zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zastosowania komórek macierzystych we współczesnej medycynie  05-11-2018

 

Komórki macierzyste można wykorzystać nie tylko w sporcie i ortopedii, ale również w ponad aż 70 chorobach. Przeszczep komórek macierzystych może odbywać się na dwa różne sposoby: autologiczne, czyli dawca i biorca, to jedna i ta sama osoba lub allogeniczne, czyli dawca i biorca, to dwie różne osoby.

 

Leczenie komórkami macierzystymi

Wykorzystać je można w chorobach przewlekłej białaczki, zespołów mielodespatycznych, nowotworów układu chłonnego, zaburzenia układu odpornościowego, nieprawidłowości krwinek czerwonych i również innych chorób wrodzonych, a także nowotworów złośliwych itp.

 

Komórki macierzyste w ortopedii

Przyszłość komórek macierzystych, w współczesnej ortopedii jest ogromna i aktualnie pomaga wielu pacjentom, którzy cierpią od uszkodzenia chrząstki, bólu stawów, zaburzenia zrostu kostnego. Połączenie przeszczepu komórek macierzystych wraz z właściwą rehabilitacją sprawia, że pacjent poddany temu zabiegowi może powrócić do pełnej sprawności. Pomoże ona podczas codziennych czynności, a także w przypadku sportowców, których życie i wysiłki fizyczne są nieodłączne. Wykorzystanie własnych komórek, to najbardziej innowacyjny rodzaj przeszczepu w medycynie, a zwłaszcza w ortopedii. Jest szansa, że z czasem ta metoda rozwinie się bardziej i będzie stosowana wszędzie i pomoże zwalczyć problemy, i nie tylko ortopedyczne, na całym świecie.

 

Badanie komórek macierzystych

Od dłuższego prowadzone są badania nad komórkami macierzystymi i ich zastosowaniem. Można ich użyć głównie do regeneracji, gdzie wykorzystuję się ich unikatowe zdolności. Komórki macierzyste mogą pomóc przy rekonwalescencji uszkodzonych narządów. Naukowcy przeprowadzają badania kliniczne, które pomogą ustalić metodę leczenia komórkami osób z cukrzycą pierwszego stopnia czy mózgowym porażeniem dziecięcym.

 

Komórki macierzyste w Polsce

Komórki te wykorzystywane są cały czas w Polsce od lat. Często wykonuje się takie zabiegi, jak przeszczep szpiku kostnego. Komórki macierzyste można pozyskać z krwi pępowinowej. Dużo osób, zwłaszcza rodziców decyduje się na pobranie komórek i zabezpieczenie je w banku komórek macierzystych. To działanie stało się już dość powszechne w Polsce i często wykonywane. Pierwszy pobór krwi pępowinowej miał miejsce już 1994 roku. Z tokiem lat coraz więcej osób zgadza się na ten zabieg. W Polsce istnieje kilkanaście ośrodków, które zajmują się przeszczepem krwi pępowinowej w przypadku wielu chorób. Należy do nich między innymi Centrum Medycyny Regeneracyjnej w Carolina Medical Center w Warszawie.

 

Komórki macierzyste mogą uratować ludzkie życie, zwłaszcza, gdy wykorzystywane są w tak wielu powszechnych i groźnych chorobach. Niestety, nie każdy jeszcze wie o możliwości ich nabycia, jednak ludzie z roku na rok są coraz bardziej świadomi i posiadają wiedzę na temat leczenia komórkami macierzystymi. Pomagają również w chorobach, które związane są z czynnością fizyczną, jak w przypadku sportowców lub z problemami ruchowymi, które dotyczą głównie osób w podeszłym wieku.

 

Komentarze