zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Wątroba jest tylko jedna, sprawdź jak o nią zadbać! 18-02-2020

Wątroba to jeden z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Nie da się bez niej żyć, a narażona jest na wiele zagrożeń, płynących z nieprawidłowej diety lub stylu życia. Ważne jest zatem, aby prawidłowo zadbać o zdrowie wątroby - sprawdź, jak to zrobić!

 

  • Dieta dobra dla wątroby
  • Suplementy diety wspomagające pracę wątroby
  • Alkohol, leki i stres
 
 

Wątroba odpowiada za filtrowanie krwi, metabolizm alkoholu i leków, dlatego pracuje non stop, bez przerwy. Do najczęściej popełnianych błędów należy jej nadwyrężanie, a więc zmuszanie do wytężonej pracy. Dzieje się tak podczas nadmiernego spożycia alkoholu, jedzenia tłustych, ciężkostrawnych posiłków lub nadużywania farmaceutyków.

 

Dieta dobra dla wątroby

 

Do prawidłowego działania wątroba potrzebuje wielu witamin i składników odżywczych, które najłatwiej dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Jednocześnie należy zadbać, aby posiłki były zróżnicowane i składały się z wielu prostych składników. Wskazane jest jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, szczególnie w formie surowej, oraz unikanie smażonych potraw. Im lżejsze będą posiłki, tym lepiej dla wątroby, dlatego najzdrowsze są te gotowane, pieczone lub przygotowywane na parze.

 

Do diety można włączyć ziołowe herbaty. Do najbardziej popularnych ziół, które wspomagają pracę wątroby, należą ostropest plamisty, mniszek lekarski, karczoch, pokrzywa zwyczajna czy jaskółcze ziele. Z niektórych przyrządza się napar, inne stanowią dodatek do dań lub przekąsek.

 

Suplementy diety wspomagające pracę wątroby

 

Dostarczenie wszystkich niezbędnych składników wraz z pożywieniem nie zawsze jest możliwe, dlatego dla zapewnienia ich odpowiedniej podaży można sięgać po suplementy diety, np. te z hepatil.com. Skład większości z nich opiera się na wyciągach z ziół i innych roślin, które wspierają procesy regeneracji wątroby, wspomagają jej pracę i codzienne funkcjonowanie. Nie posiadają jednak właściwości leczniczych, dlatego nie można nimi zastąpić leków, jeśli ich przyjmowanie zostało zlecone przez lekarza.

 

Alkohol, leki i stres

 

Wątroba to organ filtrujący krew, wyłapuje więc z niej szkodliwe substancje. Im ich więcej, tym wątroba ciężej pracuje, dlatego dla zachowania zdrowia tego organu wskazana jest rezygnacja z dużej ilości alkoholu i przyjmowania leków, nawet tych dostępnych bez recepty - pozornie nieszkodliwy paracetamol dla wątroby stanowi duże wyzwanie. Na jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa również stres. Jego duża dawka zwiększa wydzielanie niektórych hormonów i utrudnia usuwanie toksyn z organizmu.

Komentarze