zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zielona kawa - dlaczego jest tak popularna i w jaki sposób działa na nasz organizm? 12-03-2018

Zielona kawa stała się hitem na odchudzanie. Green coffee łączy w sobie zalety smakowe klasycznej kawy i właściwości odchudzające. Jest na tyle bezpieczna, że mogą pić ją także dzieci. Dzięki walorom smakowym i miłemu ziołowemu zapachowi, przyjmowanie preparatu jest przyjemne i niewymuszone, a efekty zaskakują pozytywnie każdego, kto sięgnie po zieloną kawę.


 

Green Coffee – z czego jest znana i skąd pochodzi?

Zielona kawa, nazywana również kawą surową, może pochodzi

z Zimbabwe, południowo-wschodniego rejonu Afryki, ale też z Salvadoru czy Kostaryki. Jest pozyskiwana wyłącznie z kakaowca z gatunku Robusta. Green Coffee to produkt w 100% naturalny, który nie został poddany jakimkolwiek procesom przetworzenia (m.in. paleniu jak większość kaw, które trafiają do naszych domów lub lokali gastronomicznych). Swój zielony kolor kawa ta zawdzięcza temu, że jej ziarna nie są jeszcze w pełni dojrzałe. W ostatnich latach miłośnicy aromatycznego naparu docenili ją głównie ze względu na właściwości odchudzające. Zielona kawa ma znacznie łagodniejszy smak i aromat aniżeli kawa palona. Jej specyficzny smak nie każdemu przypadnie do gustu, jednak sięga się po nią przede wszystkim ze względu na właściwości zdrowotne, nie zaś walory smakowe. Sam napar ma już na pierwszy rzut oka widoczną jaśniejszą słomkową barwę i kwaskowaty posmak. Dobrze zaparzona kawa będzie miała w tle słodkawy, nieco fasolowy, posmak. Jeśli chodzi o właściwości pobudzające, to nie dostrzega się pod tym względem znaczących różnic – kawa zielona ma tyle samo kofeiny co klasyczna kawa palona.


 

Najważniejsze właściwości odżywcze zielonej kawy i jej wpływ na organizm człowieka

Zielona kawa ma swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie od sympatii lub antypatii, jaką ją darzymy, trudnym do podważenia faktem jest jednak to, że zawiera szereg witamin z grupy B. Jest też cenionym napojem ze względu na antyoksydanty, między innymi kwas kawowy, który hamuje procesy starzenia organizmu. Ponadto, zielona kawa jest bogata w kwasy tłuszczowe, białka i błonnik poprawiający trawienie. Oprócz tego, wspiera proces odchudzania dzięki zawartości kwasu chlorogenowego. Badania naukowe wykazały, że w normalnych ilościach (od dwóch do trzech filiżanek dziennie), zielona kawa zapobiega przetwarzaniu cukru na tłuszcz i jego późniejszemu magazynowaniu, więc nie jest zaskakujące, że ten rodzaj kawy coraz częściej pojawia się w dietach odchudzających. Składnik ten ma również działanie sycące, tj. eliminuje uczucie głodu na pewien czas.

Oprócz tego, napar uzyskany z zielonej ziaren kawy jest idealny dla osób z cukrzycą typu 2, ponieważ reguluje poziom cukru we krwi. Organizm przyjmuje z pokarmu mniej cukrów.

Temu naparowi można zawdzięczać właściwości odżywcze i zdrowotne, których trudno doszukiwać w klasycznej kawie palonej. Ponadto, kawa zielona pozwala skutecznie zwalczać celulit. 

Zielona kawa to również napój, który opóźnia powstawanie komórek nowotworowych w organizmie. Dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym zwalcza stany zapalne organizmu i chroni go przed wirusami chorobotwórczymi. Warto dodać, że zielona kawa opóźnia również procesy starzenia organizmu, może być więc świetnym suplementem codziennej diety. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze zdrowym stylem życia, zdecydowanie mogą po nią sięgnąć. Aby lepiej poradzić sobie z nowym dla siebie smakiem, warto zmieszać zielone i klasyczne ziarna kawy ze sobą i dopiero w takiej formie je zaparzyć.

Ponadto, zielona kawa jest napojem oczyszczającym, który zapobiega tworzeniu się kamieni w pęcherzyku żółciowym. W związku z tym warto zauważyć, że przy umiarkowanej piciu zielonej kawy aktywuje się jeden z najważniejszych enzymów wątrobowych (GST), który pomaga odtruć i oczyścić organizm. Zielona kawa zmniejsza również ciśnienie krwi, pomagając utrzymać dobre zdrowie układu sercowo-naczyniowego.


 

Pod jaką postacią można kupić zieloną kawę?

Zieloną kawę można nabyć w sklepach pod postacią surowych twardych ziaren do samodzielnego wypalenia. Wygodniejszą formą tego dobroczynnego składnika są suplementy diety, między innymi Green Coffee 5k oraz Green Coffee Plus sprzedawane pod postacią praktycznych kapsułek do codziennego stosowania. 


 

Możliwe skutki uboczne podczas ich stosowania

Nie stwierdzono występowania skutków ubocznych podczas picia zielonej kawy. Jest naparem tak zdrowym, że mogą pić ją osoby w każdym wieku – także dzieci. Skutkiem ubocznym picia zielonej kawy może być efekt pobudzający, który przez wielu jest jednak stanem pożądanym. Jedną z niedogodności powstałych podczas częstego picia zielonej kawy może być moczopędność. Po wypiciu zielonej kawy u niektórych osób mogą pojawić się objawy podobne jak po spożyciu klasycznej kawy palonej, a więc problemy z zaśnięciem, podwyższone ciśnienie czy kołatanie serca. Osoby cierpiące na cukrzycę mogą skonsultować się z lekarzem, jeśli chcą włączyć zieloną kawę do swojej codziennej diety.

Komentarze