zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Terapia przez internet - czyli czy psychodietetyk online to dobry wybór? 15-12-2021

Psychodietetyk to specjalista, który dysponuje kompetencjami zarówno z zakresu dietetyki, jak i psychologii. To bardzo ważne połączenie, ponieważ aktualnie zaburzenia odżywiania to bardzo ważny i szeroko nagłaśniany problem. Kiedy warto dać się na konsultację do terapeuty? Jak wyglądają spotkania w gabinecie online? 

 

W dzisiejszych czasach zaburzenia odżywiania to problem, z którym zmaga się wiele osób. Szybkie życie, praca, stres — to tylko kilka z rzeczy, które przyczyniają się do jego powstania. Nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na jakość życia. Jeśli są złe, mogą przyczynić się do powstania wielu dolegliwości. Wbrew pozorom, otyłość wcale nie musi być tą najpoważniejszą i występującą najczęściej. Bo zaburzenia odżywiania to nie tylko objadanie się. Może objawiać się na wiele innych sposobów. Odpowiednio dopasowana terapia może okazać się najlepszym sposobem na przepracowanie tego typu problemów i całkowitą ich eliminację. Czy terapia online zapewnia taką samą skuteczność, jak ta zwykła? Jakich zmian dokonać można na takiej terapii? 

 

Psychodietetyk online — kiedy warto skorzystać z pomocy? 

Psychodietetyka to dziedzina łącząca w sobie zagadnienia z zakresu zdrowego odżywiania, nawyków żywieniowych oraz zaburzeń z nimi związanych, z psychologią. Te dwa tematy bardzo mocno się ze sobą łączą. Okazuje się bowiem, że sposób odżywiania może być lustrzanym odbiciem problemów, których podłoże jest w zupełnie innym miejscu, niż w kuchni. Problemy żywieniowe mogą wiązać się z wieloma dolegliwościami natury psychologicznej, na przykład z zaburzeniami osobowości, depresją, czy nerwicą lękową. 

 

Komu pomoże psychodietetyk? Wizyt u specjalisty poleca się przede wszystkim osobom, które widzą, że ich nawyki żywieniowe są dalekie od właściwych. Może być to związane zarówno z objadaniem się, ''zajadaniem stresów'', głodzeniem się, jak i z ''niezdrowym'' podejściem do jedzenia. Wizyta u psychodietetyka to dobry pomysł dla każdego, kto pragnie wprowadzić trwałą zmianę stylu odżywiania, ale potrzebuje odpowiedniej edukacji żywieniowej oraz terapii, która pomoże zdefiniować przyczynę powstania problemu. Efektem tego będzie poprawienie jakości życia oraz odzyskanie zdrowej radości z jedzenia. 

 

 

Jak wygląda konsultacja online u psychodietetyka? 

Terapia online wygląda bardzo podobnie jak ta klasyczna. Jej przebieg jest właściwie identyczny. To, co się natomiast zmienia, to okoliczności przeprowadzania sesji oraz samo umawianie wizyty. Aby ustalić termin spotkania, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedniego specjalistę i wypełnić krótki formularz. Warto podkreślić, że w takim przypadku pierwsza konsultacja często jest darmowa. To może być doskonała zachęta dla osób, które obawiają się takiego spotkania i chciałyby sprawdzić, czy to coś dla nich. 

 

Psychodietetyk online spotyka się ze swoim pacjentem w bezpiecznej przestrzeni internetowej, łącząc się z nim za pomocą czatu wideo. Każdy specjalista przeprowadza taką wizytę według indywidualnych metod terapeutycznych. 

 

Terapia online — jakie ma zalety? 

Czy psychodietetyk online pomoże tak, jak ten sam specjalista, ale podczas sesji stacjonarnej? Oczywiście, że tak. Tutaj najważniejsza jest bowiem indywidualna relacja, wiedza, holistyczne podejście  oraz umiejętności. Sesje terapeutyczne w wersji internetowej mają zresztą sporo dodatkowych zalet. Oto kilka z nich:

  • łatwa dostępność dla każdego 

  • brak konieczności dojazdu 

  • cena

  • duży wybór wśród najlepszych specjalistów

  • bezpłatna sesja próbna

  • oszczędność czasu

Sama terapia u psychodietetyka może zaś przynieść mnóstwo pozytywnych zmian. Przy rzetelnym wdrażaniu zaleconych zmian, efekty będą zauważalne naprawdę szybko. 

Komentarze