zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zgaga - co należy o niej wiedzieć? 13-10-2020

Zgaga to przede wszystkim postrach dla tych wszystkich, którzy uwielbiają jeść ogromne posiłki. Zapewne wiele osób miało kiedyś uczucie nieprzyjemnego palenia w przełyku. Jest to bardzo irytujące i ciężko z tym walczyć. Czym dokładnie jest zgaga? Jak ją leczyć? Jakie są jej przyczyny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Czym dokładnie jest zgaga?

Nie da się ukryć, że jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości przewodu pokarmowego. Charakterystyczną jej cechą jest nieprzyjemne palenie w przełyku, które staje się wręcz irytujące. Dodatkowo jeśli mamy do czynienia z kwaśnym odbijaniem, cofaniem się czegoś do przełyku, a także z bólem za mostkiem, prawdopodobnie również winna w tym przypadku jest zgaga. Najczęściej występuje niedługo po spożyciu solidnego posiłku. Leczenie zgagi to wbrew pozorom dość łatwy proces, który wymaga zastosowania odpowiednich leków. Należy pamiętać o tym, że występująca od czasu do czasu po dość intensywnym obiedzie nie jest chorobą.

Nie panikuj, ale też nie lekceważ

Często jest to jedynie pewna reakcja organizmu z powodu dużych przeciążeń żołądka. Niestety w przypadku, kiedy do takich sytuacji dochodzi regularnie, wówczas należy odpowiednio na to zareagować. Szczególnie niepokojąca jest zgaga w nocy. Niektóre produkty w sposób szczególny nasilają objawy. Każdy z pewnością doświadczył kiedyś tej dolegliwości po alkoholu. Do podobnych substancji możemy zaliczyć kofeinę, leki przeciwzapalne, napoje gazowane, miętę, owoce cytrusowe, pomidory i niektóre soki. 

W jaki sposób skutecznie leczyć zgagę?

Wiele osób decyduje się leczyć zgagę za pomocą domowych sposobów. Nie da się ukryć, że łyżeczka sody oczyszczonej, szklanka mleka lub jedzenie migdałów nie jest skuteczne. Poświęcamy czas na coś, co zupełnie nie działa. Oczekiwanie na to, aż któryś ze sposobów okaże się kluczem do sukcesu jest często dość męczące, bowiem objawy są bardzo uciążliwe. Zdecydowanie najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydają się być zgaga leki, które szybko przyniosą ulgę nawet w najcięższych przypadkach. Dostępne są z reguły bez recepty, dlatego też możemy próbować leczyć dolegliwość na własną rękę, bez wizyty u lekarza, która z pewnością kosztowałaby dość dużo. Tego typu preparaty blokują produkcję kwasu żołądkowego, co w konsekwencji oznacza pozbycie się uczucia pieczenia.

Jak zapobiegać tej dolegliwości?

Regularnie dochodzi do sytuacji, w której mamy nieprzyjemne uczucie pieczenia. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, leki na zgagę okażą się dobrym rozwiązaniem. Jednakże powinniśmy wykonać kilka czynności, które zmniejszają ryzyko wystąpienia pieczenia w gardle:

  • prawidłowo odżywianie się, najlepiej 5 posiłków w ciągu dnia,

  • spożywanie stosunkowo małych posiłków, 

  • przed jedzeniem korzystne okaże się picie niegazowanej wody,

  • utrzymywanie optymalnej wagi, 

  • unikanie niektórych produktów jak chociażby czosnek, czekolada, cebula czy cytrusy,

  • całkowite rzucenie palenie,

  • ograniczenie spożywania tłuszczów, które co prawda są kuszące, jednakże w dużych ilościach zdecydowanie niezdrowe,

  • ograniczenie gazowanych napojów, które są smaczne, jednakże mogą powodować zgagę.

Komentarze