zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Zaburzenia mikcji u mężczyzn- wstydliwy problem !10-05-2013

     Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku 50 lub więcej lat i odczuwasz dolegliwości układu moczowego, być może masz problemy z prostatą. Objawy schorzenia będą się z czasem nasilać - aż do zatrzymania moczu włącznie. Aby temu zapobiec - zgłoś się do urologa. Odpowiednie badania ułatwią lekarzowi rozpoznanie choroby i umożliwią skuteczne leczenie.

     Na schorzenia gruczołu krokowego (prostaty, czyli stercza) mężczyźni w wieku dojrzałym cierpią coraz częściej. Zwiększona liczba zachorowań, którą odnotowują lekarze, jest spowodowana różnymi przyczynami.

     PROSTATA (inaczej stercz) to gruczoł krokowy o kształcie zbliżonym do kasztana otaczający cewkę moczową przy ujściu do pęcherza moczowego, mieszczący się u mężczyzn między kością łonową a odbytem
     Podstawową funkcją tego gruczołu jest produkcja specjalnego płynu, który wchodzi w skład nasienia. Gruczoł krokowy powiększa się w 2 okresach.
W okresie pokwitania przybiera rozmiar zbliżony do wielkości kasztana i utrzymuje ten rozmiar przez okres kolejnych 20-30 lat. Następnie, około 40 roku życia prostata zaczyna ponownie rosnąć - to właśnie ten drugi etap powiększania przeradza się w łagodny rozrost gruczołu krokowego.

     Mięśniowa ściana pęcherza przerasta, grubieje i staje się tak wrażliwa, iż pęcherz kurczy się już nawet wtedy, kiedy zawiera niewielkie ilości moczu. To częste uczucie nagłej konieczności oddawania moczu nazywamy parciem naglącym.
     Z czasem przeciążony pęcherz moczowy zaczyna słabnąć, tracąc zdolność do pokonania wytwarzanego przez prostatę oporu. Mocz zalega w nim, stwarzając dogodne warunki do namnażania się bakterii i procesów zapalnych. W kolejnym stadium mocz może także cofać się do moczowodów i nerek, mogąc spowodować ciężkie schorzenia tych narządów.
Już wczesne objawy pacjent może rozpoznać sam.
     Zaobserwowane problemy z oddawaniem moczu , powinny zostać jak najwcześniej zasygnalizowane lekarzowi rodzinnemu, który może ocenić wielkość i ogólny stan gruczołu krokowego. W przypadku podejrzenia rozrostu gruczołu krokowego może on wykonać badanie ultrasonograficzne prostaty, pęcherza moczowego i nerek oceniając ich strukturę .
Pamiętając o tym, iż powiększenie gruczołu krokowego nie zawsze jest równoznaczne z przerostem prostaty, należy też celem wykluczenia raka gruczołu krokowego wykonać badanie stężenia PSA w surowicy krwi. PSA (specyficzny antygen prostaty) to białko produkowane w organizmie mężczyzny tylko przez komórki gruczołu krokowego, a jego stężenie jest znacznie podwyższone w przypadku raka gruczołu krokowego.
     Już sama nazwa łagodny przerost prostaty dowodzi, że przerost prostaty nie jest złośliwym procesem nowotworowym!.
     Najpopularniejszą grupą leków hamującą rozrost i zmniejszającą dolegliwości są alfa blokery. Alfa blokery działają rozluźniająco na mięśnie gładkie zarówno gruczołu krokowego jak i pęcherza moczowego, ułatwiając oddawanie moczu. Drugą grupą stosowanych leków są leki blokujące hormony nazywane androgenami, które znacznie zmniejsza wielkość prostaty.
Leczenie farmakologiczne w większości przypadków zatrzymuje postęp łagodnego przerostu prostaty, zanim jeszcze interwencja chirurgiczna stanie się koniecznością.

Rodzaje chorób prostaty:
• stan zapalny, występujący zwykle u młodszych mężczyzn,
• łagodny rozrost,
• nowotwór złośliwy (w 95% gruczolakorak)

Co powinno nas zaniepokoić?
• trudności w początkowej lub końcowej fazie oddawania moczu,
• wyciekanie moczu kroplami,
• częstomocz - oddawanie moczu w nocy 4 i więcej razy,
• po oddaniu moczu wrażenie, że pęcherz nie został opróżniony,
• niemożność powstrzymania oddawania moczu,
• niekiedy silne bóle w dole brzucha spowodowane zatrzymaniem moczu.

     Pytania lekarza dotyczą przede wszystkim dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego. Dzięki tym informacjom urolog może dowiedzieć się od chorego o niektórych objawach ze strony układu moczowego i ich nasileniu.
     Pacjent powinien zawiadomić lekarza także o innych chorobach. Podczas tej rozmowy pacjent podaje lekarzowi informacje ważne według niego dla oceny ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorób (np. cukrzycy czy układu krążenia) i operacji, zwłaszcza dotyczących układu moczowo - płciowego.
     Przed rozpoczęciem leczenia należy przeprowadzić badania lekarskie i laboratoryjne dla wykluczenia raka prostaty: badanie palpacyjne, badanie USG i badanie PSA (swoistego antygenu sterczowego) w surowicy krwi. Badania należy powtarzać w czasie kuracji Proscarem, a leczenie powinno być kontynuowane przez okres sześciu lub więcej miesięcy pod kontrolą specjalisty urologa. Kuracja Proscarem nie wyklucza stosowania innych leków, np. pochodzenia roślinnego lub leków obniżających napięcie mięśniówki gładkiej (blokujących receptory alfa adrenergiczne.
Leczenie takie zależy od dolegliwości, stanu chorego i decyzji lekarza prowadzącego.
Coroczne badanie urologiczne może pomóc zarówno w rozpoznaniu raka prostaty, jak i we wczesnym wykryciu łagodnego przerostu tego gruczołu, co pozwoli na zastosowanie mniej inwazyjnego leczenia.
     Na szczęście rośnie w naszym społeczeństwie świadomość i potrzeba dobrej jakości zdrowia, niezależnie od wieku. Większa grupa mężczyzn wie, że większość zmian, związanych z prostatą, wśród osób starszych występuje powszechnie. Świadomość tego, jak jesteśmy zbudowani, i ogólna wiedza na temat funkcjonowania organizmu oraz zmian zachodzących z wiekiem . Mogą oni lepiej zrozumieć istotę choroby, rozpoznać typowe dolegliwości i bez zwlekania przedstawić je lekarzowi.


Opracowanie: OKO

Czytaj także:
Męskie utrapienie - prostata!?
Medycyna informacyjna wg dra Josefa Jonasza !
Strzeżonego Pan Bóg strzeże!
Rak żołądka, dlaczego taki groźny.
Choroby jelita grubego!
Tomografia czy rezonans? Oto jest pytanie.
Diagnostyka genetyczna

Komentarze

dodał: ~Gość | 2014-03-11 15:38:04

mój mąż ma problemy z prostatą - na początku był to bardzo drażliwy temat ... chyba ucierpiało męskie ego ale w końcu zaczął brać prostaceum więc jest lepiej :)