zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Tomografia komputerowa w stomatologii ! 16-03-2015

 

 

 

 

Tomografia komputerowa o wiązce strożkowej szturmem zdobywa zaufanie stomatologów. Daje ona specjalistom bardzo szczegółowy obraz o większej rozdzielczości niż tomografia spiralna, stosowana w szpitalach. Warto zaznaczyć, iż mimo bardzo ostrego obrazu dawka, którą otrzymuje pacjent jest wielokrotnie niższa, niż podczas konwencjonalnej tomografii.

 

 

 

 

 

2.jpg

Ryc.1

Skan tomografii spiralnej zęba siekacza górnego prawego.

1.jpg

Ryc.2

Skan tomografii stożkowej tego samego zęba co ryc.1

 

Do tej pory w zupełności wystarczało wykonanie zdjęcia panoramicznego. Urządzenia cyfrowe generują obraz o wysokich walorach diagnostycznych i są ogólnie dostępne.  Jaka jest zatem przewaga tomografii nad klasycznym zdjęciem panoramicznym? Duża, a mianowicie na skanach TK można, a na zdjęciach panoramicznych nie można:

-  zmierzyć wysokość, szerokość, głębokość a nawet gęstość kości i ewentualnych guzów, torbieli, etc.

- uwidocznić wszystkie kanały w korzeniach zębów, nawet kanały boczne,

- zlokalizować, ubytki w kości wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy,

- uzyskać pomiary dowolnego obszaru badanego w każdym z wymiarów do setnych milimetra.

- zaprojektować  szablonów implantologicznych, dzięki  którym wiemy na jaką głębokość, pod jakim kątem wkręcimy implant,

- precyzyjne zlokalizowanie przebiegu nerwu zębodołowego dolnego, co jest ważne podczas chirurgicznego usuwania zębów mądrości, usuwania torbieli, implantacji,

- zobaczyć stan tkanek zęba pod koronami i mostami,

- uwidocznić wiele innych patologii, które wymagają natychmiastowego leczenia.

 

Urządzeniem wiodącym na rynku tomografów stożkowych jest obecnie tomograf Gendex GXCB-500 High Definition. Lekarze oraz pacjenci mogą korzystać z jego bardzo szczegółowych skanów w celu kontynuacji leczenia na najwyższym poziomie. Pracownia rentgenowska kliniki Dental Salon dzięki temu rządzeniu może wykonać cyfrowe modele uzębienia pacjenta, które jeszcze do niedawna wykonywało się tylko w gipsie, po wykonaniu wycisków zębów elastyczną masą .

DS-models-2.jpgDS-models-1.jpgDS-models-3.jpg

 

Wynik badania zapisywany jest  na płycie Cd, może również być przesłany przez Internet do innego lekarza, w celu wykonania konsultacji na odległość.

Z powodu małej dawki promieniowania wykonuje się nierzadko badanie przed i po leczeniu. Badanie takie stanowi świetną dokumentację medyczną leczenia.

 

2.jpg5.jpg

 

Z pomocą tomografii stożkowej, która jest ogólnie dostępna i wykonywana jest w tym samym dniu, lekarz może precyzyjnie postawić diagnozę, szybko rozpocząć leczenie oraz jeszcze przed wystąpieniem objawów zdiagnozować chorobę. Wszystkie te powyższe plusy przekładają się na zdrowie naszych pacjentów.

 

Dental Salon Klinika Implantoprotetyki i Ortodoncji

Ulica:Wrocław, ul. Horbaczewskiego 53a

Komentarze