zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wegetarianizm a sport - jak wygląda takie zestawienie? 25-11-2020

Zdrowe żywienie to podstawa funkcjonowania nie tylko dla sportowców

Prawidłowo zbilansowana dieta pomaga nie tylko w utrzymaniu zgrabnej sylwetki, ale też zapewnia zdrowie na długie lata. Aby dieta była prawidłowa, musi zawierać wiele istotnych dla zdrowia składników: witamin, minerałów, białek, tłuszczów, a nawet cukrów. Kluczem jest zachowanie odpowiednich proporcji między tymi składnikami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego żywienia, koniecznie odwiedź portal dieta-trening-odchudzanie.pl Znajdziesz tam informacje i artykuły, które pomogą ci nie tylko w rozpoczęciu przygody ze sportem, ale także wiele porad dotyczących diet czy samego procesu odchudzania.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

Dieta wegetariańska, najprościej mówiąc, jest dietą pozbawioną mięsa. Istnieją jej różne odmiany, które wykluczają dodatkowo na przykład nabiał, lub zezwalają na jedzenie konkretnych produktów, np. ryb i owoców morza. Dieta ta wzbudza największe wątpliwości w kwestii problemu z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka. W tradycyjnej diecie jego największe ilości są pozyskiwane właśnie z mięsa. Istnieją jednak warzywa, którymi można uzupełnić niedostateczną ilość białka w diecie – są to na przykład rośliny strączkowesoczewica czy biała fasola. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów dotyczących diety wegetariańskiej, koniecznie przeczytaj artykuł: Co to jest dieta wegetariańska? Czy jest zdrowa? Jak się odżywiać – znajdziesz w nim przydatne informacje, jak chociażby przykładowy jadłospis, przeciwwskazania czy wyróżnione witaminy, których może zabraknąć w tego rodzaju diecie.

Dieta sportowców – na czym polega?

Sportowcy jak nikt inny potrzebują bardzo dużej dawki energetycznej pozyskiwanej z pożywienia. Samodzielne zbilansowanie diety dla sportowców jest skomplikowane, dlatego prawdziwym mistrzom często towarzyszy sztab profesjonalnych dietetyków, dbających o zapewnienie odpowiedniej ilości wszystkich składników. Czego sportowcy potrzebuja? szczególnie? Okazuje się, że najważniejsze w tej formie diety jest białko. Najczęściej polecanym jest to dobrze przyswajalne, pochodzące przykładowo z wołowiny, wieprzowiny, drobiu, ryb, jajek, serów, jogurtów czy kefirów. Do tego niezbędne są tłuszcze wspomagające gospodarkę hormonalną oraz węglowodany, które są głównym źródłem energii. Jak z pewnością zauważyłeś budulec mięśni, czyli białko, najlepiej pozyskiwać z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Co może więc zastąpić te produkty w diecie wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska dla sportowca – fakty i mity

Prawdą niestety jest, że wpływ diety wegetariańskiej na wydolność organizmu nie został jeszcze dostatecznie dobrze przebadany. Nie ma jednak żadnych dowodów na to,że dieta wegetariańska mogłaby w jakikolwiek sposób przekładać się na osiąganie lepszych wyników. Trzeba pamiętać, że diety bazujące na roślinach w przypadku sportowców wymagają bardzo szczegółowego planowania. Doprowadzenie do wystąpienia niedoborów pewnych składników w połączeniu z dużą aktywnośc fizyczną może prowadzić do zagrażających zdrowiu skutków. Dlatego tak ważne jest, by przed wprowadzeniem zmian w swoim żywieniu skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który potwierdzi, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań i podpowie, jaki sposób wprowadzenia diety będzie najlepszy. Wiele ciekawych informacji w temat witamin i składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu znajdziesz na portalu poznajzdrowie.pl

Wegetarianie w świecie sportu

Jednak nie ma co się zniechęca – świat zna przypadki osób, które osiągają w swojej dziedzinie sportowej znakomite wyniki i stosują diety roślinne. Dietę tę testują chociażby Anna i Robert Lewandowscy, którzy oboje mają dobrze ugruntowaną pozycję w świecie sportu. Jednak nie są to jedyne przykłady. W Polsce znanym wegetarianinem, a nawet weganinem, jest Czesław Lang,wicemistrz olimpijski w kolarstwie, który dziś jest organizatorem Tour de Pologne. Zachwala on zdecydowanie lepsze samopoczucie od tego, gdy stosował dietę typowo wysokobiałkową – jego zdaniem zakwaszenie organizmu prowadziło do osiągania gorszych wyników. Z zagranicznych gwiazd sportu możemy przywołać przykłady Venus Williams czy Mike’a Tysona, którzy zawdzięczają warzywnej diecie pomoc w walce z chorobami.

Czy dieta wegetariańska dla sportowca jest dobrym pomysłem?

Niezależnie od tego, czy ktoś uprawia sport codziennie czy tylko kilka razy w miesiącu, kluczem do zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta zapewniająca wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Źródło ich pozyskania ma w tej kwestii mniejsze znaczenie. Jednak jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do słuszności i możliwości wprowadzenia u siebie diety wegetariańskiej lub którejś z jej odmian – najlepiej skonsultuj się z lekarzem. Będzie on w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania w odniesieniu do twojego aktualnego stanu zdrowia. Aby dowiedzieć się więcej w temacie wegetarianizmu, zachęcamy do przeczytania artykułu pod linkiem https://dieta-trening-odchudzanie.pl/co-to-jest-dieta-wegetarianska-czy-jest-zdrowa-jak-sie-odzywiac/

Komentarze