zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Zmiany w kształceniu młodych lekarzy - czy aby na lepsze? 22-10-2010

 

Zmiany w kształceniu młodych lekarzy - czy aby na lepsze?
 
     Od dłuższego czasu toczyły się debaty na temat zmian w kształceniu lekarzy na terenie naszego kraju. W chwili obecnej po 6 latach jednolitych studiów magisterskich młodzi lekarze rozpoczynają staż podyplomowy trwający 13 miesięcy. W tym czasie należy złożyć Lekarski Egzamin Państwowy, który umożliwia otrzymanie prawa wykonywania zawodu oraz rozpoczęcie pracy zawodowej. Od tej pory lekarz może pracować w różnych placówkach i rozpocząć specjalizację podstawową trwającą przeciętnie od 4 do 6 lat. Po jej ukończeniu istnieje możliwość rozpoczęcia specjalizacji szczegółowej trwającej kolejnych kilka lat.
     Przyjąty kilka dni temu przez Rząd projekt nowelizacji ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857, z późn. zm.) wprowadza natępujące zmiany w kształceniu: ostatni rok studiów (6-ty w przypadku lekarzy i 5-ty w przypadku lekarzy dentystów) ma zastąpić staż podyplomowy, w trakcie którego studenci będą uczyć się praktycznego podejścia do zawodu. Autorzy zmian motywują ich wprowadzenie tym, iż skróci to okres kształcenia medyków i zwiększy tym samym napływ świeżej kadry.
     Czy aby na pewno będzie to rozwiązanie skuteczne a przede wszystkim bezpieczne dla pacjentów? Przez 6 lat studiów młodzież odbywaja blisko 6000 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych. Niejednokrotnie jednak nie wystarcza czasu na przyswojenie tak ogromnej ilości wiedzy, nawet pomimo wielu nieprzespanych nocy. Czy upchanie tej samej ilości zajęć na okres 5 lat nie zmniejszy wiedzy przyszłych lekarzy? W trakcie 13 miesięcznego stażu podyplomowego nabywane są przede wszystkim umiejętności praktyczne oraz doskonalone są postawy wobec pacjentów. Czy skrócenie tego okresu nie odbije się na umiejętnościach kadry i zdrowiu pacjentów?
     W Polsce obecnie brakuje wielu specjalistów z różnych dziedzin, przede wszystkim poprzez wyjazdy w celach zarobkowych do innych krajów. Kolejki do specjalistów nieustannie się wydłużają, pacjentom czekającym po poradę nieraz kilkanaście miesięcy funduje się pogorszenie stanu zdrowia. Czy nie lepszym rozwiązaniem zamiast skracać czas nauki lekarzy byłoby ułatwić dostęp do trudnego dziś rozpoczęcia specjalizacji i wypełnienia tym samym luki kadrowej?
     Spośród licznych, moim zdaniem niekorzystnych zmian w ustawie jest jednak mała, korzystna. Dotychczas do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego kończącego lata praktycznej nauki można podchodzić jedynie 3 razy. Po ostatniej nieudanej próbie lekarz nie ma szans na ukończenie rozpoczętej specjalizacji. Przekreśla to wiele lat życia, nie tylko dlatego, że trzeba rozpocząć nową, inną drogę kariery ale również dlatego, że praca i poświęcenie włożone w niemożliwe do wykorzystania kształcenie odbiera dalszą chęć i motywację do nauki. Nowy zapis w ustawie pozwala na wielokrotne, odpłatne zdawanie egzamiu specjalizacyjnego, dając dużo większą szansę na pozytywne zakończenie kształcenia oraz niewątpliwie zwiększy napływ specjalistów.
 
lek. med. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków