zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zanokcica paznokciowa a zastrzał 11-05-2022

Budowa paznokcia:
     Płytka paznokciowa - jest to twarda blaszka, którą potocznie nazywamy paznokciem. Składa się z dwóch warstw, górnej i dolnej. Obie części mają odmienny układ komórek, rozrastających się z różną szybkością.
     Obłączek - jest nim białawy półksiężyc u dołu płytki paznokciowej, widoczny nie na każdym palcu. Paznokieć wyrasta z małego obszaru żywej tkanki u podstawy płytki paznokciowej, tak zwanego korzenia. Jest to najważniejsza część paznokcia. Obłączek stanowi końcowy element korzenia i widoczną część żywego paznokcia. Reszta płytki składa się z martwych komórek.
Wały paznokcia, boczny i tylny-określenie to odnosi się do skóry okalającej płytkę paznokciową. Skóra ta tworzy fałd - nie kończy się przy płytce paznokciowej, lecz zachodzi pod spód i obejmuje wyrastający paznokieć. Wzmacnia i zabezpiecza okolice paznokcia.
     Skórka - Wąski pasek fałdu skórnego, który zdaje się urywać u podstawy płytki paznokciowej. Czasem bywa nazywany obrąbkiem naskórkowym paznokcia.
Obrąbek naskórkowy paznokcia-w rzeczywistości rozpościera się on pod skórką. Jest to warstwa bezbarwnej złuszczającej się skóry, która przylega do grzbietu płytki paznokciowej.
     Brzeg wolny - część paznokcia rosnąca poza opuszką palca.
Obrąbek naskórkowy podpaznokciowy- tkanka ta tworzy pod wolnym brzegiem paznokcia wodoszczelne zabezpieczenie, chroniące macierz paznokcia przed infekcją.

Zanokcica.

     Należy do zakażeń tkanek budujących osadzenie paznokcia i rozwija się tuż przy jego podstawie. Początkowo obejmuje okolicę pod obrąbkiem naskórkowym lub też między macierzą paznokcia, a samym paznokciem. W cięższych przypadkach zakażenie umiejscawia się między macierzą a paliczkiem.
     Zmiany zapalne w otoczeniu paznokcia pochodzenia bakteryjnego (najczęściej wywołują ją bakterie - gronkowce, paciorkowce). Przyczyną zanokcicy przewlekłej są zakażenia grzybicze (drożdżaki). Często zanokcica powstaje w wyniku urazu opuszki palca, przy naderwaniu paznokcia, zdarza się często u osób nieumiejętnie przeprowadzających zabieg manikiuru.
Występuje ona też przy maceracji blaszki płytki paznokciowej, która powstaje w wilgotnym środowisku oraz w cukrzycy.
     Przyczyny: Czynnikiem sprzyjającym zapaleniu wału paznokciowego jest najczęściej uraz związany z nieumiejętnym pedikiurem, uszkodzenie paznokcia lub skaleczenie opuszki palca. Przerwanie ciągłości tkanek okołopaznokciowych jest wówczas doskonałym miejscem do wnikania w tkanki bakterii chorobotwórczych, które wywołują stan zapalny. Zdarza się również, że zapalenie może rozwijać się w przebiegu grzybicy paznokci albo w przebiegu paznokci wrastających
     Pierwszym objawem zanokcicy jest ograniczone zaczerwienie wału paznokciowego z towarzyszącą niewielką bolesnością. W miarę upływu czasu zaczerwienie i bolesność nasilają się, a także dołącza się obrzęk tkanki. W dalszym etapie rozwoju choroby przez naskórek zaczyna uwypuklać się bardzo bolesny pęcherzyk wypełniony żółtawą ropą. Nieleczona zanokcica może poszerzać się poza obręb wału paznokciowego obejmując swoim zasięgiem również macierz pod paznokciem i tkanki leżące jeszcze głębiej.

     Leczenie: Zaczerwienienie i obrzęk wału paznokciowego wymagają kilkakrotnego w ciągu dnia moczenia z użyciem środków łagodzących podrażnienia, działających przeciwobrzękowo. Można również moczyć w wodzie z szarym mydłem. Jeśli pod skórą wału paznokciowego nagromadziła się ropa i moczenie nie pomaga, konieczna staje się interwencja chirurga, który natnie ropny pęcherz, umożliwiając odpływ ropy. Jeśli ropny pęcherz obejmuje również tkanki paznokcia, chirurg zmuszony jest do wycięcia okienka w paznokciu, które umożliwi odpływ ropy, ewentualnie wycina części paznokcia lub nawet cały. W leczeniu zanokcicy stosuje się antybiotyki.
Zapobieganie: Polega przede wszystkim na delikatnym wykonywaniu manikiuru i pedikiuru.

Zastrzał.


     To ropień, który rozwija się dwie-trzy godziny po ukłuciu zanieczyszczoną igłą, kolcem róży lub drzazgą. Jest spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Najczęściej powstaje na palcach dłoni, rzadziej na palcach stóp. Stan zapalny szybko przenosi się do tkanek położonych głęboko pod skórą. Palec robi się gorący i zaczerwieniony, pojawia się obrzęk i napięcie skóry, a w miejscu zakażenia pulsujący ból.
     Objawy, postępowanie. Zastrzał ścięgnisty jest spowodowany ukłuciem. Początkowo występuje obrzęk, zaczerwienienie i wrażliwość na dotyk. Pojawia się przykurcz palca i ostry ból przy próbie jego prostowania. Ból szybko narasta, co jest związane z brakiem wolnej przestrzeni i wzrostem ciśnienia w tkankach. Wskazana jest szybka interwencja w postaci nacięcia zapobiegającego zniszczeniu ścięgien i postępowi zakażenia wzdłuż pochewek ścięgnistych aż do przedramienia. Stosowanie samych tylko antybiotyków jest nieskuteczne. Zabieg wymaga zwykle blokady palca lub krótkotrwałego znieczulenia ogólnego. W przypadku zajęcia paliczka dalszego (paznokciowego) konieczne jest nacięcie. Po nacięciu wprowadza się sączki lub płaty nawazelinowanej waty. Zapobiega to zamknięciu się rany i zablokowaniu odpływu treści ropnej. Na ranę zakłada się opatrunek z antybiotykiem i unieruchamia palec. W przypadku zajęcia pochewki ścięgnistej konieczne jest jej otwarcie z zastosowaniem drenażu przepływowego.

     Zastrzał kostny najczęściej rozwija się w paliczku końcowym, rzadziej w innych paliczkach. Stosuje się antybiotykoterapię celowaną oraz unieruchomienie. Zapalenie kości prowadzi do demineralizacji całego paliczka lub jego części. Po odpowiednim leczeniu dochodzi często do odbudowy struktury kostnej i odzyskania funkcji, dlatego nie należy usuwać zmienionych zapalnie odcinków kości. W przypadkach zaawansowanych lub przy niepowodzeniach leczenia może zaistnieć konieczność resekcji paliczka. Ranę drenuje się i zbliża luźno jej brzegi czterema szwami.

*co ci pomoże okład z kwaśnego ciasta (dzięki konsystencji pozostanie na palcu i nie spłynie)
* jak to zrobić zagnieć miękkie ciasto ze szklanki mąki pszennej i 3/4 szklanki kwaśnego mleka lub kwaśnej śmietany; oblep nim spuchnięty palec, zabezpiecz pojedynczą warstwą gazy i delikatnie owiń bandażem; zmieniaj, co trzy godziny; mleko rozmiękczy skórę, zmniejszy jej napięcie i dzięki temu złagodzi ból.
 

Opracowanie: OKO
Piśmiennictwo:
o Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry: dla studentów medycyny i lekarzy. Warszawa 2001
o Szepietowski J. (red.): Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Warszawa 2002

Czytaj także:

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)!

HELICOBAKTER PYLORI A CHOROBA WRZODOWA.

Grzybica paznokci stóp!

Choroby wywoływane przez chlamydie

Choroby tropikalne

Sepsa, czyli pożar krwi? !

Słów kilka o odporności, czyli jak nie dać się infekcjom

Limfadenopatia, czyli o chorobach węzłów chłonnych !

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Wakacje! Uwaga na owady!

Komentarze

dodał: ~Gość | 2019-02-03 17:42:06

Najlepiej wymoczyć w spirytusie.u mnie to działa

dodał: ~to działa | 2016-05-26 13:57:32

c.d.... więc należy spróbować maści pięciornikowej.

dodał: ~to działa | 2016-05-26 13:55:10

Zwłaszcza jak nic nie pomaga to czarna magia dziś zwana okultyzmem.

dodał: ~Gość | 2014-12-31 00:12:40

Pijawki moze i dobre ale nie zimą :(

dodał: ~Gość | 2014-06-03 23:00:50

Najlepsze jest SZARE MYDLO (ja uzywalam bialego jelenia) i goraca bardzo woda i moczenie w tym palca. Ale woda musi byc baaardzo goraca.Uzywalam wczesniej wody utlenionej,masci ihtiolowej(cos takiego czarnego) i nic. Doslownie 3 dni po 2xdziennie moczylam stope w parzacej wodzoie z mydlem i przypalalam to po tym spirytusem(takim do picia)i po 3 dniach uschlo i zerwalam to dzikie mieso.

dodał: Ania | 2014-02-18 11:13:05

można jeszcze łupiny po ziemniakach ugotować i w gotowane wkładać i wyjmować palec. Pozdrawiam, mam nadzieję, że komuś pomoże

dodał: ~Gość | 2014-02-03 17:39:19

porad lepszych nie macie

dodał: ~desperacja | 2013-04-06 21:02:55

U mnie nie działa nic, stosowałem, kolejno : woda utleniona-tydzień, nadmanganian potasu, moczenie w gorącej wodzie zmydłem-nic, rivanol-2 miesiące, srebro koloidalne- ok tydzień, maść ichtiolową, maść propolisową, maść voltaren, doxycyklinę -tydzien. NIE POMAGA NIC. w miedzyczasie, po miesiacu , chirurg naciał palec i kazał psikac Octeniseptem-nic. Po dwóch miesiacach inny lekarz unieruchomić na kilka dni i posikac tym samym, nic Zastrzął przeszedł na kość i staw do głębi, trwa to juz 3 miesiące! Ból jest dogłębny, kostny, rwie jak ząb, zwłaszcza jak jest zimno. Jak tak dalej pójdzie stracę palec albo całą dłoń. Straciłem juz nadzieje, ze to kiedykolwiek przejdzie

dodał: mirek | 2013-01-01 02:32:24

Moczyć w szarym mydle labo w spirytusie.

dodał: ~Gość | 2012-08-08 10:20:01

Czy w bardzo ostrym zapaleniu palców u rąk zanokcicą można pracować w żywieniu zbiorowym? Proszę o pilną odpowiedż...

dodał: ~ona | 2012-08-03 11:16:40

HEJ,nawiązując do tematu jest jedna rada,ale niestety niezbyt przyjemna. Trzeba co 2h wkładać chory palec do wrzącej wody prosto z czajnika,nie może być letnia ani ciepła,tylko wrząca.Wkładasz palec i wyjmujesz z kilka razy potem czekasz ok 2 h i powtarzasz. Wiem co mowie,ponieważ mam ten sam problem z palcem,metoda okropna bo niezbyt przyjemna,ale pomoże naprawdę. Pozdr..

dodał: ~Gość | 2011-04-21 00:23:39

Gdzie tam pijawki... gierę trzeba wsadzić do pieca coby diaboł z niej ućknął na wieki razem z chorobami.

dodał: ~Gość | 2011-03-27 09:17:56

ta ta ta ..... pijawki.... dla kogoś kto mieszka na mokradłach i nie wie że istnieje medycyna!!!!!..

dodał: ~Gość | 2011-01-21 00:01:55

czesc gdzie w poznaniu stawiajapijawki???

dodał: Krysia | 2011-01-18 23:02:46

Najlepsze na zastrzał i zanokcicę są pijawki. Pięciokrotnie(przez pięć tygodni np. w środy) postawić około ośmiu pijawek przez hirudoterapeutę(on dokładnie wie w których miejscach) i po bólu na zawsze. Razem około 40 pijawek. Zapewniam gra warta świeczki.

dodał: Krysia | 2011-01-18 23:01:39

Miałam na to stawiane pijawki ponad 5 lat temu i spokój, mam nadzieję,że na zawsze. Stawiane miałam też na boreliozę. Bolały mnie bardzo nogi szczególnie w kolanach. Nie mogłam chodzić a o uklęknięciu nie było mowy. Pijawki poradziły sobie z boreliozą wspaniale, bóle minęły, wyniki badań się poprawiły i czuję się jak w niebie. Myślałam, że już w tak młodym wieku nie znajdę na te wredne schorzenia żadnego leku ale pijawki przywróciły mi radość życia.

dodał: Krysia | 2011-01-18 22:48:52

Najlepsze na zastrzał i zanokcicę są pijawki. Pięciokrotnie(przez pięć tygodni np. w środy) postawić około ośmiu pijawek przez hirudoterapeutę(on dokładnie wie w których miejscach) i po bólu na zawsze. Razem około 40 pijawek. Zapewniam gra warta świeczki.