zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Ukąszenie żmii04-05-2016

Rozpoczęły się wakacje, które oprócz wypoczynku, rozrywki, zabawy, lasu, łąki i wody przynoszą nam często różne "niespodzianki". Jedną z takich "niespodzianek" (dodajmy - przykrych) może być ukąszenie żmii.

 

W Polsce nie ma w warunkach naturalnych bardzo niebezpiecznych jadowitych węży poza żmiją zygzakowatą. Po ukąszeniu stwierdza się dwie maleńkie ranki (wielkości łebka od szpilki) odległe od siebie o ok. 1 cm. Zwykle powstaje odczyn miejscowy - skóra w okolicy ukąszenia jest bolesna, zaczerwieniona, obrzęknięta. Dochodzi do obrzmienia sąsiednich węzłów chłonnych i pojawienia się niewielkich objawów ogólnych w postaci podniecenia i nudności. Rzadko mogą wystąpić poważniejsze objawy ogólne: wymioty, biegunka, groźne obrzęki, spadek ciśnienia, zaburzenie krzepliwości z krwawieniami, ostry zespół niewydolności oddechowej, niezwykle rzadko ostra niewydolność nerek. Takie objawy częściej występują u dzieci, osób starszych, osób osłabionych, cierpiących na schorzenia układu krążenia. Leczenie polega na unieruchomieniu kończyny, utrzymaniu w czystości miejsca ukąszenia (nie wolno wysysać, rozcinać, wstrzykiwać czegoś w ukąszoną kończynę!).

 

Zadaniem pierwszej pomocy jest zapobieżenie przeniknięcia jadu ze skóry i tkanki mięśniowej do krwiobiegu. Osobę ukąszoną (najczęściej w rękę lub łydkę) kładziemy w pozycji horyzontalnej i zakładamy zacisk na kończynę tak, by zahamować odpływ krwi żylnej w kierunku serca. Owijamy więc kończynę dookoła pętlą powyżej miejsca ukąszenia. Możemy to wykonać za pomocą chusty trójkątnej złożonej w formie opaski. W przypadku gdy miejscem ukąszenia jest przedramię - opaskę nakładamy na ramię, zaś w razie ukąszenia stopy - na udo. Obydwa końce opaski przekładamy przez pętlę i zaciskamy ją tak, by kończyna przybrała barwę sino-czerwoną, pod skórą zaś mają uwidocznić się powierzchowne żyły. Tętno jednak musi zostać wyczuwalne (rysunek dołączony). Taka opaska uciskowa spełnia kilka zadań: m.in. zatrzymuje odpływ z zaciśniętej kończyny, jad nie przedostaje się do krążenia i nie dociera do narządów. Dochodzi do wzrostu ciśnienia w podwiązanych naczyniach, powstają krwawienia z rany, a razem z krwią wypływa na zewnątrz pewna część jadu. Równocześnie zyskuje się na czasie, pozwalając znajdującym się enzymom w tkankach rozkładać jad. Ucisk może być zdjęty tylko na zlecenie lekarza i do tego czasu wymagane jest od osoby udzielającej pomocy baczne obserwowanie tętna i oddechu poszkodowanego. Nie należy wysysać miejsc ukąszeń. Zabieg ten nie ma żadnego wpływu na zagrożenie ukąszonego, natomiast stwarza niebezpieczeństwo przeniknięcia jadu przez błonę śluzową ust ratownika.

 

Obecnie w modzie jest hodowanie węży egzotycznych w domu. Przestrzega się przed kontaktami z takimi "maskotkami". Szczególnie dbajmy o bezpieczeństwo dzieci! W przypadku ukąszenia przez danego węża trzeba porozumieć się z najbliższym ogrodem zoologicznym, który może mieć odpowiednią surowicę.

 

Ruszając na wakacyjne szlaki, miejmy oczy szeroko otwarte!!!

 

Dorota Sęga

Komentarze