zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Tragiczny świąteczny weekend - każdy z nas za to zapłaci. 16-11-2010

 

     90 zabitych i 652 rannych w 571 wypadkach to bilans kolejnego długiego weekendu na polskich drogach. Podróż samochodem wydaje się być szybka i najbardziej komfortowa ale jest też najniebezpieczniejsza. Dlaczego, to czy dojedziemy do celu, jest w naszym kraju loterią?
     Każdy kierowca zna najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Słowa: brawura, niedostosowanie się do panujących warunków oraz jazda pod wpływem alkoholu zdają się nie sprawiać już na nas wrażenia. Najwidoczniej ich codzienność sprawia, iż wsiadając za kierownicę nie mamy ich przed oczami. Jakie zatem argumenty mogłyby sprawić, że kierowcy jeździliby bezpieczniej?
     Przeciętny koszt leczenia ofiary wypadku drogowego wynosi 3500 złotych. Jego zakres jest jednak bardzo szeroki i waha się od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Może przypomnienie, że ochrona zdrowia finansowana jest ze środków publicznych oraz to, że za leczenie i rehabilitację poszkodowanych płacimy z własnych środków dałoby niejednemu do myślenia? Dotknięty jest więc każdy podatnik, nie zależnie od tego czy jest kierowcą. Na co dzień jednak nie myślimy o tym. Poza zmniejszeniem uderzenia w kieszeń inne korzyści płynące z bezpiecznej jazdy są oczywiste. Motywowanie więc kierowców do rozwagi jest korzystne dla nas z wielu powodów.
 
lek. med. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków