Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2002-2010 Informed - Internetowa Informacja Medyczna
Wydajemy już 30 mld na prywatne leczenie!
Według danych Ministerstwa Zdrowia pod względem wydatków na leczenie prywatna służba zdrowia goni publiczną. NFZ na nasze leczenie wydaje 57 mld zł, a kolejne 30 mld zł wydajemy z własnej kieszeni.
Coraz więcej lekarzy staje się"mikroprzedsiębiorcami". Wśród 160 tys. lekarzy już ponad 103 tys. zarejestrowało swoje gabinety wśród których znaczna część to usługi wyjazdowe. Czy rzeczywiście są przedsiębiorcami ? Czy tworzą nową jakość?.
Wydaje się, że anomalie w polskiej służbie zdrowia sięgają granic. Z jednej strony boom na prywatne centra medyczne, zwiększająca się ucieczka lekarzy od placówek publicznych, coraz większe żądania płacowe, a z drugiej lekarz płacący składki minimalne na ZUS, rosnące kolejki w jednym i drugim sektorze, niepewna przyszłość. Wkrótce okaże się, że lekarz-przedsiębiorca jest tak jak i pacjent bezbronny wobec tego systemu. Kim się staje lekarz przyjmujący prywatnie w tym szpitalu, w którym pracuje na etacie ? Gdzie zakaz konkurencji z kodeksu handlowego ? Jakie rodzi to patologie każdy z nas powoli się przekonuje. Jak długo lekarz może pracować w kilku miejscach na raz?
Widzimy i pacjenci i lekarze tylko doraźne korzyści - szybką kasę lekarz, a pacjentowi się wydaje, że jest dobrze obsłużony. To ma krótkie nogi. Kiedyś lekarz nie będzie miał już sił pracować w kilku przychodniach, a pacjent powoli przekonuje się, że oferta prywatnych centrów nie zawsze jest zgodna z rzetelną wiedzą medyczną. Lekarz dostanie głodową emeryturę z ZUS-u, a pacjenci pewnie nie będą wiedzieć, że mogli być lepiej leczeni.
Rząd niewiele robi i tylko w interesie lobby profesorsko-ordynatorskiego i coraz więcej menedżersko-kapitałowego. Prywatyzacja nie jest lekiem na całe zło. Szpitale publiczne muszą istnieć i sektor prywatny także. Między nimi muszą istnieć zdrowe i przejrzyste relacje. Lekarz pracujący w uspołecznionej służbie zdrowia nie może być dla niej konkurentem.
Nowe propozycje min. Ewy Kopacz - dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne też nie uleczą służby zdrowia - wszak nie wzrośnie podaż usług lekarskich, nie przybędzie od tego specjalistów, a jedynym efektem tych zabiegów będzie kolejny wzrost cen usług medycznych.
Marek Nowakowski
Komentarze