zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zapalenie krtani i tchawicy!13-01-2021

     Zapalenie krtani i tchawicy !

     Zapalenie krtani to schorzenia dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych, lecz mające w zależności od wieku inne objawy i nieco odmienny przebieg.
Zapalenia krtani ogólnie dzielimy na ostre i przewlekłe.


     Ostre zapalenie krtani trwa zwykle od 3 do 5 dni. Jego przyczyną jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna, albo też działanie czynników drażniących, na przykład zapalenie to może się rozwinąć po nadmiernym wysiłku głosowym, zwłaszcza w suchym i zadymionym pomieszczeniu (dlatego właśnie choroba ta często dotyka osoby pracujące głosem: nauczycieli, śpiewaków, mówców) lub wypiciu bardzo zimnego napoju.

 

Choroba przejawia się chrypką o różnym nasileniu oraz dokuczliwym uczuciem pieczenia, przeszkody w gardle, co często prowadzi do uporczywego kaszlu. Objawom tym może towarzyszyć gorączka. U dzieci do piątego roku życia ostre zapalenie krtani może być stanem zagrażającym  życiu, ponieważ tkanka łączna krtani małego dziecka jest bardzo podatna na obrzęk zapalny i stany skurczowe, a ponadto drogi oddechowe u małych dzieci są wąskie i nawet niewielki obrzęk w przebiegu procesu zapalnego może spowodować poważną duszność zagrażającą życiu, która objawia się przyspieszeniem oddechu, trudnościami w oddychaniu i charakterystycznym świstem oddechowym (tzw. stridor). W miarę pogłębiania się duszności pojawia się niepokój, pobudzenie, strach oraz objawy niedotlenienia: zasinienie warg i paznokci. Objawy zwykle pojawiają się lub nasilają w porze nocnej.


      Przewlekłe zapalenie krtani rozwija się skrycie, często w następstwie ostrego, niewyleczonego zapalenia krtani. Czynniki wywołujące są takie same jak w zapaleniu ostrym. Najbardziej typowym objawem choroby jest uporczywa chrypka, której może  towarzyszyć kaszel, niekiedy bezgłos. Charakterystyczne jest również łatwe męczenie się głosu. Na skutek zgrubienia i obrzmienia strun głosowych chorzy skarżą się ponadto na uczucie drapania i zasychania w gardle.


     W leczeniu ostrego zapalenia krtani konieczne jest oszczędzanie głosu, co najmniej przez kilka dni. Przez okres choroby obowiązuje bezwzględny zakaz palenia tytoniu, spożywania alkoholu i używania ostrych przypraw. Na szyję można stosować gorące okłady, zmieniane kilka razy w ciągu doby. Chory powinien przebywać w dobrze przewietrzanych pomieszczeniach. Inhalacje parą wodną z dodatkiem rumianku lub szałwi przynoszą ulgę przy suchości i bólach gardła, natomiast płukanie gardła jest nieskuteczne i nie jest zalecane. Stosuje się natomiast leki przeciwkaszlowe, przeciwzapalne, czasami glikokortykosteroidy, a przy towarzyszącej infekcji bakteryjnej także antybiotyki.


      Leczenie przewlekłego zapalenia krtani jest długotrwałe i żmudne i polega przede wszystkim na usunięciu szkodliwych czynników sprzyjających chorobie. Zaleca się także leki mukolityczne (rozrzedzające wydzielninę), inhalacje oraz leczenie uzdrowiskowe, głównie w klimacie morskim.
 

Co robić jeśli pojawi się stridor? 

Najprościej jest wyprowadzić dziecko na zewnątrz, na świeże powietrze, na około 10 minut. Alternatywnie można użyć nawilżacza powietrza, a w razie jego braku można osiągnąć podobny efekt innymi sposobami, np. odkręcając gorącą wodę w łazience celem „zaparowania” łazienki i wprowadzić tam dziecko na około 10 minut, albo pozwalając oddychać dziecku przez ciepły, mokry ręcznik, delikatnie przykrywający mu usta i nos. Jeśli te działania nie przynoszą efektu i dziecko nadal ma kłopoty z oddychaniem lub połykaniem, nie ustępuje uporczywy kaszel, dziecko staje się pobudzone, przestraszone, niespokojne lub daje się zauważyć zasinienie warg i palców (paznokci), należy niezwłocznie wezwać lekarza.

 

     Zapalenie tchawicy jest dość rzadkie i występuje na ogół u dzieci w różnym wieku. Wyróżniamy zapalenie tchawicy wywołane różnymi bakteriami (tzw. pseudokrup) oraz ostre wirusowe zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli (tzw. krup). W przypadku pseudokrupu początek choroby jest ostry, przebiega z wysoką gorączką, świstem oddechowym i obecnością ropnej wydzieliny.

W leczeniu stosuje się antybiotyki. Krup natomiast najczęściej poprzedzają objawy wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych (katar, zaczerwienienie i ból gardła), następnie pojawia się napadowy, „szczekający” kaszel i chrypka oraz ataki duszności wdechowej, pojawiające się na ogół nocą, podobne do tych jakie występują przy zapaleniach krtani u dzieci. Postępowanie jest podobne jak opisane powyżej przy leczeniu ostrych zapaleń krtani. W cięższych przypadkach konieczne bywa leczenie szpitalne.


    Opracowanie: UT

Czytaj także:

 

Choroby tarczycy

 

Co trzeba wiedzieć o chorobach zatok?

 

Choroby wywoływane przez chlamydie

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !

Komentarze

dodał: pacjentka | 2017-03-23 13:58:10

Witam, leże właśnie na laryngologii z zapaleniem tchawicy i krtani, włącznie z zanikiem głosu. Odpowiadam. na pytanie dotyczące płukania gardła. Lekarz zalecił mi inhalacje natomiast płukanie gardła sprawia mi ból. Odradzam. Jestem ósmy dzień i jest coraz lepiej. Pozdrawiam.

dodał: ~Gość Adamus | 2017-01-30 22:06:06

Witam chodzi o ten artykuł a w szczególności o płukanie gardła szałwią czy też rumiankiem jak zauważyłem to na innej stronie piszą inaczej , że można płukać gardło tymi ziołami przy zapaleniu .... to już nie wiem kto ma rację a raczej kto pisze ludziom bzdury .....? ? ? http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/choroby-krtani-objawy-i-leczenie_33714.html

dodał: ~Gość | 2016-06-03 21:22:05

Bardzo bym chciała się skontaktować z paniom mecenac cierpie już od 25 lat

dodał: ~Gośćbabka | 2015-05-02 19:44:42

też mnie męczy to przeziębienie

dodał: ~Gość | 2015-04-22 12:06:26

Pectosol i Hederoin i po kłopocie.sprawdzone

dodał: ~Babcia | 2015-03-26 19:48:43

Trzeba poprosić o receptę na RECTODELT lekarza ale prywatnego, bo zwykły powie, że nie ma takiego leku i będzie miał rację, bo w Polsce nie jest dopuszczony do obrotu. W Polsce jest ENCORTON w tabletkach. Rectodelt jest sterydem ( prednisolon) w postaci czopka. Jak słyszysz w nocy, że dziecko coś zaczyna brać to ładujesz w pupkę na śpiochu i po kłopocie - działanie po 5 minutach. Encortonu ( też steryd - prednison) w tabletce nie zaaplikujesz doodbytniczo, bo żadnego sensu by to nie miało. Trzeba dziecko wybudzić, rozkruszyć obrzydliwie gorzką tabletkę i płaczącemu zazwyczaj dziecku jakoś przemycić. Nie wiem dlaczego nie dopuścili do obrotu, czy o kasę idzie czy po prostu zwykła głupota urzędnicza. Dodam, że przez internetówkę zagraniczną nie sprowadzicie, bo mają zakaz indywidualnej sprzedaży leków na receptę. Ale przecież ludzie jeżdżą. Dostępny w całej Europie zachodniej i na połduniu też. Koszt ok.25 Euro - co to jest w porównaniu z chorobę, strachem, życiem.

dodał: ~qw | 2014-07-28 11:46:44

Ostagni raz wyleczyłam dziecko sama, miałam gropsrinosin, 12 latek dostwała 4 razy dziennie po 1 talbetce, duzo witaminy c i complex, nawilżanie, odkażające tabletki do ssania, typu neoangin, orofar (już takie poważniejsze leki, stworzone do odkżania i podiadajęce środki znieczulające, bo jednak przy zapaleniu ktrani i tchawicy, gradło boli bardzo; GARGARIN ładnie też odkaża). Do tego nawilżanie solą fizjoloczną, albo wodą z pulmicortem, przy gorączce ipubrom i tabletki przeciwaLERgiczne - A TO DLATEGO, ŻE SĄ PRZECIWZAPALNE I ORAZ ZMNIEJSZAJĄ OBRZEK SLUZÓWKI. Niesttey zapalanie kratni i tchawicy jest powodoewa ne przez szczególnie upierdliwe wirus i lubi po wielokroć nawracać. Dziieci przeszły różne dolegliwości związane z chorobami , ale to było najtrudniejsze do leczenia. Okropne.

dodał: ~uwazajcie na siebie | 2014-07-28 11:40:10

tO jest do przjecia, ale jest trudne i lubi wielokrotnie zawracać. Można się spodziewać BEZGŁOSU, BÓLU CAŁEGO GARDŁA Z TACHWICĄ I KRTANIA, GORĄCZKA. pAMIĘTAJCIE. Moje dziecko miało tego roku wieloktorne zapalenia i miały charakter wirusowy. Nosasloskopia pokazywała bloadą w srodku krtań, z niedomykalnymi strunami, więc wmówiono mi że, to na tle psychologicznym, a wcale tak nie było. W ciągu roku taki sam zestw objawów wrócić z 10 razy o za każdy, razem występowal bezgłos, który przechodził wraz z zakoczeniem choroby i mowa wracała. Co mnie zamałalo, że nawet laryngolodzy, próbowali mi wmawiac, że to nie choroba, i za którymś razem, zlakeceważono męczący kaszel i gorączke, kierując nas poradni psycholpogicznej; wskutek czego źle leczone dziecko nabawiło się zapalenia płuc. Mam żal o małą wiedzę. Bezgłosc jest opisywany w pozycjach medycznych, jako jedna z charakterystcznych cech zapalenia krtani. A suchy kaszel bez słyszanych szmarów , może być obajwem sródmoiąższowego zapoalenia płuc

dodał: Pati | 2014-02-02 22:01:39

oj a ja napisałam rere bo myślałam że to temat a to trzeba napisać imię albo coś

dodał: Pati | 2014-02-02 22:00:23

sorki że się powtarzam

dodał: rere | 2014-02-02 21:58:13

a i jeszcze boli mnie gardło jak przełykam

dodał: rere | 2014-02-02 21:57:02

Ja też mam

dodał: rere | 2014-02-02 21:56:33

Ja też mam a nie mam lekarstw a lekarz nie przyjmuję bo jest niedziela wiem trochę dziwne że piszę o tej porze.Jest mi coraz bardziej duszno i nie wiem co robić boję się, że w nocy mogę się dusić :( ;(

dodał: rere | 2014-02-02 21:54:15

Ja też mam

dodał: Sylwia | 2013-12-02 08:31:19

Mieszkamy w UK i tutaj nie ma czegoś takiego jak pseudokrup, po prostu jest krup i tyle. Mój synek miał już go 4 razy ale widzę, że z roku na rok przechodzi go lżej. Z mojego doświadczenia wiem, że w przypadku ataku trzeba zadziałać zimnym powietrzem, otwieramy zamrażalnik i synek wdycha zimne powietrze, a przykryty jest kołderką, żeby nie było zimno. Rodzice muszą wykazać się spokojem, nie panikować, aby uspokoić dziecko i w razie silnych duszności wezwać ambulans. W razie mniejszej dusznosci i tak trzeba po ataku pojechać do szpitala, aby dziecku podano sterydy. Następnie nie przegrzewać dziecka, pokoju w którym śpi, krup nie lubi gorących, dusznych miejsc.

dodał: ~Gość Cezary | 2013-04-04 14:17:17

czy jak mam zapalenie krtani i tchawicy mogę palić papierosy , bo bardzo mi sie chce a zapomniałem zapytać się lekarza

dodał: ~eekon9 | 2013-02-04 23:16:53

Czy zapalenie tchawicy jest zaraźliwe ?

dodał: Ola | 2012-12-19 18:06:50

Mam zapalenie krani. Biorę antybiotyk od kilki dni. Niestety nie przechodzi. Głosu tez nie odzyskałam. Boję się że grozi mi trwała utrata głosu..

dodał: ~Mamiska cd. | 2012-05-04 00:28:25

ok. 5 min sa te inhalacje robione.obecnie 2 ga noc choroby i oby bylo dobrze. dziecko mi dzis przy placzu zwymiotowalo-wlasciwie mnostwo sluzu wiec i dobrze ze z niej wylazlo. jutro zalecona przez szpital kontrola u lek. dzieciecego i oby bylo lepiej! od lekarza z karetki dowiedziala msie ze dzieci do 6 roku zycia moga to miec i jak raz bylo to i bedzie jeszcze ze 2-3 razy. wiec uzbroic sie w cierpliwosc i spokoj. pani dr w szpitalu zalecila do spania dziecka nie przegrzewac i w miare zimne i dobrze wietrzone pomieszczenia-w miare chlodna temp trzeba trzymac. co do artylulu to troche im sie tam pokielbasilo bo pseudokrup u dzeci to to co opisalam a krup to krup a tu pomieszali a pseudokrup sie konczy na 6 ciu latach i koniec! wiec ten co pisal artykul niech sie wstydzi! pozdrawiam wszystkich czytajacych i.... ciebie! tak... wlasnie ciebie :)) pa

dodał: ~Ela B. | 2012-04-29 21:08:32

W 2005 .Przychodzilam zapalenie krtanie i strun glosowych. przy stanach zapalnych nic nie moglam jesc malam uczucie jakbym utknela os od ryby.Znalazlam sie w szpitalu na laryngologi nie obeszlo bez zastrzykow i inchalacji tym sposobem wyleczylam gardlo nie zwlekaj gdy boli gardlo tylko zasuwaj do lekarza

dodał: ~Gość Marek | 2011-09-06 10:23:40

Kolego, tu nie ma co gdybać tylko do lekarza i prześwietlenie ! Nie bagatelizuj tego. Pozdrawiam MArek

dodał: ~Gość | 2011-08-27 18:41:54

jak oddycham gleboko to mnie dusi kaszel powiedzcie co to moze byc

dodał: ~GośćOLA | 2011-04-06 23:04:57

3 czesc mojej wypowiedzi Zanim dojechalismy do szpitala, nasz syn byl spokojny,, bo czopek zadzialal. Jesli metody inhalacji nie pomagaja, Rectodelt jest niezbedny. PODSUMOWUJAC : Najbardziej stresuje dziecko jak rodzice panikuja Zwalczanie Pseudokrup wiaze sie z inhalacja, swiezym ozezwiajacym powietrzem

dodał: ~Gość OLA | 2011-04-06 23:00:41

C.D mojej wczesniejszej wypowiedzi : wydobywajacy sie chlod az do momentu jak dziecko sie uspokoi i nie zacznie narzekac ze mu zimno :o) to pierwsza metoda, a druga dotyczy wyjscia z dzieckiem na swieze powietrze, oczywiscie tez trzeba odpowiednio dziecko szybko ubrac. Najlepiej dziecko w najgorszych pierwszych momentach ataku powinno byc uspakajane przez najbardziej zaufana i kochana osobe, jak mama :O) Inni domownicy jak sa, moga pomoc przez NIEPANIKOWANIE, bo dziecko ma rozum i slyszy, no i.... moga przygotowac dodatkowo inhalacje albo laznie wodna w lazience przez wlanie cieplej wody do wanny, dzieki czemu bedzie duzo niezbednej pary. Jesli jest bardzo zle, to trzena oczywiscie dzwonic po pogotowie. Ja mieszkam w Niemczech, po pierwszym ataku pseudokrup lekarz wreczyl nam 1 czopek o nazwie RECTODELT, jest ostatnim ratunkiem w przypadku kiedy dziecko ma na prawde duze trudnosci w oddychaniu i sie dusi. Mam nadzieje, ze w Polsce mozna taki srodek dostac.

dodał: ~Gość Ola | 2011-04-06 22:48:07

MAM NADZIEJE; ZE TO CO NAPISZE POMOZE INNYM RODZICOM I ICH POCIECHOM. Moj syn ma 5 lat Pseudokrup zaatakowal nas juz kilka razy, najczesciej zima i wczesna wiosna (w nocy, a raz w ciagu dnia). Pierwsza zasada przy malym dziecku!!!! NIE PANIKOWAC!!!!!!!!! Kaszel jest charakterystyczny i dodatkowo swist wydobywajacy sie w czasie kiedy dziecko z trudem oddycha. Pamietam pierwszy atak............... pierwsze co zrobilam, to nalalam wody do wanny i przytulilam zmeczone i spiace dziecko do siebie, udawajac ze jest wszystko ok. Mialam szczescie, ze instynkt mnie nie zawiodl, ale to logiczne, ze jak dziecko ma suchy kaszel, to potrzebuje wilgoci. Mowa tu tez o INHALACJI!!!!!!!! PODSTAWA, mysle ze w kazdym domu powinno byc takie proste urzadzenie jak inhalator, na prawde sie przydaje. Jesli rodzice sa spanikowani, niech jedno z nich udzielajac pierwszej pomocy ubierze cieplo dziecko, tak aby sie nei przeziebilo i.... sa 2 mozliwosci: otworzyc lodowke i pozwolic wdychac dziecku wydobywajacy sie

dodał: ania | 2011-02-18 18:11:09

Witam, z lektury tekstu można się dowiedzieć wiele informacji, które przeczą mojemu doświadczeniu i wiedzy zdobytej m.in. w Internecie. Krup i pseudokrup to rzeczywiście dwie różne choroby, z tym, że Krup to inaczej błonnica, na którą szczepione są dzieci.Pseudokrup, to przewlekłe ostre zapalenie krtani, której towarzyszy duszność, "szczekający kasze" zwłaszcza nocą. Podane rady w artykule przeczą dzisiejszej praktyce. Nie powinno stosować się ciepłych okładów na gardło w przypadku zapalenia krtani u dzieci, wręcz przeciwnie, zalecane są chłodne napoje(nigdy zimne), chłodne i wilgotne powietrze, spożywanie dużej ilości płynów. Zmniejsza to obrzęk krtani, który u małych dzieci może być niebezpieczny. Napady duszności wymagają czasem interwencji lekarza i konieczności podania sterydów. Zwykle psedokrup ustępuje p 12 roku życia.

dodał: ~Gość Ania | 2011-02-01 20:13:58

Mam 2.5 letniego synka,który zaczął miec straszny katar i zaczął kaszleć"szczekac" w piątkowy wieczor, na własną ręke podawałam mu loratan wieczorem i elofen 2 razy dziennie,w sobote zwymiotował flegmą, w poniedziałek poszłam z nim do lekarza i początek zapalenia tchawicy właśnie , dobrze że podałam loratan i dostałam lek sumamed forte,zawiesina przez 3 dni raz dziennie,wieczorem tego samego dnia pół nocy wymiotował .... zobaczymy jak sie dalej potoczy choroba....

dodał: ~Elzbieta | 2011-01-05 15:03:22

Właśnie przechodzę ostry stan zapalny krtani i tchawicy - maskara, ale juz ciut lepiej. Nie obyło sie, niestety, bez domowej wizyty lekarza.Objawy całkowicie odpowiadają tym opisanym jako krup..Do tego nocą oblewały mnie zlewne poty /moze połącznone takze z okresem przekwitania?/, Zupeny brak apetytu, niemozność umycia zebów/wymioty zspowodowane obrzekiem krtani i tchawicy/. Flegma była "nie do wykrztuszenia" - gesta i lepka..Podczas straszliwie męczacego kaszlu odczuwałm dotkliwy ból /głowę tez chciało mi rozsazdić/ Chwilowo "szccekałam", chrypiałam lub traciłam w ogóle głos. Gorączki raczej nie było. Dostałam antybiotyk KLARMIN plus leki osłonowe: laktiup, wapno oraz diphergan /zammiast niego moze byc polfergan/. Jako lek odksztuszajacy zażywam polecony przez lekarza ACC max - wg mnie:rewelacja! Flegma wreszcie o d r y w a sie bez bólu.Zamiast ACC max może byc flegamina. Do tego zazywam witaminy na wzmocnienie oraz rutinoscorbin. Skąd ta choroba? nie mam pojęcia: z lotu samolotem?

dodał: ~Gość Janina | 2010-10-07 12:09:29

bardzo pomocnym środkiem jestkwiat ślazu malvae flos oraz korzeń prawoślazu przepis na opakowaniu.