zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zespół jelita drażliwego: objawy, rodzaje i leczenie 09-07-2021

Zespół jelita drażliwego jest popularnym, przewlekłym schorzeniem układu pokarmowego. Zazwyczaj wywołuje skurcze żołądka, wzdęcia, biegunkę i/lub zaparcia. Wspomniane dolegliwości zwykle pojawiają się i znikają. Mogą trwać przez kilka tygodni, miesięcy lub lat. Sprawdź, jak zdiagnozować i leczyć jelito drażliwe!

Zespół jelita drażliwego: przyczyny i objawy

Badacze sugerują, że nadwrażliwa okrężnica może nadmiernie reagować na łagodną stymulację. W takiej sytuacji rytmiczne, powolne skurcze jelit stają się bolesne. Może im towarzyszyć biegunka, wzdęcia, zgaga lub zaparcia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że przyczyny IBS należy upatrywać w serotoninie i gastrynie. Wspomniane substancje chemiczne kontrolują impulsy nerwowe między mózgiem a przewodem pokarmowym.

Objawy zespołu jelita drażliwego mogą nasilać się pod wpływem stresu lub po zjedzeniu posiłku. Po skorzystaniu z toalety i wypróżnieniu dolegliwości powinny zelżeć.

Biorąc pod uwagę objawy, możemy wyróżnić cztery postacie zespołu jelita drażliwego:

  • IBS z zaparciami,
  • IBS z biegunką,
  • IBS, w którym naprzemiennie występuje biegunka i zaparcia,
  • niesklasyfikowana postać IBS, której nie można przyporządkować do żadnego z trzech wymienionych typów.

Badania wykazały, że zespół jelita drażliwego nie zagraża życiu. Nie zwiększa też ryzyka wystąpienia takich chorób jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, rak jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Objawy zespołu jelita drażliwego pojawiają się nagle i niespodziewanie. Przez wiele miesięcy choroba może nie powodować żadnych dolegliwości, po czym wracają one ze zdwojoną siłą.

Jak złagodzić objawy jelita drażliwego?

Aby złagodzić objawy, ogranicz spożycie niektórych warzyw i owoców. Unikaj cebuli, fasoli, suszonych śliwek, moreli, brukselki i selera, które mogą powodować wzdęcia. Jedz powoli, o tych samych porach, by nie obciążać układu pokarmowego. Nie pomijaj posiłków, zwłaszcza śniadania. Dzięki temu unikniesz podjadania w ciągu dnia.

Jeśli cierpisz na zespół jelita drażliwego, sięgnij po Iberogast. To ziołowy lek, który zmniejsza nadwrażliwość nerwów w przewodzie pokarmowym. Łagodzi ból i skurcze, jednocześnie wspiera prawidłowe trawienie. W ten sposób niweluje nieprzyjemne uczucie pełności i ciężkości.

Oprócz tego pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, by właściwie nawadniać organizm. Unikaj za to sztucznych substancji słodzących, czyli popularnych słodzików, które mogą wywoływać biegunkę.

Jak rozpoznać i leczyć IBS?

Nie ma specjalnych badań laboratoryjnych, które potwierdziłyby zespół jelita drażliwego (IBS). Lekarz może przeprowadzić testy, by wykluczyć inne choroby.

Zazwyczaj zleci badania krwi, by wykluczyć inne schorzenia, dające podobne objawy. Chodzi tutaj przede wszystkim o alergie pokarmowe i celiakię. Może również zlecić badanie kału, które pomaga wykryć obecność kalprotektyny.

Nie ma lekarstwa na IBS, ale objawy często można opanować, prowadząc zdrowy styl życia. Stosuj zbilansowaną dietę i ćwicz regularnie. Jedz częściej, ale mniej, by nie obciążać żołądka. Możesz również prowadzić dziennik żywieniowy. Dzięki temu dowiesz się, które pokarmy i napoje nasilają objawy. Lekarz może przepisać leki przeciwrozkurczowe, które rozluźniają mięśnie jelit po posiłku.

Komentarze