zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Światowy dzień walki z rakiem07-02-2011

 

Światowy dzień walki z rakiem
 
     4 lutego obchodziliśmy Światowy dzień walki z rakiem. 15 lutego z kolei ustanowiono międzynarodowym dniem walki z nowotworami u dzieci. Jakie korzyści płyną z obchodzenia takich "świąt"? Co dzięki nim zyskujemy? Okazuje się, że bardzo dużo!
     Po pierwsze: świadomość społeczna. Poprzez szeroko zakrojone kampanie medialne dowiadujemy się jak wielkim problemem medycznym są obecnie choroby nowotworowe. W Polsce nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. Najczęściej rozpoznawane u dorosłych dotyczą płuc (zarówno u kobiet jak i mężczyzn). Na drugim miejscu są to odpowiednio nowotwór sutka i jelita grubego. U dzieci najliczniejszą grupę stanowią nowotwory układu krwiotwórczego (białaczki i chłoniaki). Wszelkie inicjatywy podejmowane zarówno przez agencje rządowe jak i pozarządowe pozwalają na zapoznanie się z tymi statystykami. Możemy również dowiedzieć się czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór oraz jakie mogą być jego pierwsze objawy.
     Po drugie: ułatwienie dostępu do specjalistów. Obecnie kolejki do onkologów ciągle się wydłużają. Pomimo braku wymogu posiadania skierowania do lekarza onkologa dostęp dla pacjentów nie jest łatwy. W Polsce właśnie w te dni pacjenci mogą korzystać z bezpłatnych badań oraz porad onkologów poza ustaloną wcześniej kolejnością. Dzięki temu część chorych może przyspieszyć sobie proces diagnostyczny a co za tym idzie - terapeutyczny.
     Po trzecie: złamanie tabu i obalenie mitów. W dzisiejszych czasach choroba nowotworowa nie jest już w wielu przypadkach wyrokiem. Po odpowiednio wczesnym wykryciu i szybkim rozpoczęciu terapii odsetek wyleczeń jest wysoki. Dzisiejsza terapia jest z reguły wielokierunkowa (skojarzenie chemio, radio i immunoterapii oraz leczenia chirurgicznego), dzięki czemu jest ona znacznie skuteczniejsza i mniej obciążająca dla pacjentów. Dzień walki z rakiem jest również dobrą okazją do obalenia fałszywych przekonań na temat raka, takich jak na przykład to, że wdrożenie leczenia chirurgicznego ("ruszenie raka") doprowadzi do nagłej progresji choroby i szybszego zgonu pacjenta.
     Po wtóre: nasze zdrowie. Wszelkie wymienione tu działania zwiększają naszą wiedzę i czujność co może przełożyć się w przyszłości na zmniejszenie zachorowalności, a na pewno umieralności z powodu chorób nowotworowych. Należy tutaj podkreślić ogromną wartość szerokiej gamy działań profilaktycznych upowszechnianych właśnie w trakcie dni walki z rakiem. Należy zatem wspierać takie kampanie oraz czerpać z nich bezpłatną wiedzę, która kiedyś może uratować nam życie.
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków