zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór. Jak to działa? 09-12-2016

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór. Jak to działa?

Liczba osób umierających na skutek nowotworów rośnie z roku na rok. Umierają coraz młodsi ludzie, więc wzrasta również ilość wykupionych polis na wypadek zachorowania na nowotwór. Warto rozważyć zakup takiego rodzaju ubezpieczenia i zadbać o przyszłość najbliższych.

Nowotwory to jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie (8 milionów). W Polsce (dane Krajowego Rejestru Nowotworów) na raka umiera prawie 100 tysięcy osób rocznie (25% wszystkich zgonów), z czego 94 tysiące to przypadki nowotworów złośliwych. Krajowa Rada Ludnościowa prognozuje, że w 2025 roku aż 175 tysięcy Polaków zachoruje na jakiś rodzaj nowotworu. Dziś kobiety chorują najczęściej na raka piersi (21,9%), jelita grubego (10,1%) i płuc (8,8%), a mężczyźni na raka płuc (18,7%), gruczołu krokowego (15,5%) i jelita grubego (12,2%). I choć zachorowalność na nowotwory złośliwe w Polsce jest u obu płci niższa niż średnia dla krajów Unii Europejskiej (wśród mężczyzn o około 20%, wśród kobiet o około 10%) to warto przede wszystkim podejmować działania profilaktyczne, żeby uniknąć choroby. Przytoczone dane wskazują również, że dobrze jest zadbać o finansowe bezpieczeństwo najbliższych

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór

Polisa na wypadek zachorowania na raka jest dość młodym produktem, którego popularność sukcesywnie rośnie - 8 milionów Polaków rozważa wykupienie takiego rodzaju ubezpieczenia. Są dwie główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwsza to niezadowolenie Polaków do publicznej służby zdrowia - aż 74% nie jest zadowolona z funkcjonowania publicznej opieki medycznej (badanie CBOS z 2016 roku). Drugą przyczyną jest wzrost zaufania do polskich banków i instytucji finansowych, które deklaruje 60% dorosłych Polaków (badanie TNS Polska dla Związku Banków Polskich). Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że Polacy czują niepewność w dziedzinie dbania o ich zdrowie przez sektor publiczny, ale mają coraz większe zaufanie, że polisy na przyszłość pomogą im nie tylko zabezpieczyć finansowo bliskich, ale wesprą ubezpieczonego np. w walce z chorobą.

Jak działa polisa na wypadek zachorowania na raka?

Badania wskazują, że nawet 85%, u których zdiagnozowano nowotwór piersi, może przeżyć co najmniej 5 lat więcej, jeśli lekarze podejmą natychmiastowe leczenie. Profesor Krzysztof Herman z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii w Krakowie potwierdza, że szybka wykrywalność, a przede wszystkim natychmiastowe leczenie nowotworów, to szansa dla chorych na wydłużenie ich życia, a czasem na zupełne wyleczenie. Niestety, chorzy często nie mogą pozwolić sobie na wydanie dużej sumy pieniędzy na prywatne konsultacje lekarskie, a potem drogie leki do walki z chorobą nowotworową. Tu właśnie działa polisa na wypadek zachorowania na nowotwór. W chwili, kiedy ubezpieczony dowiaduje się, że zachorował na raka, ubezpieczyciel wypłaca mu środki na leczenie. Sposób wypłacania i wysokość świadczenia są ustalane przy podpisywaniu umowy. Dzięki wyszczególnieniu dokładnych obszarów ubezpieczenia, można ustalić precyzyjną wysokość stawki ubezpieczeniowej i wysokość świadczeń na każdym etapie choroby.

Naturalną rzeczą jest to, że lepiej zapobiegać niż leczyć, więc profilaktyka chorób nowotworowych jest niezwykle ważna. Szczególnie, kiedy jest się w grupie ryzyka, bo ktoś z bliskich chorował na raka. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór nie jest pesymistycznym wywoływaniem fatalnej przyszłości, to raczej koło ratunkowe na wypadek nieszczęśliwej choroby. Wypływając w rejs statkiem nie zakładamy, że zatoniemy, ale dobrze zaopatrzyć się w kapoki i koło ratunkowe. 

Komentarze