zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Leżanka drewniana ? modny i praktyczny dodatek do nowoczesnego salonu kosmetycznego 08-07-2020

Leżanka najczęściej kojarzy nam się z wizytą u lekarza. Nic dziwnego, w końcu leżanka medyczna jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdego gabinetu. Jeśli jednak na myśl o leżance, w twojej głowie pojawia się przestarzała kozetka lekarska, czas zapoznać się z najnowszymi modelami adresowanymi nie tylko do sektora medycznego, lecz także do salonów kosmetycznych i spa. Oprócz kozetek na metalowym stelażu dużą popularnością cieszą się leżanki drewniane, które harmonijnie współgrają z wyposażeniem wnętrza, a przy tym wprowadzają przytulną i przyjazną klientowi atmosferę.

czytaj całość

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej 08-07-2020

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus opryszczki zwykłej HSV-1. Wirus przenosi się drogą kropelkową oraz kontaktową. To oznacza, że można się nim zarazić, stojąc bliskiej odległości od osoby chorej, a także podczas dotykania zmian skórnych.

czytaj całość

Leczenie nawracającego zapalenia zatok 08-07-2020

Zatoki przynosowe są powietrznymi przestrzeniami zlokalizowanymi wewnątrz kości czaszki. U człowieka wyróżniamy 4 pary zatok: szczękowe, czołowe, sitowe oraz klinowe. Każda z nich komunikuje się z jamą nosową, co umożliwia ewakuację wydzieliny oraz wentylację.

czytaj całość

Co każdy pacjent powinien wiedzieć o chorobie refluksowej przełyku? 08-07-2020

Choroba refluksowa przełyku (GERD) związana jest z cofaniem się treści pokarmowej (tzw. refluks) z żołądka do przełyku, czemu towarzyszy nieprzyjemne uczucie zgagi – palenia za mostkiem. Objawami, które mogą współwystępować, są: nudności, kwaśny posmak w ustach, odbijanie, wzdęcia, ból nadbrzusza, a nawet chrypka i kaszel. GERD częściej występuje u kobiet w ciąży, osób otyłych oraz dorosłych prowadzących szybki i stresujący styl życia.

czytaj całość

To i owo o przegrodzie nosa.08-07-2020

Często słyszymy, że ktoś ma skrzywioną przegrodę nosa. Nic w tym dziwnego, bo tylko niewielka część ludzi ma idealnie prostą przegrodę nosa.

czytaj całość

Strzeżonego Pan Bóg strzeże!08-07-2020

U kobiet pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak piersi (sutka), kolejne na czarnej liście to nowotwory płuca i żołądka, czwartym jest rak szyjki macicy.

czytaj całość

Podróże dalekie i bliskie, przyjemność czy niebezpieczeństwo? 08-07-2020

Od kilku lat co roku coraz więcej Polaków wyjeżdża w tropiki.  Ale czy powrót do rodzimego naszego kraju jest tylko wypełniony wspaniałymi wspomnieniami oraz przepięknymi zdjęciami? Czy może możemy przywieźć „coś” dodatkowego?.... Ale co? 

czytaj całość

Zanokcica paznokciowa a zastrzał 08-07-2020

Zanokcica. Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.

czytaj całość

Stres - przyjaciel czy wróg?08-07-2020

Początek lata to dla większości z nas zapowiedz wakacyjnego wypoczynku, ale dla wielu osób, zwłaszcza studentów, to bardzo trudny i stresujący czas – czas zaliczeń i egzaminów.

czytaj całość

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy08-07-2020

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest obecnie jedną z najczęstszych chorób przewlekłych przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Rak żołądka, dlaczego taki groźny. 08-07-2020

Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.

czytaj całość

Kudzu Root - farmakoterapia roślinna pomocna przy uzależnieniach 08-07-2020

Kudzu Root bogaty w substancje czynne o nazwie izoflawony znacząco zmniejszają chęć i przymus sięgania po alkohol, papierosy i narkotyki. .

czytaj całość

Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.08-07-2020

Na czym więc dokładnie polega różnica między tomografią a rezonansem i kiedy się te badania wykonuje?

czytaj całość

Rekomendacje spożycia mięsa w aspekcie prewencji wybranych chorób dietozależnych 08-07-2020

Polacy jedzą m.in. zbyt dużo mięsa. Statystyczny Polak zjadał w 2018 roku w ciągu miesiąca 6,38 kg mięsa, czyli 76,5 kg rocznie.

czytaj całość

Ostrożnie ze słońcem!08-07-2020

Co roku z nadejściem lata powraca temat oparzeń słonecznych, udarów cieplnych, promieniowania UVA i UVB oraz nowotworów skóry. Mimo to wydaje się, że ostrzeżeń nigdy dość, dlatego i my zajmiemy się tym problemem.

czytaj całość

Zespoły bólowe kręgosłupa. 08-07-2020

Kręgosłup, po przyjęciu przez człowieka postawy pionowej, stale poddawany jest działaniu znacznych sił, do których nie był dawniej przystosowany, kiedy poruszał się na 4 kończynach.

czytaj całość

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !08-07-2020

Ponieważ na naszym forum pojawiało się sporo pytań dotyczących powiększonych i/lub bolesnych węzłów chłonnych, postanowiliśmy zgłębić ten temat i szerzej odpowiedzieć na kilka pytań.

czytaj całość

Choroby wywoływane przez chlamydie08-07-2020

Chlamydie to grupa wewnątrzkomórkowych bakterii Gram-ujemnych. Są one bardzo zakaźne, a wszystkie gatunki chorobotwórcze dla człowieka, tj. Chlamydia trachomatis, Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci, wywoływać mogą zmiany zapalne w układzie oddechowym.

czytaj całość

Męskie utrapienie - prostata!?08-07-2020

Dlatego zwracamy się z pytaniami dotyczącymi tego zagadnienia do Pani dr Elżbiety Olak - specjalisty urologa, pracującej w Przychodni Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego im. J. Babińskiego we Wrocławiu mającej codzienny kontakt z dużą liczbą pacjentów zaniepokojonych pojawiającymi się u nich kłopotami.

czytaj całość

Zapalenie krtani i tchawicy!08-07-2020

Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku inne objawy i nieco odmienny przebieg.
Zapalenia krtani ogólnie dzielimy na ostre i przewlekłe.

czytaj całość

Chirurg w roli sapera, czyli jak się rozbraja tętniaki!08-07-2020

Dlatego prawdziwe pole do popisu daje chirurgowi rola sapera, który rozbraja tętniaka, zanim ten zdąży pęknąć. W tym celu musi jednak najpierw rozpracować mechanizm bomby.

czytaj całość

CO ŻYJE W POLSKICH KRANACH ? 08-07-2020

Jak badana jest polska kranówka? Podczas analizy wody niemożliwe jest śledzenie wszystkich organizmów chorobotwórczych, które mogły w niej zamieszkać. Analizuje się tylko „bakterie wskaźnikowe” (należą do nich: 1-bakterie grupy coli, 2-bakterie E.coli, 3-paciorkowce kałowe, 4-Clostridium). 

czytaj całość

Choroby tarczycy08-07-2020

Tarczyca jest nieparzystym gruczołem położonym na szyi, przylegającym bezpośrednio do krtani, tchawicy i przełyku. Składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąskim pasmem tkanki tarczycowej zwanym cieśnią. Hormony tarczycy warunkują prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu ludzkiego w ciągu całego życia.

czytaj całość

Biopierwiastki dla urody - CYNK 08-07-2020

Cynk jest pierwiastkiem należącym do grupy metali ciężkich. Będąc składnikiem (lub aktywatorem) wielu enzymów, uczestniczy w metabolizmie białek i węglowodanów, alkoholu oraz przypuszczalnie tłuszczy.

czytaj całość

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?08-07-2020

Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech. 

czytaj całość

Sezon na wrzody08-07-2020

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest przewlekłym schorzeniem przewodu pokarmowego.

czytaj całość

Bóle kręgosłupa 08-07-2020

Dolegliwości bólowe kręgosłupa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Dotyczą ludzi w różnym wieku. Połowa ludzi po 50-tym roku życia i praktycznie wszyscy po 70-tym mają do czynienia z tym problemem.

czytaj całość