zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wstydliwy problem04-05-2016

     Pozornie prosta czynność świadomego oddawania moczu, czyli w języku medycznym mikcja, stanowi jedną z umiejętności, którą nabywamy w okresie wczesnego dzieciństwa. Istnieje jednak duża grupa dzieci dla których akt ten stanowi życiowy problem. Dane statystyczne wskazują, że w 6 roku życia do 15% dzieci może mieć objawy nieprawidłowego oddawania moczu, najczęściej pod postacią moczenia nocnego.

     Problem może być nawet bardziej powszechny, jednak traktowany jako wstydliwa przypadłość jest często ukrywany. Wielokrotnie słyszy się opinię, że z wiekiem dolegliwości same ustapią, należy wykazać się tylko cierpliwością. Dane epidemiologiczne wskazują, że w ciągu 1 roku samoistne ustąpienie moczenia nocnego można spodziewać się u 8% dotkniętych dolegliwością, nie leczonych dzieci. Pojawia się więc pytanie czy problem istnieje i czy warto dziecko leczyć? Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak.

     Moczenie nocne stanowi poważny stres psychiczny zarówno dla dziecka jak i jego rodziców. Pomijając koszty materialne, dolegliwośc ogranicza normalną aktywność społeczną dziecka, a tym samym wpływa na jego rozwój.

     Problemu nie należy bagatelizować, tym bardziej, że prawidłowe oddawanie moczu stanowić może objaw toczącego się schorzenia jak i samo przez się może prowadzić do niepożądanych następstw, szczególnie w sferze psychiczno-emocjonalnej wpływając na gorszą samoocenę dziecka. Jeśli do 5 roku życia dziecko nie nabyło umiejętności świadomego oddawania moczu, tak jak zdobywa umiejętność chodzenia czy mówienia, należy zwrócić się oporadę do lekarza. Także inne spotykane postacie nieprawidłowego oddawania moczu jak popuszczanie w ciągu dnia, naglące parcia na mocz, częste mikcje powinny wzbudzić nasz niepokój.

     Leczenie zaburzeń oddawania moczu może być wysoce skuteczne. Dysponujemy obecnie szeregiem wartościowych metod diagnostycznych i leczniczych. W wielu przypadkach rozmowa z lekarzem i zastosowanie prostych zaleceń pozwala uzyskać poprawę.

     Czasami zmuszeni jesteśmy do przeprowadzenia stosownych badań diagnostycznych. Istniejące w Klinice Chirurgii i Urologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu Pracownia Badań Urodynamicznych oraz Poradnia Urologii Dziecięcej w "Promyku Słońca" prowadzą od wielu lat diagnostykę i terapię dzieci z nieprawidłowym oddawaniem moczu. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całego Dolnego Śląska. Oba ośrodki dysponują specjalistyczną aparaturą do wykonywania badań urodynamicznych. Pod trudną do wymówienia nazwą kryje się proste badanie polegające na oddaniu moczu do specjalnego nocnika połączonego z komputerem. Zapis komputerowy aktu mikcji, czyli badanie przepływu cewkowego albo uroflowmetria, dostarcza wielu danych na temat czynności dolnych dróg moczowych. Uzyskane dane w połączeniu z zebranym wywiadem pozwalają na zastosowanie najbardziej odpowiedniej terapii dla małego pacjenta, co w sposób istotny zwiększa skuteczność leczenia sięgającą nawet 90%. Z naszych informacji wynika, że duży procent dzieci nie jest w ogóle leczonych. Wielu rodziców nie dostrzegając problemu, nie szuka pomocy medycznej. Często przychodzący do nas ojcowie czy matki wstydzą się za swoje dzieci, które moczą się w nocy, twierdząc jednocześnie, że żadne stosowane kary nie odnoszą skutku. W ten sposób powstaje błędne koło, jeszcze bardziej pogarszające istniejące zaburzenia. Rodzicom trudno jest zrozumieć fakt, że dziecko nie ponosi żadnej winy za swoje dolegliwości, mało tego, ono chce mieć suche noce, ale nie wie jak tego dokonać.

     Właściwa pomoc, rada i leczenie pozwalają przywrócić radość, bezstresowe dzieciństwo. Dlatego bardzo zachęcamy do szukania pomocy u lekarza.

dr n. med. Dariusz Patkowski

Komentarze