zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Waga analityczna - profesjonalny sprzęt z dokładnością do jednej dziesiątej miligrama 31-01-2019

Waga laboratoryjna to niezbędny sprzęt w każdym profesjonalnym laboratorium, aptece, zakładzie jubilerskim czy instytucie badawczym. Niezwykła dokładność to tylko jedna z wyjątkowych cech, jakie oferują dzisiejsze urządzenia do pomiaru masy. Dzisiejsza technologia sprawia, że wykonywanie takich pomiarów jest nie tylko możliwe, ale przy pewnych pracach wręcz niezbędne. Co kryją w sobie takie urządzenia?

  1. Waga laboratoryjna to szerokie pojęcie

  2. Wagosuszarka to także waga laboratoryjna

  3. Waga analityczna - aptekarska precyzja

Waga laboratoryjna to szerokie pojęcie

Profesjonalna waga laboratoryjna służy do bardzo dokładnego określania masy substancji w stanie ciekłym lub stałym. Laboratoria wykorzystują najczęściej system wag precyzyjnych. Mechanizm, na którym opiera się działanie, polega na pomiarze kąta skręcenia włókien kwarcowych. Są one tłumione mechanicznie albo pneumatycznie, aby przyspieszyć wykonywany pomiar. Odpowiednie połączenie wydajności oraz aplikacji zaimplementowanych w wadze sprawia, że każde urządzenie tego typu stanowi znakomity instrument do wykonywania prostych ważeń o bardzo wysokiej dokładności. Wagi tego typu budowane są tak, aby bezproblematycznie mogły funkcjonować w trudnych warunkach technicznych, jakie często panują w zakładach przemysłowych.

Wagosuszarka to także waga laboratoryjna

Wspomniana wagosuszarka to specjalistyczne urządzenie, którego również używa się w laboratoriach. Stosując ją, można wyznaczyć z bardzo wysoką dokładnością wilgotność względną próbek badanych materiałów. Instrument wyznacza masę i jej stosunek do wilgoci, jaką posiada dany obiekt - programowe opcje w większości takich urządzeń pozwalają także na otrzymanie bezpośrednich wartości procentowych wilgotności obiektu i suchej pozostałości.

Waga analityczna - aptekarska precyzja

Zaskakujące jest, jak doskonałym urządzeniem jest waga analityczna. Z definicji standardowa nośność takiego instrumentu wynosi do około 200 gram, natomiast dokładność to 0,1 miligrama. Aby zapewnić prawidłowe działanie takiej wagi, naukowcy musieli pomyśleć o zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń przed błędami wynikającymi z otoczenia, w jakim odbywają się pomiary. Przy takim stopniu dokładności nawet ruch powietrza wywołany głębokim oddechem laboranta może wywołać powstawanie błędów. Aby ich uniknąć, w każdym takim urządzeniu zamontowana jest specjalna szafka przeciwpodmuchowa chroniąca szalkę, na której mają znaleźć się obiekty badań. Szalki wykonuje się ze stali nierdzewnej - mają zazwyczaj okrągły kształt o średnicy około 8 do 9 centymetrów.

Komentarze