zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

We Wrocławiu powstała najnowocześniejsza w Polsce sztuczna ręka ! 20-02-2011

 

 
     Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej skunstruowali najbardziej zaawansowaną z polskich sztucznych rąk. Proteza nakładana jest w miejsce amputacji na przedramieniu. Składa się z 5 palców, z czego trzy są aktywne, umożliwiając wykonywanie ruchów chwytnych. Wykonywanie codziennych czynności przez osoby będące do tej pory bez dłoni może nie być więcej uciążliwym.
     Mięśnie poruszające palcami w większości zlokalizowane są na przedramieniu, a do samych paliczków dochodzą jedynie ścięgna. Chory może więc, myśląc o wykonywaniu danej czynności, uruchomić odpowiednie mięśnie odpowiedzialne za zginanie bądź prostowanie palców. Po zamontowaniu protezy impulsy elektryczne wysyłane przez mózg dochodzą do przedramienia i pobudzają odpowiednie elektrody. Stąd impuls przekazywany jest do mikroprocesora i tutaj odpowiednio przetwarzany, uruchamiając następnie sztuczne palce. Nowością w stosunku do innych tego typu światowych produktów jest wykorzystanie sygnałów akustycznych w postaci drgań. Dzięki temu sygnały z mięśni przesyłane sa w dwojaki sposób zwiększając precyzję ruchów.
     Instalowanie protez wydaje się być najlepsze w niedługim czasie po amputacji, kiedy mięśnie przedramienia nie są w zaniku wskutek ich nie używania. Wprawdzie nauczenie się przez pacjenta wykonywania sprawnych operacji wymagać będzie czasu ale z pewnością jest o co walczyć. Posiadając takie sztuczne dłonie można jeździć rowerem czy prowadzić samochód.
     Zbudowanie prototypu protezy kosztowało ponad 15 tys. złotych. Produkcja na większą skalę podniosłaby jej koszty nawet o 50%. Cena w porównaniu z produktami zachodnimi byłaby jednak nieporównywalnie niższa. Dla przykładu cena funkcjonalnych protez przedramienia zagranicznych firm wynosi ponad 100 tys. złotych. Do produkcji zastosowano stopy aluminium, mające zmniejszyć wagę przyszłej ręki. Znane są obecnie lżejsze materiały jak tytan czy włókno węglowe ale wykorzystanie ich do produkcji protez zwiększy koszty produkcji.
     Autorami wynalazku są prof. Romuald Będziński, kierownik Zakładu Inżynierii Biomedycznej i Mechaniki Eksperymentalnej PWr oraz dr inż. Krzysztof Krysztoforski, adiunkt Instytutu Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn w Zakład Inżynierii Biomedycznej i Mechaniki Eksperymentalnej PWr.
 
lek. Adam Wolnica
     

Komentarze

dodał: ~Gość | 2011-03-13 10:09:41

Gdzie można kupić taką protezę i ile kosztuje. samsky73@tlen.pl

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków