zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wyjeżdżasz w tropiki? Zadbaj o odpowiednie nawodnienie! 04-06-2018

Przyczyny odwodnienia

Podczas nadmiernego pocenia się, spowodowanego np. długim przebywaniem na słońcu, czy wysiłkiem fizycznym, dochodzi do znacznego ubytku wody w organizmie. Jeśli go nie uzupełnimy, może dojść do odwodnienia. Niedobór wody wiąże się także z niedostatecznym poziomem elektrolitów, które pełnią ważną funkcję w pracy wszystkich układów. Do odwodnienia często dochodzi również na skutek biegunki. Jest ono szczególnie niebezpieczne u dzieci. Na stronie www.orsalit.pl można znaleźć skuteczne preparaty przeznaczone do prawidłowego nawadniania dzieci i dorosłych.

 

Objawy odwodnienia

Kiedy na skutek utraty wody równowaga wodno-elektrolitowa zostanie naruszona, pojawiają się pierwsze symptomy odwodnienia. Należą do nich suchość w ustach i pragnienie. Następnie zaczynamy odczuwać zmęczenie, apatię, zawroty i bóle głowy, zmniejsza się częstość i ilość oddawanego moczu, który przybiera ciemnożółty kolor. Stopniowo objawy nasilają się. Możemy zaobserwować zapadnięcie się gałek ocznych i pojawiają się drgawki. Jeżeli szybko nie zareagujemy, możemy stracimy świadomość, a nawet zapaść w śpiączkę. Odwodnienie jest poważnym zagrożeniem życia człowieka. Szczególnie wrażliwe są małe dzieci, jednak u nich objawy daje się łatwiej zauważyć: maluchy stają się senne, płaczą „bez łez”, a u niemowląt wyraźnie zapada się ciemiączko.

 

Skutki odwodnienia

Woda pełni bardzo ważną funkcję we wszystkich procesach życiowych. Jest podstawowym składnikiem krwi, limfy i płynów ustrojowych (np. mózgowo-rdzeniowego, surowiczego w opłucnej i worku osierdziowym, wypełniającego komory oka, czy soków trawiennych). Dzięki niej mogą prawidłowo zachodzić procesy przemiany materii i energii w organizmie. Odwodnienie zaburza pracę wszystkich narządów i układów – przede wszystkim krwionośnego, moczowego, trawiennego i nerwowego. W miarę postępowania zaburzeń dochodzi do spadku ciśnienia tętniczego krwi, a także niewydolności serca i nerek. Pojawiają się drgawki, śpiączka, a w konsekwencji dochodzi do śmierci. Kluczową rolę w metabolizmie, obok wody, pełnią rozpuszczone w niej elektrolity. Należą do nich jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Niedobór któregokolwiek z nich prowadzi również do zaburzeń w funkcjonowaniu wielu układów – zaniżony poziom potasu na przykład wywołuje bolesne skurcze mięśni, obniża ciśnienie krwi, zaburza pracę serca. Wywołuje również zmęczenie, senność, bóle głowy i nieraz wymioty.

 

Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu?

Lekarze zalecają przyjmowanie około 1,5 litra płynów dziennie w przypadku osoby dorosłej, jednak podczas upałów należy tę ilość znacznie zwiększyć, nawet do 3 litrów. Nie zaleca się picia słodkich napojów gazowanych, lepiej przyjmować wodę mineralną. Aby uzupełnić niedobór elektrolitów, należy pić specjalne napoje zawierające elektrolity i izotoniki. Warto zaopatrzyć się wcześniej w odpowiednie napoje i zabierać je ze sobą na „wyprawy”, ponieważ nie zawsze można je zakupić na miejscu.

 

Aby letni odpoczynek był udany, należy często pić wodę i izotoniki oraz odpowiednie napoje zawierające elektrolity – nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia.

Komentarze