zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Polecane artykuły

Protezy zębowe? rodzaje, kto powinien je stosować i jak?21-01-2021

Około 4,2 miliona osób w Polsce powyżej 50-go roku życia nosi protezy zębowe, jednak połowa nie jest w pełni zadowolona z ich użytkowania. Osoby, które mają protezy narzekają na problemy z mówieniem i jedzeniem, dyskomfort oraz nieświeży oddech. 

czytaj całość

Lista artykułów

Materac przeciwodleżynowy - kiedy jest niezbędny i jak go używać? 15-10-2019

Materac przeciwodleżynowy to niezbędny sprzęt dla osób, które zostały unieruchomione na skutek choroby, nieszczęśliwego wypadku i muszą większość czasu spędzić w łóżku. Ułożenie w jednej pozycji staje się problematyczne w momencie pojawienia się odleżyn, które są bardzo trudne do leczenia. Można im jednak zapobiegać również przy pomocy materaca przeciwodleżynowego. Odleżyny to według lekarskiej definicji „ogniska martwicy, które rozwijają się w kierunku owrzodzenia skóry”. Należy im zapobiegać nie tylko dla komfortu pacjenta, ale z uwagi na pogłębiające się uszkodzenia skóry i tkanki podskórnej.

czytaj całość

Jak prawidłowo opiekować się osobą starszą? Porady dla bliskich 21-02-2019

Opieka nad bliską osobą starszą bywa dużym wyzwaniem. Niekiedy jest to praca 24 godziny na dobę, co przyczynia się do pojawienia się objawów stresu, a nawet depresji. Aby tego uniknąć warto poszukać wsparcia zarówno w bliższym, jak i dalszym otoczeniu.

czytaj całość

Opieka domowa seniora czy dom spokojnej starości 17-01-2018

Starość to czas, który rządzi się swoimi prawami i wymaga szczególnej uwagi ze strony najbliższych. Osoby starsze mają często problemy z poruszaniem się, wykonywaniem codziennych czynności, jak i funkcjonowaniem w wielu dziedzinach życia. Taka sytuacja nie jest łatwa dla żadnej ze stron i często pojawia się wtedy dylemat – czy zapewnić osobie starszej opiekę we własnych czterech ścianach czy w domu spokojnej starości?

czytaj całość

Jak cieszyć się witalnością przez długie lata? 02-02-2016

Czas bardzo szybki mija, a my stajemy się coraz starsi. Patrzymy na nasze babcie i dziadków w wieku seniora i zastanawiamy się  jak im pomóc, by zachowali wigor, chęć do życia i witalność. Naturalnym procesem, który dotyczy każdego z nas jest proces starzenia się, utraty energii i zmiany w ciele. Natomiast wiek seniorski nie oznacza, że osoba starsza powinna ograniczać się do siedzenia w domu czy też nie korzystać z życia. Czy jest zatem jakaś receptura, by cieszyć się zdrowiem i wigorem przez długie lata?

czytaj całość

Opieka nad chorym - profilaktyka i leczenie odleżyn 09-03-2016

Schorzenia, które przykuwają pacjenta do łóżka, niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań, konsekwencji, które niekoniecznie będą bezpośrednio związane ze specyfiką choroby. Dotyczy to zarówno psychiki, jak również somatycznych dolegliwości. Odleżyny stanowią jeden z częściej pojawiających się problemów w przebiegu chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych, które przebiegają z unieruchomieniem pacjenta.

czytaj całość

Udarowe uderzenia!04-05-2016

Nasz mózg jest bardzo delikatnym organem. Każde zaburzenie w dostawie krwi niemal natychmiast powoduje jego reakcję. Jeśli któreś z naczyń krwionośnych zaopatrujących mózg ulegnie zatkaniu, część komórek nerwowych umiera. Jest to najczęstszy mechanizm, w jakim dochodzi do udaru mózgu.

czytaj całość

ODLEŻYNY! 18-09-2018

Jedyną uzasadnioną przyczyną oddania bliskiej osoby do szpitala lub innego ośrodka zapewniającego całodobową opiekę jest brak możliwości zapewnienia wspomnianej opieki (towarzystwa) osobie chorej.

czytaj całość

Choroba Alzheimera Zgubić bagaż życia... 04-05-2016

Starość!. Najczęściej w ogóle nie dopuszczamy do siebie myśli o niej. Pierwsze jej oznaki tuszujemy kremami, makijażem, zabiegami kosmetycznymi. Czasami jednak dopada nas znienacka, tak że nawet nie zdążymy się obejrzeć i już jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę innych.

czytaj całość

Starość nie radość, młodość nie wieczność...14-02-2016

Starzejemy się już od chwili narodzin.... Niestety. Proces starzenia się organizmu jest na trwałe wpisany w genotyp naszej rodziny.

czytaj całość

Wstydliwy problem04-05-2016

Pozornie prosta czynność świadomego oddawania moczu, czyli w języku medycznym mikcja, stanowi jedną z umiejętności, którą nabywamy w okresie wczesnego dzieciństwa. Istnieje jednak duża grupa dzieci dla których akt ten stanowi życiowy problem. Dane statystyczne wskazują, że w 6 roku życia do 15% dzieci może mieć objawy nieprawidłowego oddawania moczu, najczęściej pod postacią moczenia nocnego.

czytaj całość
Poprzednie1Następne