zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego w Polsce 07-10-2011

 

 
 
     Ratownictwo medyczne to system, utworzony przez Państwo w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego. W jego skład, oprócz Centrum Powiadania Ratunkowego, Zespołów Ratownictwa Medycznego, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i straży pożarnej, wchodzi Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To właśnie ta gałąź systemu pozwala na najszybsze transportowanie chorych na długie odległości a jej funkcjonowanie jest obarczone najbardziej rygorystycznymi przepisami. Dzięki niej udaje się uratować życie wielu poszkodowanych w różnych wypadkach.
     Lotnicza służba zdrowia sięga w Polsce lat 60tych kiedy to na zlecenie ówczesnego ministra zdrowia Rajmunda Barańskiego utworzono lotnictwo sanitarne. Już wtedy jego funkcjonowaniem objęty został cały obszar Polski. Jako pierwsze służbę pełniły samoloty dwupłatowe o niewielkiej prędkości przelotowej typu S-13. Stopniowo wprowadzano coraz nowsze modele a także śmigłowce. Od 1975 roku rozpoczęto eksploatację śmigłowców Mi-2, których następców, Mi-2 plus, wycofano ze służby wiosną bieżącego roku. Od 2009 roku flotę śmigłowców stanowią nowoczesne śmigłowce Eurocopter EC 135 (na zdjęciu/źródło konflikty.pl).
     W chwili obecnej w Polsce funkcjonuje 17 baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego nazwanych Śmigłowcową Służbą Ratownictwa Medycznego (z ang. Helicopter Emergency Medical Service - HEMS). Planowane jest także utworzenie nowej bazy w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki prawidłowemu rozmieszczeniu placówek śmigłowce mogą dotrzeć w prawie każde miejsce w kraju w maksymalnie 23 minuty. Zasięg EC 135 to około 80 km w porównaniu do 60 dla maszyn Mi-2.
     Ważnym elementem funkcjonowania lotniczej służby ratunkowej są także lądowiska. W Polsce coraz więcej centrów urazowych jest w nie wyposażonych (ostatnie otwarte to Nysa i Legnica). W każdym województwie takich placówek jest co najmniej kilka dając możliwość wyboru miejsca lądowania w zależności od miejsca wypadku, odniesionych przez poszkodowanych obrażeń, wolnych miejsc w szpitalach czy warunków atmosferycznych.
     Pomimo wielu głośnych medialnie wypadków z udziałem śmigłowców LPR służby te funkcjonują nadal dopełniając system ratownictwa medycznego w Polsce. Dzięki inicjatywie wielu osób i instytucji oraz finansowaniu ze środków Ministra Zdrowia możliwe jest zapewnienie profesjonalnej ochrony zgodnie z mottem: "Naszą misją jest niesienie pomocy medycznej wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują, w jak najkrótszym czasie i z zachowaniem najwyższej staranności. Nie uznajemy w niesieniu tej pomocy dyskryminacji z jakiegokolwiek względu, a naszych pacjentów traktujemy z najwyższym szacunkiem i godnością należnymi każdej ludzkiej istocie."
 
lek. Adam Wolnica

Komentarze

Dodaj komentarz:

Pozostało 1000 znaków