Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2002-2010 Informed - Internetowa Informacja Medyczna
Terapia widzenia to zestaw ćwiczeń, które wspomagają komfort widzenia. Systematyczne ćwiczenia wzrokowe, które wykonuje pacjent, przyczyniają się do tego, że wykształca on pewne (nieświadome) odruchy, których zadaniem jest poprawa wzroku.
Terapię widzenia można stosować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście podczas całej terapii pacjent jest pod stałą opieką lekarzy. Rehabilitacja wzroku jest wskazana w przypadku leczenia zeza, niedowidzenia, krótkowzroczności, zaburzeń akomodacji czy niedowidzenia.
Terapia widzenia jest alternatywą dla leczenia operacyjnego, dlatego z jej pomocą można odzyskać komfort widzenia. Jednak potrzeba do tego dużo cierpliwości i sumienności.
Zez najczęściej jest dziecięcym schorzeniem, jednak coraz częściej pojawia się u osób dorosłych
Przede wszystkim leczenie zeza powinno się zacząć od odpowiedniej i dokładnej diagnozy. Źle postawiona diagnoza i wykonywanie pod nią ćwiczeń może nawet zaszkodzić! Dlatego warto postawić na wykwalifikowanego lekarza, który w prawidłowy i dokładny sposób zajmie się pacjentem (najczęściej dzieckiem).
Gdy lekarz przeprowadzi odpowiednie badania, czas na rehabilitację wzroku. Ćwiczenia ustala wyznaczony do tego specjalista ortoptysta lub optometrysta. Ćwiczenia, które zleca specjalista wykonuje się w gabinecie okulistycznym i/lub w domu.
Co daje wykonywanie takich ćwiczeń?
Mało osób wie, że ćwiczenia wzrokowe mogą w niektórych przypadkach zastąpić operację zeza. Wszystko zależy od jego rodzaju i odpowiedniej diagnozy. Zabieg operacyjny to niejedyne rozwiązanie w leczeniu zeza. Jak zatem go leczyć bezoperacyjnie?
Wiele wynika ze stanu pacjenta. Ćwiczenia wzrokowe można wyróżnić na:
Dzięki ćwiczeniom pleoptycznym oraz ortoptycznym jest możliwe wyleczenie zeza bez konieczności operacji. Największa szansa jest w przypadku dzieci, u których stwierdzono zeza. Im wcześniej stwierdzi się zeza i rozpocznie leczenie, tym większa szansa na wyleczenie.
Dlatego nie należy bagatelizować dolegliwości, jakie dokuczają np. małemu pacjentowi i obserwować jego zachowanie w pierwszych latach życia. To samo tyczy się również u dorosłych pacjentów. Jakiekolwiek niepokojące objawy trzeba zgłaszać okuliście.
Pamiętaj, że dziecko nie powie Ci o swoich dolegliwościach, dlatego ważne jest to, by je obserwować od najmłodszych lat
Gdy zauważysz u swojego dziecka takie objawy jak:
to niezwłocznie zabierz go do okulisty. Dzięki badaniom specjalista będzie mógł ocenić, czy dziecko ma wadę wzroku i na tej podstawie zaproponować dalszy plan leczenia. Pamiętaj też, by regularnie przychodzić z dzieckiem na wizyty kontrolne. Prawidłowe widzenie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka, a wcześnie wykryta wada jest z reguły łatwiejsza do wyprowadzenia.
Komentarze