zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

"TWOJE SERCE W DOBRYCH RĘKACH" 01-01-1970

„Twoje serce w dobrych rękach”

Najpierw trzeba się zarejestrować !

Choroby układu krążenia są jednymi z najczęstszych schorzeń, dotykającymi obu płci i osób w różnym wieku. Dlatego tak ważna jest dobra opieka kardiologiczna przywracająca komfort życia.  Jednym ze znanych i uznanych ośrodków jest Centrum Diagnostyki i Terapii Kardiologicznej Medinet.

Rozmawiamy z dr Grażyną Tyszecką, kierownikiem Centrum.

I.M. W ciągu ostatnich kilkunastu lat kardiologia przeżyła istną rewolucję. Nowe metody diagnostyczne, nowe leki, a zarazem bardzo duża ilość pacjentów cierpiących z powodu schorzeń serca, w większości wypadków z licznymi chorobami towarzyszącymi…

G.T. Choroby serca, czy bardziej ogólnie choroby układu krążenia, to złożony problem, którym zajmują się nie tylko kardiolodzy. Bardzo często pacjenci z chorobami serca to chorzy z nadciśnieniem tętniczym, otyli, mający problem z miażdżycą naczyń czy zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.
Dlatego w naszym ośrodku zatrudniamy także lekarzy innych specjalności, m.in. diabetologia, pulmonologa, angiologia, co pozwala nam na objęcie pacjentów całościową opieką medyczną, obejmującą także leczenie dietetyczne czy terapię cukrzycy. 
Pracują u nas doświadczeni lekarze, i co dla nas najważniejsze, są to lekarze praktycy, którzy zdają sobie sprawę z tego, że każdą terapię należy planować indywidualnie, dopasowując ją do konkretnego chorego.

I.M. Trafia do Państwa pacjent, do tej pory nie leczony kardiologicznie…Czego może się spodziewać?

G.T. Pierwszym etapem jest  postawienie dokładnego rozpoznania.
Posiadamy szerokie możliwości diagnostyczne, obejmujące m.in. zapis EKG spoczynkowego, rejestrację tele-EKG na odległość, echo serca, 24 godzinne badanie ekg met. Holtera i 24 godzinną rejestrację ciśnienia tętniczego, tzw. „Holtera ciśnieniowego”. Ponadto wykonujemy EKG wysiłkowe na bieżni ruchomej. Dysponujemy także własnym laboratorium analitycznym, co stanowi znaczne ułatwienie dla pacjenta, który w jednym miejscu może uzyskać poradę lekarską i mieć wykonane badania.

Lekarz musi zebrać informacje o dolegliwościach ! Dr Krzysztof Sręk opracowuje uzyskane od pacjenta dane.

I.M. Jacy chorzy są najczęściej Państwa pacjentami?

G.T. Jesteśmy filią Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet, które posiada m.in. oddział kardiochirurgiczny (przy ul. Kamieńskiego), stąd sporą część naszych pacjentów stanowią osoby po zabiegach kardiochirurgicznych. Zapewniamy ciągłość opieki u osób, które już przeszły operację i rehabilitację na oddziale. Drugą dużą grupą są chorzy cierpiący z powodu zaburzeń rytmu, i to głównie z myślą o nich oferujemy usługę tele-EKG.

Początek diagnostyki - EKG

I.M. Na czym polega badanie tele-EKG?

G.T. Tele-EKG to system pozwalający na nagranie zapisu EKG przez pacjenta w dowolnej chwili i przesłanie tego zapisu przez telefon do naszego Centrum. Pacjent korzystający z tej usługi zostaje wyposażony w niewielki rejestrator, wielokrotnego użytku. Jest to urządzenie wielkości karty kredytowej, które można wszędzie ze sobą zabrać, zarówno ze względu na jego małe wymiary, jak i brak konieczności podłączania do niego przewodów czy elektrod. Także obsługa takiego urządzenia nie sprawia problemów. Żeby uzyskać zapis EKG wystarczy po prostu przyłożyć rejestrator do klatki piersiowej i nacisnąć przycisk. Potem należy wybrać bezpłatny na terenie całej Polski numer telefonu 0 800, zbliżyć urządzenie do słuchawki i nacisnąć odpowiedni przycisk. Badanie można wykonać i wysłać o dowolnej porze, a lekarz dyżurujący przez całą dobę w Centrum w ciągu kilkunastu sekund otrzyma i przeanalizuje wysłany zapis. Za każdym razem, po wysłaniu zapisu, pacjent otrzymuje telefon od lekarza (na podany wcześniej numer) z informacją zwrotną.

I.M. Na czym polega główna korzyść dla pacjenta z takiego sposobu monitorowania pracy serca?

G.T. Dolegliwości wynikające z zaburzeń rytmu występują nieregularnie, często pod postacią krótkotrwałych napadów. Czasem zanikają na wiele godzin lub dni i wtedy 24-godzinne monitorowanie EKG (Holter) nie jest w stanie wykryć tych nieprawidłowości.
Na podstawie samych objawów zgłaszanych przez pacjenta niemożliwe jest rozróżnienie czy przyczyną są łagodne zaburzenia rytmu, czy może mamy do czynienia ze stanami zagrażającymi zdrowiu. Tele-EKG pozwala na wykonanie zapisu EKG dokładnie w momencie odczuwania dolegliwości, a także daje możliwość uzyskania szybkiej konsultacji lekarskiej.

I.M. Na jakich zasadach można skorzystać z tej usługi?

G.T. Pacjent podpisuje z nami umowę na okres miesiąca i przez ten czas korzysta z otrzymanego rejestratora. Oczywiście umowę można zawsze przedłużyć. Miesięczny koszt umowy to 64zł.

A na końcu ustalamy taktykę i metody terapii ! Dr Grażyna Tyszecka w trakcie konsultacji.

I.M. W jaki sposób pacjenci mogą uzyskać u Państwa pomoc?

G.T. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym, ale świadczymy usługi zarówno na podstawie umowy z NFZ, jak i usługi komercyjne. Niestety, ograniczenia kontraktu ze strony NFZ sprawiają, że na bezpłatną wizytę trzeba czekać bardzo długo, i to nie tylko u nas, ale w całym Wrocławiu. Stąd nasza oferta komercyjna, która pozwala zachować ciągłość i dostępność opieki.
Zarówno w przypadku porad bezpłatnych, jak i usług prywatnych konieczna jest wcześniejsza rejestracja.

Poradnie Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca mieszczą się przy ulicy Piotra Skargi 19 (wejście od ulicy Nowej). Otwarte są 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 700-1900.
Rejestracja telefoniczna pod numerem (71) 780-85-57 i 780-85-67

W oczekiwaniu na badania i terapię !
 
Poszczególne etapy testu wysiłkowego !
 
Opracowanie B.W.
Zdjęcia. M.Misiek

Komentarze