zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wskazania do USG jamy brzusznej 30-05-2017

Na czym polega USG jamy brzusznej?

USG wykonuje się, gdy pacjent leży na plecach. Lekarz smaruje jego skórę specjalnym żelem, żeby w ten sposób zapobiec odbijaniu fal akustycznych o wysokiej częstotliwości (od 1 do 10 MHz) i wyeliminować pęcherzyki powietrza. Potem lekarz przykłada do skóry sondę i przesuwa jej głowicę po brzuchu, a obraz całego badanego narządu pokazuje się na ekranie monitora.

Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie, zaś żel wykorzystywany podczas jego trwania jest obojętny dla skóry i łatwo zmywalny: wystarczy woda z mydłem.

Kiedy wskazane jest wykonanie USG jamy brzusznej?

Radiolog Dr. Michalska z gabinetu rentgen-poznan.pl odpowiada - objawami, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wykonania USG jamy brzusznej, są przede wszystkim:

  • ostry i przewlekły ból brzucha,

  • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,

  • przedłużające się wymiotów/biegunka,

  • krwawienie z przewodu pokarmowego, układu moczowego lub dróg rodnych,

  • trudności w oddawaniu moczu lub stolca,

  • powiększenie obwodu brzucha,

  • gorączki o niejasnej przyczynie.

Lekarz może skierować nas na USG, jeśli tylko podejrzewa kamicę pęcherzyka żółciowego, chorobę wątroby, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek, nadnerczy, dużych naczyń jamy brzusznej lub narządów miednicy mniejszej. Nie zmienia to faktu, że USG jamy brzusznej warto samemu przeprowadzać profilaktycznie co najmniej co trzy lata, gdyż pozwala ono ocenić stan narządów jamy brzusznej i wykryć nawet drobne nieprawidłowości w ich budowie. Jest to szczególnie wskazane w przypadku osób, u których w rodzinie chorowano na raka żołądka.

Jak się przygotować do badania?

Do USG jamy brzusznej pacjent powinien się odpowiednio przygotować. Dzień przed badaniem należy unikać spożywania produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów (napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, bita śmietana czy świeże pieczywo). Jeżeli ktoś cierpi na otyłość lub ma skłonność do zaparć, to powinien także zastosować środki przeczyszczające, ale najpóźniej 24 godziny przed badaniem.

W dniu samego badania nie wolno żuć gumy, palić papierosów (dym zniekształca obraz), a także pić napojów gazowanych. W celu umożliwienia oceny pęcherza moczowego i narządów miednicy nie wolno tego dnia jeść, a na godzinę przed badaniem należy wypić ok. 1. litra wody, gdyż na USG powinno się przychodzić z uczuciem parcia na pęcherz. W przypadku wzdęć wskazane jest zażycie środków resurbujących gazy jelitowe, np. 3x2 tabletki węgla medycznego (Carbo medicinalis)

Komentarze

dodał: Paweł | 2015-10-29 11:08:26

Jeżeli ktoś się wybiera na to badanie to powinien się nie objadać oraz pić napojów gazowanych, bo niestety skierują Cię na badanie innego dnia. Niby taka banalna sprawa ale w tym przypadku ma znaczenie.

dodał: Grażyna | 2015-10-28 11:17:19

Zgadzam się z Panią Jadwigą. W pewnym wieku niezależnie jakie badanie się wykona zawsze coś wykryją. Usg jamy brzusznej należy do komfortowego badania ale wynik może już nie być taki miły.

dodał: Jadwiga | 2015-10-21 14:23:14

Niby łatwe i przyjemne badanie, ale jego wyniki mogą zaskoczyć. U mnie w śródbrzuszu wykryto masę tkankową z elementami płynnymi oraz patologiczne węzły chłonne w śród- i nadbrzuszu. Teraz czekam na dalszą diagnostykę. Nie sądziłam, że to badanie przyniesie taki skutek.