zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zakłócenia w krążeniu krwi a żylaki nóg 10-09-2019

Krążenie żylne w obrębie nóg pozwala na skierowanie krwi, doprowadzającej tlen oraz składniki odżywcze do kończyn dolnych, z powrotem do serca. Przepływ krwi żylnej zachodzi drogą żył głębokich (ok. 90% krwi) oraz żył powierzchniowych (ok. 10% krwi). To właśnie żyły powierzchniowe, a szczególnie żyła odpiszczelowa, najczęściej ulegają transformacji w żylaka. Do procesu dochodzi w przypadku zaburzenia przepływu krwi, najczęściej jako powikłanie uszkodzenia zastawek.

 

Zastawki żylne i krążenie krwi

 

Krew płynąca przez żyły ma mniejsze ciśnienie niż krew tętnicza. Spowodowane jest to faktem, że serce z większą siłą tłoczy krew do tętnic niż zasysa w naczyniach żylnych. Prawidłowy przepływ krwi żylnej wymaga zatem sprawnego systemu zaworów ograniczających cofanie się krwi w kierunku tkanek oraz zmniejszającego długość słupa płynu w celu obniżenia zapotrzebowania na przyłożenie siły do przepompowania danej objętości krwi. Cele te są spełnione przy pomocy obecności zastawek żylnych, naturalnych struktur złożonych ze śródbłonka, spełniających rolę zaworów przepuszczających krew tylko w jedną stronę.

 

Najczęstszą przyczyną powstania żylaków nóg jest przewlekła niewydolność żylna. Jest to niejednorodna choroba o zróżnicowanej etiologii, charakteryzująca się uszkodzeniem zastawek żylnych. Przyczyny powstania choroby są często niejasne, związane ze stanami zapalnymi oraz czynnikami ryzyka, takimi jak:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • płeć żeńska,
  • predyspozycje genetyczne.

 

Uszkodzenie zastawek żylnych postępuje również w przypadku choroby zakrzepowej, urazów mechanicznych oraz występowaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych.

 

Jak przeciwdziałać powstawaniu żylaków nóg?

 

Aby zapobiegać powstawaniu żylaków, należy przede wszystkim zadbać o tzw. zdrowy tryb życia. Szczególnie zalecany w kontekście przeciwdziałania powstawania żylaków jest rekreacyjny wysiłek fizyczny. Uruchomienie mechanizmów, kompensujących uszkodzone zastawki żylne, poprzez ruch fizyczny, zapobiega zaleganiu krwi w naczyniach. Ruch ogranicza zatem ten czynnik, pogarszający przebieg niewydolności żylnej i uszkadzający zastawki. Skurcze mięśni w trakcie wysiłku tworzą „tłocznię mięśniową”. Jest to system tłoczący krew żylną w kierunku serca, co zapobiega nieprawidłowościom w krążeniu. Przerwy w siedzeniu w pracy na spacery lub ćwiczenia oraz odpoczywanie w płaszczyźnie poziomej to kolejne wartościowe nawyki ograniczające postęp choroby i występowanie objawów.

 

Stosowanie środków farmakologicznych stanowi cenny dodatek do odpowiedniego stylu życia. Często stosowanym środkiem, zmniejszającym uczucie ciężkich nóg w przypadku zmian naczyniowych, jest Lioton 1000 – żel z heparyną.

 

Gdy subiektywnym objawom naczyniowym towarzyszy występowanie żylaków, metodą leczniczą z wyboru, będącą złotym standardem, jest zabieg chirurgiczny. Najczęściej stosowane operacje to zabieg Babcocka, czyli mechaniczne pozbycie się żylaków, oraz użycie lasera lub specjalnego kleju naczyniowego.

 

W celu skutecznego leczenia żylaków oraz diagnostyki podejrzewanej niewydolności żylnej, należy zgłosić problem do lekarza pierwszego kontaktu lub wybranych placówek specjalizujących się w chorobach naczyniowych.

Komentarze

dodał: ~Źródło | 2021-05-08 17:18:22

Bibliografia i przypisy: https://www.biotrendy.pl/kategoria-produktu/zylaki/