zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Zastosowanie mikrofal w medycynie. 18-11-2011

Zastosowanie mikrofal w medycynie.

Gdy w 1864 roku James Clerk Maxwell przewidział możliwość istnienia fal elektromagnetycznych, a ich obecność wykazał doświadczalnie w 1886 roku Heinrich Hertz, nikt nie spodziewał się, że mogą one uratować miliony istnień ludzkich. W skład promieniowania elektromagnetycznego wchodzą między innymi mikrofale, używane na co dzień w naszych domach w kuchenkach mikrofalowych. Naukowcy z Uniwersytetu Chalmers w Göteborgu wpadli na pomysł zastosowania tych fal w medycynie. Wyniki ich badań są bardzo obiecujące.
Zespół z Chalmers prowadzi obecnie doświadczenia nad zastosowaniem mikrofal w diagnostyce i leczeniu nowotworów. W przypadku diagnostyki najlepsze efekty są uzyskiwane w wykrywaniu wczesnych etapów nowotworów piersi. Ta nowa technika obrazowania, która nazwana została tomografią mikrofalową, ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnej mammografii. Przede wszystkim jest ona mniej inwazyjna i dużo prostsza. Poprzez jej zastosowanie można wyeliminować szkodliwe działanie promieni rentgenowskich (szczególnie przy powtarzalnym narażeniu) a otrzymywane obrazy są dużo prostsze do zinterpretowania. Dzięki temu wykrywanie nowotworów piersi będzie szybsze i skuteczniejsze, a technika ta może być zastosowana powszechniej niż mammografia.
Z kolei w leczeniu mikrofale mogą mieć zastosowanie w przypadku nowotworów głowy i szyi. Ich zniszczenie odbywa się poprzez doprowadzenie zajętej tkanki do hipertermii, powodując obumarcie komórek nowotworowych. Jest to działanie podobne do tego, które uzyskujemy podgrzewając produkty w domowej kuchence mikrofalowej. Działanie to jest mniej szkodliwe i dużo bardziej skoncentrowane na chorym miejscu. Oszczędza się tym samym zdrowe tkanki otaczające guz.
Ważną zaletą, o której należy wspomnieć, są niższe koszty zastosowania urządzeń wytwarzających mikrofale niż współcześnie używanych, emitujących inne formy promieniowania. Wynika to z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze, urządzenia mikrofalowe są dużo tańsze w produkcji do czego przyczyniło się powszechne ich wykorzystywanie w codziennym życiu (dążenie do minimalizacji oraz produkcja na masową skalę). Po drugie, obrazy otrzymywane przy ich zastosowaniu są łatwiejsze w interpretacji niż tradycyjne, co zmniejsza koszty szkolenia personelu i znacznie przyspiesza postawienie diagnozy.

lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków