zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Skąd bierze się ból łokcia?   17-01-2018

Często do walki z bólem może wystarczyć przyjęcie leku przeciwzapalnego i przeciwbólowego np. tabletek z deksketoprofenu. Jego działanie może być odczuwalne już pół godziny po przyjęciu. Czasami jednak same tabletki nie wystarczają. Warto wówczas poszukać przyczyny dolegliwości. Do najważniejszych zalicza się:

 

ZESPÓŁ KANAŁU ŁOKCIOWEGO

 

Zaburzenia czucia, szczególnie palca serdecznego i małego, nasilające się po zgięciu kończyny górnej w stawie łokciowym, niemożność dotknięcia kciukiem opuszki małego palca oraz objęcia butelki całą dłonią - są to objawy zespołu kanału łokciowego. Dolegliwości wynikają z ucisku nerwu łokciowego, do którego dochodzi na skutek zwężenia struktury anatomicznej zwanej kanałem łokciowym lub rowkiem łokciowym. Przyczyną takiego stanu może być uraz, zmiany zapalne lub zmiany zwyrodnieniowe.

 

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW

 

Chociaż najczęściej schorzenie to kojarzy się z bólami stóp i rąk, zmiany zapalne lokalizować się mogą w innych miejscach, np. w stawie łokciowym. Schorzeniu towarzyszy często ograniczenie ruchomości w stawie oraz przykurcz mięśni. Procesy chorobowe charakterystyczne dla RZS dotyczą całego ciała. W związku z tym pojawiają się tzw. objawy ogólne. Zaliczamy do nich utratę apetytu, chudnięcie, osłabienie i podwyższoną temperaturę ciała. Jako przyczynę bólu łokcia można wskazać również inne choroby reumatyczne, takie jak twardzina układowa oraz łuszczycowe zapalenie stawów.

 

BORELIOZA

 

Niestety coraz częściej stwierdza się zachorowania na tę chorobę. Powodują ją bakterie Borrelia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. We wczesnym stadium pojawiają się objawy skórne (najczęściej rumień wędrujący w miejscu kontaktu z kleszczem) i grypopodobne. Kilka tygodni lub kilka miesięcy po zakażeniu mogą pojawić się objawy związane z zajęciem serca, układu nerwowego i stawów np. łokciowego. Chory odczuwa wówczas ból i zauważa gromadzenie się płynu w stawie. Po pewnym czasie objawy stają się bardziej łagodne i mogą zanikać. Nie oznacza to jednak wyleczenia boreliozy. W późnym stadium choroby stwierdza się przewlekłe zapalenie stawów, zanikowe zapalenie skóry lub inne nieprzyjemne przypadłości.

 

ŁOKIEĆ TENISISTY

 

Wbrew nazwie tenisistów nie dotyczy zbyt często. Na to schorzenie narażone są przede wszystkim osoby pracujące dużo przy komputerze. Inna nazwa ,,łokcia tenisisty" to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, ponieważ objawy wynikają ze zmian okolicy przyczepu mięśnia prostownika nadgarstka do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Ból pojawia się po bocznej stronie stawu, nasila się przy ruchach nadgarstka i w sposób znaczący utrudnia codzienne czynności.

 

ŁOKIEĆ GOLFISTY

 

Objawy tej jednostki chorobowej są podobne jak w ,,łokciu tenisisty”, dotyczą jednak okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Ból nasila się i promieniuje w dół ramienia podczas zaciskania ręki w pięść i chwytania przedmiotów. Przyczyną tej patologii jest powtarzanie gwałtownych ruchów przedramienia np. rzucanie piłką lub uderzanie rakietą od tenisa.

 

DNA MOCZANOWA

 

Jest to schorzenie wynikające z odkładania się nadmiaru kwasu moczowego w postaci kryształów w tkankach okołostawowych. Najczęstszą lokalizacją jest staw podstawy palucha. Nie mniej jednak złogi mogą odkładać się także w wielu innych stawach np. w stawie łokciowym oraz w innych miejscach np. przy małżowinie usznej lub w nerkach. Ból ma charakter napadowy, najwyższy poziom osiąga kilkanaście godzin po początku odczuwania objawów. Chorzy opisują go jako trudny do zniesienia. Staw staje się obrzęknięty, skóra jest zaczerwieniona i gorąca. Można zauważ złuszczanie się naskórka. Napadowi dny moczanowej towarzyszyć mogą gorączka, dreszcze i osłabienie.

Komentarze