zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zgaga, refluks żołądkowy ? objawy, przyczyny, leczenie 02-04-2019

Zgaga i refluks żołądkowy to terminy, którymi określamy często uczucie pieczenia i gorąca odczuwane początkowo w klatce piersiowej, a następnie w gardle. Nieprzyjemne doznanie pojawia się falami i występuje zazwyczaj niedługo po spożytym posiłku. Tę przykrą reakcję naszego organizmu wywołuje refluks żołądkowy, a towarzyszące refluksowi żołądkowemu nieprzyjemne objawy to inaczej zgaga

 

Refluks co to jest?

 

Refluks żołądkowo-przełykowy nazywany też chorobą refleksową przełyku (GERD) to dość częsta przypadłość, na którą cierpi statystycznie jedna na dziesięć osób. Nie jest poważnym schorzeniem, ale na pewno dość dokuczliwym. Dodatkowo też może mieć przykre konsekwencje w postaci uszkodzeń przełyku przez nawracającą treść żołądkową. Jego przyczyną jest nieprawidłowa praca warstwy mięśni znajdujących się wokół przełyku tzw. zwieracza przełyku. Zwieracz ten jest swoistym strażnikiem czuwającym nad prawidłowym przemieszczaniem się zawartości w przełyku. Powinien otwierać się, gdy pożywienie przechodzi do żołądka i zamykać, aby treści z żołądka nie cofały się z powrotem do przełyku. Jeśli zwieracz nie zamyka się właściwie czy za często pozostaje otwarty, treści żołądkowe,
w tym strawione pokarmy oraz kwasy wydzielające się w procesie trawiennym, cofają się
i wydostają z powrotem do przełyku.

 

Objawy zgagi?

 

Zgaga, poza uczuciem palenia w przełyku, może dać także takie nieprzyjemne objawy jak: kwaśny lub słony posmak w gardle po posiłku, uciski odczuwany za mostkiem, problem z przełykaniem, odbijanie się, mdłości.

 

Przyczyny zgagi i refluksu żołądka

 

Zgaga wywoływane jest zazwyczaj przez:

  • Nieprawidłową dietę z dużą zawartością tłustych, smażonych potraw, mięs i przetworów mlecznych z wysoką zawartością tłuszczu oraz pikantne potrawy, kofeinę, alkohol. Nasz żołądek, w procesie trawienia wszystkich wymienionych powyżej pokarmów i składników, wydziela nadmierne ilości kwasów żołądkowych, które mogą przedostać się do przełyku.
  • Nadwagę czy też zbyt ciasne w pasie ubrania, które powodują zwiększone ciśnienie |w żołądku.
  • Nadmiar napięcia emocjonalnego czy też stresu, często prowadzący do różnych dolegliwości trawiennych.
  • Zgaga dość często występuje u kobiet ciężarnych, szczególnie w ostatnim okresie ciąży, ze względu na zmiany hormonalne, prowadzące do rozluźnienia mięśni. Dodatkowo zgagę może wywołać nadmierny ucisk na żołądek, który pojawia się, gdy dziecko w brzuchu matki rośnie i zajmuje coraz więcej miejsca.
 

Wszystkie wymienione powyżej objawy powodują zgagę refleksu żołądkowego. Dodatkowo do powstawania refluksu może doprowadzić  tzw. przepuklina rozworu przełykowego oraz przyjmowanie niektórych leków, w tym przeciwbólowych np. ibuprofenu, rozluźniających mięśnie czy tych stosowanych w leczeniu ciśnienia tętniczego.

 

Jak łagodzić objawy zgagi?

 

Nieprzyjemnych i dokuczliwych objawów zgagi można częściowo uniknąć stosując odpowiednią dietę oraz higienę przyjmowania posiłków. Nie powinno się jeść później niż 3-4 godziny przed snem, należy unikać tez intensywnych ćwiczeń fizycznych po posiłku. Z diety warto wykluczyć, szczególnie przed snem, kofeinę, alkohol i napoje gazowane. W łagodzeniu zgagi pomoże też picie dużej ilości niegazowanej wody i przyjmowanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe jak np. Rennie® który przynosi ulgę już po kilku minutach.

Komentarze