zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka:

Lista artykułów

Dieta w chorobach pęcherzyka żółciowego.

Podstawową zasadą leczenia dietetycznego schorzeń związanych z pęcherzykiem żółciowym jest dieta wątrobowa. Jest to dieta ubogotłuszczowa i wysokowęglodanowa. Wskazane jest unikanie obfitych posiłków, na rzecz częstszych i mniejszych porcji (najlepiej jeść około 5 posiłków dziennie).
Potrawy powinny być gotowane, pieczone w folii lub duszone bez tłuszczu. Zupy i sosy zaprawia się tylko mlekiem lub mąką rozrobioną z wodą. Nie wolno stosować zasmażek.

czytaj całość

Dieta w zapaleniu trzustki.

Po przebyciu ostrego zapalenia trzustki (OZT) zazwyczaj nie ma potrzeby długotrwałego stosowania leków. Głównym celem jest unikanie nadmiernej stymulacji trzustki poprzez pokarm, co sprowadza się do odpowiedniego leczenia dietetycznego. Charakterystyka diety jest uzależniona od fazy choroby.

czytaj całość

ANOREKSJA

Artykuł dr Andrzeja Kaczorowskiego.

czytaj całość

BULIMIA

Artykuły dr Andrzeja Kaczorowskiego:
- ŻARŁOCZNOŚĆ PSYCHICZNA CZYLI BULIMIA
- LECZENIE BULIMII

czytaj całość

ZABURZENIA W ODŻYWIANIU

Artykuł dr Andrzeja Kaczorowskiego

czytaj całość

Dieta ketogenna !

Dieta ketogenna wydaje się być skuteczną metodą zmniejszającą częstotliwość napadów u pacjentów z padaczką oporną na leczenie. Stosuje się ją u dzieci od ponad 90 lat. Jest to dieta wysokotłuszczowa, ubogowęglowodanowa z odpowiednią ilością białka.

czytaj całość

Zespół jelita wrażliwego.

Niewłaściwy sposób odżywiania może nasilać objawy choroby. Z tego względu pomocna jest modyfikacja żywienia zależna od postaci i okresu choroby. Polega ona na indywidualnej eliminacji niektórych produktów żywnościowych nasilających dolegliwości.

czytaj całość

Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

Ogólną zasadą jest nie głodzenie się. Zwiększamy liczbę posiłków z podziałem na mniejsze porcje (5-6 posiłków dziennie co 2-3 godziny

czytaj całość
Poprzednie1Następne