zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

USG Tarczycy ? opis i wskazania 02-08-2020

Badanie USG tarczycy to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych – pozwalana na precyzyjną ocenę wymiarów, kształtu, położenia i struktury gruczołu. Badanie nie jest bolesne, jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne (również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią). Może być powtarzane wielokrotnie i nie jest konieczne  specjalne przygotowanie Pacjenta.

 

Dokładne zobrazowanie miąższu tarczycy pozwala na ocenę obecności zmian ogniskowych, zapalnych, czy jej powiększenia. Dodatkowe wykorzystanie kolorowego doplera pozwala na ocenę unaczynienia miąższu tarczycy.

 

Wskazania do USG tarczycy

 

Można wyróżnić kilka wskazań do wykonania badania USG tarczycy. Należą do nich między innymi: wyczuwalny guzek w badaniu palpacyjnym, czy samo powiększenie tarczycy. Również zaburzenia w badaniach laboratoryjnych – na przykład nieprawidłowy poziom hormonów tarczycowych, czy obecność przeciwciał przeciwtarczycowych, to kolejne wskazanie do wykonania obrazowania ultrasonograficznego. Powiększone węzły chłonne w okolicy szyi to także wskazanie do wykonania badania USG tarczycy. W zależności od zaleceń lekarza, konieczne są okresowe kontrole wcześniej zdiagnozowanych zmian łagodnych. Badanie ultrasonograficzne okolicy szyi jest również rekomendowane w przypadku kontroli po usunięciu tarczycy (tyreoidektomii) z powodu raka tarczycy lub wola guzkowego. Zmiany ogniskowe lub nieprawidłowości, które zostały przypadkowo znalezione w innych badaniach obrazowych takich jak TK (tomografia komputerowa), MRI (rezonans magnetyczny), czy PET (pozytonowa tomografia emisyjna) również są wskazaniem do wykonania USG tarczycy.

 

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

 

USG tarczycy jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezpiecznym i nieinwazyjnym. Zazwyczaj trwa kilka – kilkanaście minut. Wykonuje się je w pozycji leżącej. Na skórę nakładany jest specjalny żel przeznaczony do badania ultrasonograficznego – nie powoduje on uczuleń oraz nie działa alergizująco. Następnie lekarz przykłada głowicę aparatu USG do szyi. Uzyskiwany obraz jest widoczny na monitorze. Podczas badania oceniane są między innymi – wielkość płatów tarczycy, ich granice oraz echogeniczność tarczycy. Oprócz badania samej tarczycy podczas USG oceniane są także węzły chłonne szyjne, duże naczynia krwionośne oraz okoliczne tkanki.

 

Jeśli podczas badania zostaną zauważone zmiany ogniskowe, konieczny jest ich opis – dokładna wielkość, granice, ilość, lokalizacja czy unaczynienie. Po wykonaniu badania, Pacjent otrzymuje opis wraz z zdjęciami (printami). Ustalane jest dalsze postępowanie – kontrole lub dalsza diagnostyka - na przykład biopsja aspiracyjna cienkoigłowa BAC, która również jest wykonywana pod kontrolą USG.

 

Jak przygotować się na badanie USG tarczycy?

 

Samo badanie ultrasonograficzne tarczycy nie wymaga specjalnego przygotowania. Koniecznie należy wziąć ze sobą wyniki poprzednich badań tarczycy, jeśli takie były wykonywane – ważny jest zarówno opis badania oraz wydrukowane zdjęcia.

Komentarze