zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Skręcona kostka - co robić? 20-05-2019

Nie lekceważ objawów!

W wypadku lekkich przeciążeń możemy samodzielnie postarać się o złagodzenie objawów. Skutecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z zaleceń metody R.I.C.E.

 

R (rest) to wypoczynek, który w tym wypadku przede wszystkim oznacza unikanie kolejnych obciążeń. I (ice), czyli chłodzenie - przyniesie ulgę, należy jednak pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do miejsca urazu, trzeba je wcześniej owinąć bandażem lub cienkim materiałem. C (compression) oznacza ucisk. Świetnie sprawdzi się bandaż elastyczny, zapobiegnie powiększaniu obrzęku i przyniesie wyraźną ulgę. Ostatni punkt to E (elevation), czyli uniesienie. Umieszczenie uszkodzonego stawu powyżej poziomu serca ułatwi pracę naczyniom krwionośnym oraz usprawni przepływ limfy.

 

Powyższa technika zda egzamin w przypadku lekkich skręceń. Jeśli jednak uraz był poważniejszy, a ból utrzymuje się przez kilka dni, należy udać się do lekarza. Specjalista oceni nie tylko mechanizm urazu i jego skalę, ale też przeanalizuje typowa dla pacjenta aktywność fizyczną i sposób obciążania mięśni. Na tej podstawie dobrany zostanie odpowiedni zestaw ćwiczeń. Terapia manualna polega na zastosowaniu dedykowanych zabiegów w kolejności, która w łagodny i konsekwentny sposób przywróci pełną sprawność stawu. W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu zabiegi muszą być wykonywane przez osoby dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

 

Rehabilitacja w domu

 

Konieczność skorzystania z usług fachowców nie musi oznaczać braku wygody ani wiązać się z wizytami w gabinetach zabiegowych. Możliwość skorzystania z rehabilitacji w domu jest szczególnie ważna w przypadku ograniczenia sprawności ruchowej, docenią ją także osoby starsze. Dopasowanie godzin wizyt do organizacji dnia jest bezcenne również dla osób obarczonych dużą liczbą codziennych obowiązków. Pacjent poza wygodą zyskuje indywidualną i spersonalizowaną opiekę, rehabilitant chętnie odpowie na pytania, a także udzieli wskazówek przydatnych w okresie rekonwalescencji.

 

Szukając rehabilitanta, warto zasięgnąć języka wśród znajomych, być może będą mogli zarekomendować osobę, z której usług już korzystali.  Jeśli jednak w naszym gronie nie ma nikogo, kto mógłby służyć tego typu pomocą, warto sięgnąć do zasobów internetu. W tym wypadku należy zachować rozsądek i uważnie przyjrzeć się prezentowanym ofertom.  Świetnym przykładem jest strona Medistuff.pl, gdzie poza ofertą dostępnych usług uzyskamy możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, znajdziemy także informacje o rehabilitantach wraz z opisem ich specjalizacji i doświadczenia, a także, co istotne, opinie klientów. Staranny wybór zaowocuje szybszym powrotem do formy i uprzyjemnieniem czasu rehabilitacji.

Komentarze