zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Chirurg w roli sapera, czyli jak się rozbraja tętniaki!21-01-2021

Dlatego prawdziwe pole do popisu daje chirurgowi rola sapera, który rozbraja tętniaka, zanim ten zdąży pęknąć. W tym celu musi jednak najpierw rozpracować mechanizm bomby.

czytaj całość

Lista artykułów

Ból przebijający ? samoobserwacja w leczeniu bólu 10-10-2017

Nowoczesne metody leczenia i prawidłowe postępowanie przeciwbólowe sprawiają, że pacjent onkologiczny może prawie nie odczuwać bólu. Dzienniczek obserwacyjny pacjenta jest nieocenioną pomocą w ustawieniu leczenia p. bólowego w chorobie nowotworowej.

czytaj całość

Jak skutecznie zwalczyć ból 06-05-2016

Ból – któż nie zna go z własnych doświadczeń. Zdarza się, że niewielka niedyspozycja odbiera całą radość życia, wyłącza umiejętność logicznego myślenia i  sprowadza się do jednego celu: uśmierzenia tej uporczywej dolegliwości. Stąd tak łatwo sięgamy na półkę z najrozmaitszymi medykamentami lub biegniemy do apteki po najsilniejszy lek przeciwbólowy, który pozwoli wrócić nam do codzienności i dostrzec ponownie urodę otaczającego świata.

czytaj całość

Miękkie narkotyki - twarde zagrożenie!06-05-2016

Podział na narkotyki miękkie i twarde jest mitem, który od wielu lat pokutuje wśród społeczeństwa, a szczególnie wśród młodych ludzi.. Nie da się wyznaczyć żadnej granicy między rodzajami narkotyków, nie ma jednolitych zasad podziału.

czytaj całość

Udarowe uderzenia!04-05-2016

Nasz mózg jest bardzo delikatnym organem. Każde zaburzenie w dostawie krwi niemal natychmiast powoduje jego reakcję. Jeśli któreś z naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg ulegnie zatkaniu, część komórek nerwowych umiera. Jest to najczęstszy mechanizm, w jakim dochodzi do udaru mózgu.

czytaj całość

Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki !16-12-2015

Poza komórkami wydzielania zewnętrznego w trzustce znajdują się tzw. wyspy trzustkowe (wyspy Langerhansa), które zawierają komórki produkujące hormony. Wyspy są nieregularnie rozrzucone w całym narządzie, ale najwięcej ich znajduje się w obrębie ogona. Stanowią one zaledwie 2% całej masy trzustki i wydzielają do krwi hormony: glukagon, insulinę, somatostatynę i polipeptyd trzustkowy.

czytaj całość

ODLEŻYNY! 18-09-2018

Jedyną uzasadnioną przyczyną oddania bliskiej osoby do szpitala lub innego ośrodka zapewniającego całodobową opiekę jest brak możliwości zapewnienia wspomnianej opieki (towarzystwa) osobie chorej.

czytaj całość

W sprawie TRANSPLANTACJI !11-08-2011

Rogówki, serce, płuca, dwie nerki, wątroba, trzustka, jelita, skóra - są to organy, które dzięki osiągnięciom dzisiejszej medycyny potrafimy przeszczepiać, darując w ten sposób zdrowie, a czasem i życie. Możliwość przeszczepiania prawie każdego narządu to z pewnością największe osiągnięcie lekarzy w dziejach ludzkości.

czytaj całość

Sepsa, czyli pożar krwi? !30-03-2016

Co to jest sepsa?
Sepsa, zwana potocznie posocznicą, jest nadmierną reakcją zapalną organizmu, wywołaną przez infekcję bakteryjną (lub toksyny bakteryjne), wirusową, pasożytniczą lub grzybiczą. W pewnych warunkach w odpowiedzi na czynnik zakaźny (bakteryjny, wirusowy itd) układ odpornościowy ulega zbyt silnej aktywacji i proces zapalny, który w prawidłowych warunkach ma służyć obronie organizmu, obraca się przeciw niemu i mówiąc obrazowo – ogarnia cały organizm tak jak pożar las.

czytaj całość

Pierwsza pomoc w sprawach sercowych04-05-2016

Choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z wiodących przyczyn śmierci we współczesnych społeczeństwach, a zapadalność na nie ciągle rośnie. Osób mających problemy z sercem jest wokół nas coraz więcej, dlatego warto wiedzieć, jak można im pomóc w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia.

czytaj całość

Epidemie XXI wieku: choroba niedokrwienna serca04-05-2016

Choroba niedokrwienna serca jest schorzeniem, u którego podłoża najczęściej leży miażdżyca tętnic, czyli zaburzenie prowadzące do powstania w świetle tętnicy złogów, które upośledzają jej drożność i tym samym przepływ krwi przez tętnicę.

czytaj całość
Poprzednie12Następne