość | 2015-11-20 13:29:14

Ja miałam wykonywane leczenie kanałowe i także uważam, że to nic strasznego. Leczoną miałam 4 dolną w przychodni Demed na Ursynowie i jestem zadowolona. Polecam.

dodał: ~koda1 | 2015-11-17 19:16:41

ja przed chwilą wróciłam od stomatologa wole kanałowe leczenie niż plombowanie

dodał: ~Gość | 2015-07-19 16:43:17

Leczenie kanałowe pod mikroskopem miałam przeprowadzone w gabinecie stomatologicznym Periogabinet. Cennik podany jest na stronie: http://periogabinet.pl/kalkulator-zabiegow.html

dodał: ~Gość | 2015-04-14 16:59:00

ale trole tu siedzą;/ ja się leczyłam tu,ja się leczyłam tam i przez przypadek selfie reklamka.... ale obciach doktorki...róbcie dobrą robotę, to nie będziecie siedzieć po internecie i robić sobie sztucznej reklamy :/:/

dodał: Anja | 2015-03-10 14:07:38

Powiedzcie mi, jak w ogóle dziś można leczyć zęby kanałowo bez wykorzystania mikroskopu? To kpina jakaś. Jak widzicie stomatologa, który nie ma mikroskopu – radzę po prostu zrezygnować usług. Ja leczę się u doktora borczyka w katowicach i oni tam właśnie taki sprzęt mają. Pytajcie dentystów, czy mają mikroskopy!

dodał: ~Gość | 2015-03-06 20:28:00

jestem pacjentką , nie dentystą/tką

dodał: ~Gość | 2015-03-06 20:21:32

kanałowe leczenie nie boli ,kompletnie nic i wcale nie jest drogie pod warunkiem że trafimy na właściwego stomatologa któremu nie zależy na kasie a na tym żeby pacjent miał własne zęby. Uwierzcie mi,że jeżeli dentysta/ka powiem wam że trzeba wymieniać plomby bo się przebarwiły to takiego olejcie, bo lepiej mieć przebarwione plomby niż je wymieniać, bo to prowadzi powoli do leczenia kanałowego. na rynku jest multum dentystów którzy by wiercili wymieniali i zdzierali kasę, ja tylko raz "zdradziłam" swoją dentystkę i teraz przez to mam problemy z jednym zębem, ale już wychodzimy na prostą!!!uważajcie na tych wszystkich spoecjalistów

dodał: ~ | 2015-02-26 08:26:10

bylam u dentysty 3 tygodnie temu bolala mnie jedynka ZDROWA nie mam dziurki nic caly zabek zdrowy .Zaczal mnie pobolewac wiec poszlam szukac pomocy pani dala mi zastrzyk obejrzala go dokladnie i stwierdzila ze napewno od korzenia cos z zabkiem jest wiec zrobila mi dziurke w zdrowym zabku i usunela mi nerw mysle ze sie pospieszyla ,najpierw powinna mi zrobic zdjecie???!!!! 3 razy juz bylam zmieniac lekarstwo zab mnie boli bralam antybiotyk pare dni nie bolal ale od wczoraj znowu boli.Ta pani mam wrazenie ze nie wie sama co dalej zdjecie zrobilam sama prywatnie i nic na nim nie zobaczyla powiedziala ze nie powinien mnie bolec a boli czuje sie okropnie nie wiem co robic i do kogo isc bo do niej juz nie wroce!

dodał: ~Gość | 2014-11-13 21:00:21

ja mam kanałowe na 9 grudnia ;p Teraz mam trutkę (od wczoraj). Dostałam znieczulenie,nic a nic nie czułam. Z bólem męczyłam się od Wszystkich Świętych (z przerwami). No i tak mam 4 zęby do leczenia. A aż wstyd się przyznać u dentysty nie byłam 7 lat i wszystko było w porządku.

dodał: ~Gość | 2014-08-03 21:34:16

A ja miałem sytuację gdzie zdrowego zęba leczyła bo niby to on pobolewał i co W Polsce są stomatolodzy którym powinni zakazać wykonywania zawodu!!!!!

dodał: ~Gość | 2014-07-22 20:45:10

Jeżeli ktoś Panicznie boi się dentysty (ja mialam mieć 5 kanałów w sumie lekarz urwatował wypełnił i oczyscił 2 zęby więc zrobił mi tylko 3 kanały) to polecam zabieg pod narkozą. Koszta są spore, ale "bólu" tyle, co wbicie wenflon (czyli jak przy pobieraniu krwi, boli przez 5sek) Nic się nie czuje, nic się nie pamięta NIE boli PO zabiegu. Tylko DEMED, w Warszawie na woli na ul. Esperanto

dodał: ~Gość | 2014-07-20 00:14:40

A powiedzcie mi czy jak stomatolog usuną mi nerwa w zębie to będzie mnie bolec kanalowe leczenie ?

dodał: ~Gość | 2014-07-11 17:31:45

Ja mam w poniedziałek. Liczę że wszystko pójdzie gladko

dodał: ~Gość | 2014-02-15 16:19:48

ja miałam 2 razy :-)

dodał: ~Gość | 2014-01-31 18:24:48

Miałam bez znieczulenia. Nie ma się co denterwować ! Bałam się masakrycznie. Najgorsze to chyba wiercenie - ja przynajmniej nie lubię . Nic nie bolało , jak czyściła kanały takimi igiełkami słyszałam tylko takie szorowanie . 4 nerw się dobrze nie zatruł więc za tydzień miałam kolejną wizytę usunięcia go . Szcerze moja opinia BARDZO,BARDZO POZYTYWNA!! :)

dodał: ~karolina080596@gmail.com | 2014-01-13 12:08:50

ja mam podobny przypadek 3 lata czekam na czyszczenie kanałowe i do tej pory same trutki w zębie i nic nowego dostałam skierowanie do poradni chirugicznej na czyszczenie lub usunięcie , poradzcie mi co z tym fantem robić czy czyścić czy wyrwać ( dno jest już wklejone do dziąsła ) szukam na terenie świdnicy na fnz chirurga co robić

dodał: barbara | 2013-12-07 01:23:10

Witam miałam opracowywane kanały w górnej 6. Kanał podniebienny ma nieco ponad 2 cm i przy opracowywaniu zaczął bardzo krwawić. Pani doktor próbowała do płukać różnymi preparatami także adrenaliną i okazało się, że wszystkie te płyny dostają się do zatoki. Nagle zaczęło mnie doleć pod okiem i cała prawa strona głowy. Nie wiem co najlepiej teraz skoro kanał jest połączony z zatokami czy nie niesie to za sobą komplikacji. Co w momencie gdy trzeba bedzie usunąć zeba? Bardzo mnie to martwi proszę o pomoc. dodam jeszcze że ten kanał nie został wypełniony, pozostałe 2 są wypełnione.

dodał: Monika | 2013-11-01 13:03:01

ja tydzień temu wyrywałam 8mke u gory - bezboleśnie, za kilka dni idę leczyć kanałowo ;) polecam stomatologa Piotra Łąckiego. Profesjonalne wykonanie. - Krakòw lub Miechòw.

dodał: ~Daniel_W | 2013-09-08 12:01:42

Miałem robiony kanałowo 1 ząb - tydzień temu. Potwierdzam - bólu nie ma. Robiłem w Studiu uśmiechu mm dent na grochowskiej 56 (wawa)

dodał: ~Gość | 2013-08-30 10:35:18

Wczoraj mialem odbydowe zeba z wkladem szklanym czy moge dzisiaj juz grac w pilke ?

dodał: ~do Stomatolog | 2013-07-19 22:13:33

do Stomatolog - jak ja bym cie spotkała, to byś dostał z buta tak, żebyś potracił wszystkie zęby. Po pierwsze, ja miała kanałowe ze względu na uraz (gram w piłke ręczną), a do dentysty chodze co pół roku, po to by sprawdzić czy wszystko ok, więc to żadne zaniedbanie. Po drugie na dentyste z NFZ czeka się miesiąc, a wpieprzanie się w kolejkę jest nie fair w stosunku do innych pacjentów, którzy również czekają po pomoc. Po trzecie mnie mimo 3 znieczuleń w dziąsło oraz dwóch do kanału, bolało jak cholera, mimo, że nigdy u dentysty nie biore znieczulenia, bo borowanie można wytrzymać. Po czwarte wydaje mi się, że jesteś zarozumiałym lekarzyną, który skończył stomatologie z trójczyną na dyplomie. Po piąte, takich lekarzy powinni dyscyplinarnie wywalać.

dodał: ~p34 | 2013-05-15 17:25:56

Witam mam gorącą prośbę o odpowiedz na następujące pytanie: Czy ubytek widoczny w wypełnieniu wymaga natychmiastowego działania dentysty Stan faktyczny: 9 maja 2013 otworzono ząb, zatruto go i zaklejono. Na 23 maja 2013 wyznaczono kolejną wizytę, Jak widać na załączonym zdjęciu (link poniżej) to wypełnienie właściwie wykrusza/wypłukuje/zużywa się bardzo szybko. Czy powinienem się tym martwić? Dzwoniłem do podmiotu, który wykonywał tę usługę, powiedziano mi, że jak boli to zapraszają na dyżur jak nie boli to czekać do 23 maja na kolejną wizytę. http://aferts.strefa.pl/dentysta/20130515_zdjecie_porownawcze_zuzycia_wypelnienia.jpg

dodał: ~gosiak | 2013-02-26 14:12:18

Ja miałam głeboki ubytek(tak pani detystka na kasę chorych mi go wcześniej wyleczyła ) i prywatnie pod znieczuleniem pani stomatolog mi go wyczyściła . Nie była pewna jak zareaguje miazga zęba ale mimo to wypełniła mi ząb.Teraz w tym zębie mam uczucie rozpychania,czy muszę jednak zrobić kanał ?

dodał: ~Darion | 2013-02-22 19:53:21

Nie dawno byłem na leczeniu kanałowym dwie wizyty na następną wizytę już tylko wypełnienie ząbka

dodał: ~Gość | 2013-02-07 19:37:22

jeszcze jedno leczenie kanalowe w znieczuleniu siadasz na fotel i wychodzisz z wyleczonym zebem.

dodał: ~Gość | 2013-02-07 19:33:21

nic a nic nie boli. ja usuwalam zabki i leczenie kanalowe w grojcu u dr Proskury. Polecam

dodał: ~Gość wkurzontwz | 2013-01-06 14:07:09

tak kazdy .... Kto nie dba o zeby ...

dodał: ~Gość | 2012-12-28 01:04:54

niestety należe do bardzo wrażliwych ludzi na ból zębów i moje leczenie kanałowe wygląda tak, że już mam włożoną 4 "trutkę", bo za każdym razem okaZUJE się, że ząb "żyje" a ból mimo silnego znieczulenia jest nie do wytrzymania. dentysta jest w szoku...ja tym bardziej. mam dość...niestety to jest trójka, więc szkoda wyrwać...męczę się okropnie, a bardzo chciałabym mieć to już za sobą. nikomu tego nie życze.

dodał: ~Gość | 2012-12-19 09:03:06

czemu na 2 dzień zapuchłam po leczeniu kanałowym?

dodał: ~Gość | 2012-11-10 21:54:56

Ja we wtorek mam -.-

dodał: ~Gość | 2012-09-20 20:52:01

kilka dni temu zakończyłem leczenie kanałowe, znieczulenie dostałem tylko podczas pierwszej wizyty i nie odczuwałem prawie żadnego bólu, ekstrakcja zęba ze znieczuleniem boli dużo bardziej niż czyszczenie kanałów itp.

dodał: ~Gość | 2012-09-02 21:09:30

ja miałam robioną "gutaperkę", ale za granicą, cena maskaryczna, ale ząb uratowany i NIE BOLAŁO NIC A NIC :)

dodał: ~te | 2012-07-25 22:30:48

dodam jeszcze, że osobiście wolę leczenie kanałowe niż plombowanie ;)

dodał: ~te | 2012-07-25 22:28:47

nie boli ani trochę ja mialam 3 takie leczenia i powiem nie taki diabel strzaszny jak go maluja ;)

dodał: ~Gość | 2012-07-22 17:59:59

Cóż dużo czytałam o tym w internecie i nie długo idę do dentysty ,i szczerze bardzo się boje teraz a wszystko dla tego ze jeden dentysta mnie zraził i teraz strasznie sie boje ale wmawiam sb że on będzie chciał mi pomóc a nie zaszkodzić myśle ze w gabinecie jak już db to zemdleje.. :(

dodał: ~Gość | 2012-06-02 16:28:18

ja będe miała niedługo leczenie kanałowe i strasznie sie boję czy to bardzo boli w trakcie i jak oni to robią??

dodał: ~sylaa | 2012-02-23 18:53:30

czy to leczenie boli? nawet jak jestesmy pod znieczuleniem co odczowamy ?jak to jest, bo boje sie mam 5 zebow do leczenia;/

dodał: ~Gość | 2012-02-22 22:37:32

Na pewno stomatologiem nie jesteś a się wymądrzasz a jak jesteś to z dala od Twojego gabinetu

dodał: Stomatolog | 2012-01-29 12:35:13

Ale bzdury tu piszecie, że żal czytać tego wszystkiego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Po pierwsze jeśli dochodzi do leczenia kanałowego to jest to wina zaniedbania pacjenta! Tak zaniedbał własne zęby że teraz aby ratować ząb trzeba leczyć endodontycznie. Po drugie jeśli ktoś przychodzi z bólem który trwa 2 tygodnie i dopiero w piątek wieczorem sobie przypomina że warto by pójść do stomatologa po pomoc to nie ma możliwości żeby to było przyjemne. Proces zapalny hamuje działanie znieczulenia i wtedy może boleć. Po trzecie jeszcze jakieś 15 lat temu nie było takich metod leczenia i takie zęby zwyczajnie się usuwało. Po czwarte Leczenie kanałowe nie boli, jest w znieczuleniu. Jest grupa pacjentów szczególnie przewrażliwionych na własnym punkcie i wtedy takiemu nie dogodzi NIKT.

dodał: ~Gość | 2012-01-27 21:55:54

Ja mialam jeden ząb leczony kanałowo i wiecie co, bolało jak cholera! Nigdy wczesniej nie przeżyłam tak nieprzyjemnej wizyty u lekarza. Nie wiem, czy to wina znieczulenia (Tak, rzekomo podano mi znieczulenie!), czy lekarki, ale ból był niesamowity; przeszywający. Płakałam jak dziecko, a należę raczej do osób odpornych na ból. Po wyjściu z gabinetu nadal nie mogłam się uspokoić, bo ból nie ustawał. Nie dość, że bardzo źle znoszę znieczulenia i byłam rozchwiana do końca dnia, to ten najwyraźniej nic mi nie dał. Teraz się z tego śmieję, ale na myśl, że mogłabym raz jeszcze poddać się leczeniu kanałowemu, przechodzą mnie dreszcze. A dentystę zmieniłam. :)

dodał: ~Gość | 2011-08-16 15:59:08

a mnie nie bolala i mi zrobili kanalowe ci prywaciarze za kazdym razem robia przydala by sie jakas kontrola

dodał: ~Gość | 2011-05-15 00:20:42

W dzisiejszych czasach da się przeżyć. Choć niektórzy źle reagują na znieczulenie i tak fajnie nie działa - czuje się ból przenikający do mózgu.. ;) A kiedyś to była rzeź ;]...bez znieczulenia można było skonać..

dodał: ~Kajdziak | 2011-04-07 19:55:48

Uuuu...wczoraj mi to zrobili...Przeleczyli kanałowo górną piątkę.Zabieg w znieczuleniu da się przeżyć , tylko potem trochę pobolewa.Generalnie jestem zadowolony , ale bez Ketonalu Forte chyba by się nie obeszło.A odnośnie wszczepiania zalążków zębowych ,to już dawno by się dało , gdyby nie potężne lobby sprzedające implanty itp.Dostęp do najnowocześniejszych technologii jest drastycznie wstrzymywany.Dają po troszeczku i wyciskają jak najwięcej.Jednym słowem Kapitalizm , pieniądz jedynym Bogiem.Podobnie jak w motoryzacji.Słyszeliście na pewno o zderzaku polskiego profesora co pochłania 99% Energii Kinetycznej. Wykupiła patent jakaś firma i schowała w najciemniejszy kąt.Słuch zaginął.Przecież interes musi się kręcić , a bezpieczeństwo w tyle.Ładują do auta ładunki pirotechniczne działające jak pancerz aktywny,niekiedy zawodzą ale co tam.A najzwyklejsza przyzwoitość?...W dzisiejszych czasach bajka.

dodał: ~opinia | 2011-04-05 11:01:26

Mój dentysta, który jest po 40-tce i ma za sobą kilkanaście lat praktyki na zachodzie, na moje pytanie, czy w miejsce utraconego zęba zrobić sobie implant czy poczekać na możliwość wszczepienia sobie trzecich zębów odpowiedział: „Ja tego na pewno nie doczekam, a moim zdaniem Panu pewnie też się nie uda” – dodam, że mam 27 lat. Powiedział, że jest to bardzo odległa przeszłość (sam nie robi implantów więc niczego mi nie reklamował). Dlatego naprawdę chciałbym aby słowo „niedługo” w komentarzu od Kajdziak, było prawdą 

dodał: ~opinia | 2011-04-05 11:01:26

Mój dentysta, który jest po 40-tce i ma za sobą kilkanaście lat praktyki na zachodzie, na moje pytanie, czy w miejsce utraconego zęba zrobić sobie implant czy poczekać na możliwość wszczepienia sobie trzecich zębów odpowiedział: „Ja tego na pewno nie doczekam, a moim zdaniem Panu pewnie też się nie uda” – dodam, że mam 27 lat. Powiedział, że jest to bardzo odległa przeszłość (sam nie robi implantów więc niczego mi nie reklamował). Dlatego naprawdę chciałbym aby słowo „niedługo” w komentarzu od Kajdziak, było prawdą 

dodał: ~Kajdziak | 2011-04-04 20:30:57

...dodam jeszcze ,że niedługo będą nam wszczepiać zalążki nowych zębów , które to będą wyrastać jak naturalne zęby (unerwione, z aparatem zawieszeniowym zęba itp.).Implanty można porównać do śruby w desce.Jak się obrusza to po ptakach i parę tysiaków w błoto.

dodał: ~Kajdziak | 2011-04-04 20:27:03

100 ,150,200,250 zł. to może kosztować.A jeżeli pod mikroskopem , przy użyciu lasera PAD , kanały wyjałowione ozonem no i wkład k-k ze złota ...to rozumiecie podnosi cenę 500zł. i więcej.Ale daje pewność ,że dobrze zrobione i za szybko nic się nie będzie działo.Jak to się ma do np. implantów : 2000-5000zł. per pkt. i żadnych gwarancji.Zawsze leczyć!!!

dodał: ~Kajdziak | 2011-04-04 20:22:30

Tak Gościu , każdy musi mieć przynajmniej raz w życiu...za karę...za grzechy...A poważnie to nie.W Szwecji profilaktyka jest na takim poziomie ,że zdarza się iż pacjent umiera ze starości ze wszystkimi zębami.Pozdrawiam.

dodał: ~Gość | 2011-03-31 20:44:38

nie bolało w trakcie leczenia; ale potem- bardzo. jest dobrze, tylko dlaczego to jest takie drogie?

dodał: ~Gość | 2011-03-08 16:23:29

a tak was zapytam ; ] bolało ??!! xD

dodał: ~Gość | 2011-02-20 18:34:15

ja też miałam leczenie kanałowe :)

dodał: ~Gość | 2011-01-14 23:17:05

ja mialem 4 razy :)

dodał: ~Gość | 2010-12-27 18:54:16

czy każdy,choc raz w życiu musi miec przeprowadzany ten zabieg?