zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Winorośl właściwa - właściwości i zastosowanie 28-05-2018

Winorośl właściwa rośnie w wielu polskich ogrodach. Jest to roślina, która daje smaczne owoce w postaci niewielkich kuleczek zebranych w duże kiście. Dojrzałe winogrona idealnie sprawdzające się jako baza do produkcji wina, jednak jest to jedynie jedno z wielu ich zastosowań. Winorośl przywędrowała do Polski z basenu Morza Śródziemnego, lecz pomimo odmiennego klimatu, doskonale radzi sobie w chłodniejszych regionach. Jakie są właściwości winorośli właściwej i jak stosuje się ją w celach leczniczych?

 

Wartości odżywcze winorośli właściwej

 

Ekstrakt z owoców winorośli właściwej jest bogatym źródłem kwasów owocowych, składników mineralnych, garbników, antocyjanów, flawonoidów, stylbenów, patyn, polisacharydów, stylbenów, wosków i karotenoidów. Ponadto owoce winorośli dostarczają potasu i wapnia, a także dużych ilości witamin C i E oraz antyoksydantów. Same owoce dostarczają do organizmu błonnika, który reguluje pracę jelit i wspomaga procesy trawienia. Wytrwane wino powstające z owoców ma natomiast korzystny wpływ na serce i funkcjonowanie układu krążenia.

 

Właściwości zdrowotne winorośli właściwej zależą od trzech typów składników. Pierwszymi z nich są kwercyna i jej pochodne, których duże ilości znajdują się w liściach rośliny. Drugimi są oligo-proantyocyjanidyny (OPC) i flawonoidy, znajdujące się głównie w pestkach, a ostatnia grupa to polifenole ze skórki owoców winorośli.

 

Wpływ winorośli właściwej na organizm człowieka

 

Winorośl właściwa jest bogatym źródłem aktywnych ekstraktów, które charakteryzują się działaniem przeciwutleniającym, przeciwzapalnych, przewihistaminowym i antybakteryjnym. Ekstrakty z winogron sprzyjają wzrostowi nowych włosów i wzmocnieniu kosmyków, pomagają w gojeniu się ran oraz wykazują działanie promieniochronne. Ponadto ekstrakty z winorośli stabilizują procesy syntezy elastyny i kolagenu w skórze.

 

Dzięki bioflawonoidom z winogron przyśpiesza się wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Ekstrakty z winorośli stanowią składniki kremów do twarzy, w których zawarte są substancje o działaniu regenerującym i głęboko nawilżającym. Związki zawarte w winorośli właściwej wykazują również działanie hamujące starzenie egzogenne skóry, będące wynikiem między innymi palenia papierosów lub nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Dodatkowo ekstrakty hamują powstawanie stanów zapalnych skóry i ściągają pory na twarzy. Efekty stosowania kosmetyków lub suplementów z wyciągami z winogron są widoczne już po 4 tygodniach. Po tym czasie u wszystkich osób pojawia się poprawa stanu skóry - jest ona zauważalnie miększa, gładsza i pełna blasku. Ponadto zmniejsza się widoczność drobnych zmarszczek.

 

Właściwości zdrowotne winorośli właściwej obejmują również profilaktykę choroby niedokrwiennej serca. Roślina wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, dzięki czemu układ krwionośny pracuje sprawniej. Co więcej, składniki zawarte w winorośli zmniejszają dolegliwości alergiczne i wspierają leczenie łuszczycy, wyprysków trądzikowych i innych schorzeń dermatologicznych. Badania wykazały również skuteczność winorośli właściwej w profilaktyce antynowotworowej i we wzmacnianiu układu odpornościowego.

 

Sposoby stosowania winorośli właściwej

 

Winorośl właściwa jest stosowana w wielu formach. W sklepach dostępne są przede wszystkim suplementy takie jak Varicoz, który jest preparatem stosowanym w celu wzmocnienia ścianek żył i poprawienia funkcjonowania układu krwionośnego. Ponadto możliwe jest zakupienie sproszkowanych liści oraz liści suszonych w całości, owoców suszonych, pestek winorośli właściwej oraz ekstraktów z pestek i liści winorośli. Formę, w jakiej przyjmuje się winorośl, powinno się wybrać po określeniu, jakie efekty chce się osiągnąć. Pestki winogron oraz liście działają pozytywnie w leczeniu niewydolności żylnej i żylaków. Pestki wpływają dodatkowo na szybsze leczenie obrzęków przy ranach i po operacjach chirurgicznych oraz pomagają leczyć dolegliwości związane z siatkówką i inne schorzenia oczu. Liście stosuje się, by pozbyć się podrażnień oczu, a także, by wyleczyć hemoroidy.

 

Na rynku dostępne są również suplementy diety takie jak Cellinea, które pomagają zwalczać cellulit i poprawić stan skóry na udach, biodrach i pupie. Suplement wykazuje skuteczność nawet u kobiet po urodzeniu dziecka, które borykają się z rozciągnięciem skóry i niedoskonałościami ciała. Cerberus jest natomiast suplementem rekomendowanym mężczyznom. Preparat oparty na ekstrakcie z winorośli właściwej wpływa pozytywnie na przyrost masy mięśniowej i pomaga wyrzeźbić sylwetkę.

 

Możliwe skutki uboczne podczas stosowania suplementów z winoroślą właściwą

 

Ze względu na to, że suplementy z winoroślą właściwą są pochodzenia naturalnego, rzadko pojawiają się skutki uboczne podczas ich stosowania. Nie zbadano dotychczas, w jaki sposób winorośl wpływa na organizm kobiet ciężarnych, karmiących piersią oraz dzieci, dlatego preparaty oparte na ekstraktach z jej owoców, pestek i liści są niezalecane obu grupom. Ostrożność w stosowaniu suplementów powinny zachować osoby przyjmujące leki antykoagulacyjne, jak warfaryna, i przeciwpłytkowe, jak aspiryna lub clopidogrel.

Komentarze