zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Wyszukiwarka artykułów:

Wakacje! Uwaga na owady!02-11-2016

     Letnie wyprawy, wędrówki po lesie, wypoczynek w górach, nad jeziorem…To nie zawsze czysta przyjemność, obcowanie z przyrodą to także kontakt z jej mieszkańcami: komarami, pszczołami, kleszczami, mrówkami…

     Ukąszenia owadów przedstawiają się zazwyczaj w postaci maleńkich śladów ukłuć na skórze, które przez pewien czas są bolesne lub swędzące. Ukąszenia większości z nich powodują jedynie podrażnienie, chociaż niektóre mogą wymagać pomocy medycznej.
Ukąszenia przez komary, mrówki i pluskwy nie są niebezpieczne.

 

KOMARY

     Każdy z nas doświadczył nieprzyjemnych skutków obecności tych letnich natrętów. Ukąszenia są zazwyczaj mnogie i powodują dotkliwy świąd. U dzieci częściej niż u dorosłych dochodzi pod wpływem drapania miejsc ugryzień do wtórnych infekcji bakteryjnych, przedłużających i utrudniających gojenie się zmian.
     Najlepszą metodą profilaktyki jest unikanie ukąszeń przez komary, chroniąc skórę odzieżą czy stosując środki odstraszające.
Stosowanie ogólnie dostępnych leków przeciwświądowych i przeciwalergicznych jest zazwyczaj wystarczającą metodą postępowania. W nasilonych miejscowych odczynach po ukąszeniach komarów, przejawiających się dużym obrzękiem, zaczerwienieniem, świądem a nawet bólem pomocne może być krótkotrwałe stosowanie kremów zawierających kortykosteroidy.
     Przy wyjątkowo nasilonych odczynach z dotkliwym świądem i cechami wtórnej infekcji bakteryjnej, co zdarza się rzadko może być konieczne leczenie ogólne lekami przeciwalergicznymi (antyhistaminowymi) i antybiotykami.
     Pierwsza pomoc:
• zdezynfekuj miejsce ukąszenia- najpierw umyj wodą z mydłem, a potem zastosuj antyseptyk;
• zwilż skórę i pocieraj miejsce ukąszenia tabletką aspiryny (zmniejsza stan zapalny);
jeśli wystąpił duży obrzęk ze swędzeniem, możesz zrobić kompres z kwaśnej wody, z lodu, z  roztworu sody oczyszczonej (1 łyżeczka na szklankę wody ), Weź tabletkę wapna;

 

PSZCZOŁY, OSY…

     Użądlenia owadów mogą wywoływać różnego rodzaju reakcje miejscowe (skórne) i ogólne. Najczęściej mają one łagodny przebieg. W miejscu użądlenia powstaje rumień i obrzęk, któremu towarzyszy ból, pieczenie, uczucie rozpierania. Objawy te utrzymują się zazwyczaj do 24 - 48 godzin. Utrzymujący się przez wiele dni nasilony obrzęk świadczy o uczuleniu na jad. Obrzęk może dotyczyć śluzówek jamy ustnej - warg, języka, krtani i powodować trudności w oddychaniu. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj niepokój, lęk i poczucie choroby. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, nudności, duszność, zamroczenie i utrata świadomości, świadczące o postępującej niewydolności krążeniowo-oddechowej.
Pomocne porady: unikanie chodzenia boso, noszenie odpowiedniej odzieży, rezygnacja z zapachowych, przyciągających owady kosmetyków, usuwanie gniazd owadów w domach lub ich sąsiedztwie, uważne spożywanie "na świeżym powietrzu" potraw, szczególnie słodkich.

     Pierwsza pomoc;

• Usuń żądło ze skóry najszybciej jak to jest możliwe;
• stosuj kompres lodu i zmieniaj go co 2 godziny - zmniejszysz ból, obrzęk i zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się jadu;
• jeżeli owad użądlił cię w nogę, po usunięciu żądła trzymaj kończynę uniesioną do góry przez 30 minut;
• weź tabletkę aspiryny lub, ibuprofenu co 4 godziny, przynajmniej przez pierwszy dzień, wypij też porcję rozpuszczalnego wapna;
• pamiętaj, że możesz być uczulony na jad owadów! Ogólnoustrojowa reakcja występująca po ukąszeniu to tzw. wstrząs anafilaktyczny. Jeżeli w ciągu 20 min. od ukąszenia zauważasz takie objawy jak: obrzęk powiek, warg, języka, kaszel, osłabienie, nudności, wymioty, trudności w oddychaniu i zasinienie skory - zgłoś się natychmiast do lekarza!


KLESZCZE

     W Polsce największy odsetek zakażonych kleszczy obserwuje się w Polsce północno-wschodniej - sięga on 25% osobników. W tym rejonie kraju borelioza występuje najczęściej. Zakażenie człowieka następuje jedynie poprzez wymiociny lub ślinę kleszczy wszczepionych w skórę, szczególnie niechronioną ubraniem. Ryzyko zachorowania na boreliozę rośnie wraz z czasem kontaktu kleszcza ze skórą człowieka. Ważne jest, więc dokładne i regularne oglądanie okolic ciała, szczególnie po każdym pobycie na terenach zalesionych. Pierwszym objawem jest rumień wokół miejsca ukąszenia kleszcza, lub mała czerwona plamka. Rumień w czasie zazwyczaj od 1 do 4 tygodni rozszerza się obwodowo, w centrum zmiany powstaje przejaśnienie skóry. Nieleczony utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy.Mogą mu towarzyszyć różne dolegliwości najczęściej bóle głowy, stawów i mięśni, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. U części osób objawy wczesnego zakażenia mogą być słabo wyrażone lub wcale nie występować. Tylko u niektórych z nich po miesiącach lub latach może rozwinąć się borelioza późna, prowadząca do trwałego uszkodzenia różnych narządów, a szczególnie układu nerwowego, stawów, serca i skóry.
Leczenie boreliozy we wczesnych stadiach jest w większości przypadków skuteczne.

     Pierwsza pomoc;
• usuń kleszcza ze skory - jeśli nie udało ci się tego zrobić powolnymi ruchami pincetą, zastosuj ciepły kompres przez 10 minut
• po usunięciu kleszcza, umyj skórę wodą z mydłem i zdezynfekuj.

 

Opracowała: OKO

Czytaj także:

 

Ukąszenie żmii

Letni czas- przypadkowe kontakty seksualne a choroby weneryczne!

Schudnij na wakacje

Cukrzyca !

SŁOŃCE I KOSMETYKI - CZĘSTE REAKCJE UCZULENIOWE!

Ostrożnie ze słońcem!

Skręcenia, zwichnięcia, złamania !

Zatrucia pokarmowe

Wiosenne przesilenie

Pierwsza pomoc w sprawach sercowych

UWAGA WIOSNA!!!

Gdy boli głowa...

Katar sienny!

To i owo o przegrodzie nosa.

Alergie

Komentarze