zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Sposoby na biegunkę 06-05-2016

Szczególnie częste przypadki takich infekcji kończących się biegunką, spotkać możemy w podróży do krajów tropikalnych, gdzie poziom sanitarno-higieniczny pozostawia wiele do życzenia. Jak uniknąć biegunki lub gdy nam się przydarzy, jak sobie z nią radzić? Wystarczy poznać dokładnie jej przyczyny, rodzaje i przestrzegać zasad profilaktyki, a jeśli już nam się zdarzy, zastosować odpowiedni środek farmakologiczny oraz dietę.

Przyczyny biegunek

Najczęściej przyczyną jest przedostanie się do organizmu człowieka wraz z wodą lub pokarmem norowirusów (a u dzieci – rotawirusów), które rozprzestrzeniają się szybciej niż wirus grypy. Do zakażenia norowirusami dochodzi często w przypadku warzyw i owoców – zarówno surowych jak i mrożonych, a także – owoców morza. Powodem jest niewłaściwa higiena pracy osób zbierających, transportujących czy przygotowujących z nich posiłki oraz brak obróbki cieplnej czy po prostu niewłaściwe, niedokładne mycie. Oprócz wirusów biegunkę mogą też wywołać bakterie, z którymi mamy do czynienia w codziennym życiu. Dlatego niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad higieny własnej, oraz pomieszczeń, w których przebywamy takich jak: toaleta, kuchnia, a także przestrzeni, których dotyka wiele osób: klamek, klawiatury komputera itd.

 

Biegunki mogą też być skutkiem nietolerancji przez organizm laktozy, glutenu czy nadmiernego spożycia błonnika. Są one wówczas dość łatwe do zaobserwowania, gdyż pojawiają się w sytuacjach, gdy pacjent zje określone produkty. Trudniej zdiagnozować przyczyny biegunki w przypadku zespołu jelita nadwrażliwego, ponieważ może ona pojawiać się naprzemiennie z zaparciami i nie musi być związana z określonymi produktami, raczej – z tempem spożywania posiłku.

Niezależne od przyczyn, biegunki nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona doprowadzić może do bardzo niebezpiecznego odwodnienia organizmu, które w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci, zaś w mniej drastycznych sytuacjach powoduje liczne dodatkowe dolegliwości jak na przykład: ogólne osłabienie, bóle i zawroty głowy, drżenie mięśni. Każda biegunka powoduje w mniejszym lub większym stopniu zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej w organizmie, co nie pozostaje dla niego obojętne.

Dobre sposoby na biegunkę

Nie ma naturalnych sposobów zwalczania biegunki, ale z pewnością właściwa dieta pomaga organizmowi w jej leczeniu oraz zapobiega odwodnieniu organizmu. Co więc można, a czego nie można? Co jest dobre na biegunkę?

Z pewnością przydatna jest właściwa dieta bez smażonych, pieczonych i surowych produktów oraz nawadnianie organizmu, który podczas biegunki traci dużo wody i elektrolitów. Informacje o właściwej diecie znaleźć można na stronie: http://www.stoperan.pl/co-mozesz-jesc-podczas-biegunki.html.

Poza lekkostrawną dietą pomóc może: kakao lub gorzka czekolada, woda mineralna i zioła oraz ograniczenie spożycia błonnika.

 

Dobrym sposobem na biegunkę są oczywiście leki przeciwbiegunkowe jak na przykład Stoperan. Można go podawać w przypadku biegunek o nieznanym nam pochodzeniu, także dzieciom powyżej szóstego roku życia. Stoperan działa zarówno w początkowej jak i zaawansowanej fazie choroby. Jest bezpieczny i szybki w działaniu - do ograniczenia lub nawet zwalczenia objawów wystarczy tylko jedna dawka.

Komentarze