zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wskazania do leczenia za pomocą brachyterapii 28-03-2018

Brachyterapia jako element leczenia nowotworowego

 

Skuteczność współczesnej onkologii opiera się przede wszystkim o tzw. leczenie skojarzone, czyli zastosowanie kilku różnych, uzupełniających się wzajemnie. Strategia leczenia oraz realizacja poszczególnych etapów, wymaga udziału lekarzy różnych specjalizacji i zastosowania wielu dostępnych metod. Brachyterapia może być zarówno radykalnym leczeniem samodzielnym, jak i uzupełniającym inne metody. Ten rodzaj terapii stosuje się również jako samodzielne i/lub skojarzone leczenie paliatywne.

 

Wskazaniami do podjęcia brachyterapii są nie tylko choroby onkologiczne. To terapia szeroko stosowana również w leczeniu innych chorób: stenozy „de novo”, restenozy tętnic obwodowych i tętnic wieńcowych, a także w leczeniu keloidu, choroby Rendu-Oslera, nadczynności tarczycy, trombocytozy, czy chorób gałki ocznej.

 

Brachyterapia, w przeciwieństwie do teleterapii, jest metodą inwazyjną, gdyż wymaga umieszczenia aplikatorów stałych lub czasowych wewnątrz, albo w pobliżu guza i odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Wymaga współpracy z chirurgiem, a przed zabiegiem wykonywana jest niekiedy cytoredukcja, resekcja guza, craniotomia lub laparotomia. Brachyterapia jest stosowana najczęściej w leczeniu pierwotnych nowotworów. Z wyżej wymienionych względów metoda ta może być zastosowana wyłącznie w ściśle określonych przypadkach, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań.

 

Zaletą brachyterapii jest to, że odpowiednio dobrany pierwiastek promieniotwórczy oraz jego precyzyjne umieszczenie w tkance, gwarantują zniszczenie tylko komórek nowotworowych i oszczędzenie zdrowych tkanek otaczających guz.

 

Brachyterapia nowotworów metody aplikacji

Wyróżnia się trzy główne metody aplikacji źródeł promieniotwórczych:

  • śródtkankowa – aplikatory umieszcza się bezpośrednio w obrębie guza.
  • dojamowa – aplikatory zakładane są do jam ciała w sąsiedztwie nowotworu np. przy nowotworach płuca.
  • kontaktowa – stosowana przy nowotworach umiejscowionych na powierzchni ciała, dla guzów nie większych niż 5 mm.

 

Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/leczenie-chorob-nowotworowych/brachyterapia/

 

Komentarze