zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Rodzaje fartuchów medycznych 30-09-2020

 

 

Fartuchy medyczne to bardzo ważny element stroju lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników zawodów medycznych. Nieodłącznie kojarzą się z zawodem lekarza, budzą szacunek i zaufanie pacjentów, a także wyróżniają pracowników medycznych, dzięki czemu łatwo rozpoznać ich np. na szpitalnym korytarzu. Co więcej, fartuchy medyczne spełniają bardzo ważne funkcje związane z ochroną zarówno lekarza, jak i pacjentów, przed przenoszeniem się szkodliwych drobnoustrojów, zapewniając komfort i bezpieczeństwo pracy. Jakie rodzaje fartuchów są godne uwagi?

 

Przede wszystkim higiena i bezpieczeństwo

 

Fartuch medyczny musi przede wszystkim spełniać najwyższe standardy higieniczne. Lekarze i pielęgniarki pracują w zawodach, w których ochrona przed szkodliwymi drobnoustrojami jest niezwykle ważna, a odpowiednio dobrany fartuch lekarski pozwala zadbać również o ten aspekt. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona pacjentów przed drobnoustrojami, które lekarz mógłby wnieść do placówki medycznej z zewnątrz, a z drugiej strony- chroni także przed wyniesieniem zarazków na zewnątrz szpitala czy też przechodni. W zachowaniu tego standardu pomagają fartuchy medyczne antybakteryjne, szyte z odpowiednio dobranej mieszanki włókien sztucznych i naturalnych, które nie stanowią dobrego środowiska do rozwoju bakterii, wirusów ani grzybów. Warto sięgać po fartuchy, które można często prać w wysokich temperaturach, sięgających 85OC, bez utraty swojego kształtu i właściwości, ponieważ pomaga to utrzymać je w higienicznej czystości i zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, i jak i lekarzom.

 

Wygodne fartuchy medyczne na co dzień

 

Bardzo ważnym aspektem fartuchów medycznych jest ich wygoda i komfort noszenia na co dzień. Lekarze i pielęgniarki powinni mieć zapewnioną swobodę ruchów, aby móc bez przeszkód pracować z pacjentami podczas badań, wizyt i innych, codziennych obowiązków. Z pomocą przychodzą medyczne fartuchy o zróżnicowanej długości: krótkie, średnie i nieco dłuższe, które można dopasować do swoich preferencji, sylwetki i upodobań. Duże znaczenie ma także długość rękawów: niektórzy lekarze preferują tradycyjne fartuchy z długim rękawem, ale dużą popularnością cieszą się także nowoczesne i bardzo wygodne modele z rękawem krótkim lub o długości ¾. Wybierając fartuch medyczny, warto także zastanowić się nad rodzajem zapięcia. Tradycyjne guziki mają wciąż wielu zwolenników i bez wątpienia prezentują się bardzo elegancko, ale warto też wziąć pod uwagę modele zapinane na zamek błyskawiczny, które są niezwykle wygodne, a przy tym naprawdę szybko się je zdejmuje i zakłada. Ilość kieszeni to także element, który ma duże znaczenie przy wyborze fartucha medycznego- dzięki nim lekarz może zawsze mieć pod ręką drobiazgi, które są mu niezbędne w trakcie pracy.

 

Ponadczasowa elegancja

 

Poza wygodą i zapewnieniem higieny pracy, fartuchy medyczne spełniają też funkcje estetyczne. Dobrze dobrane, podkreślają sylwetkę i pozwalają elegancko zaprezentować się pracownikom medycznym, zarówno kobietom jak i mężczyznom. Najczęściej wybierane są fartuchy w kolorze białym, który jest elegancki, zawsze modny i bez wątpienia kojarzy się z zawodami medycznymi. Do wyboru są modele z tradycyjnym, wykładanym kołnierzem, a także z nowoczesną stójką- dzięki temu każdy może wybrać wersję, w której czuje się najlepiej, i która najbardziej mu odpowiada.

 

Fartuchy medyczne są dostępne w wielu różnych rodzajach, odmiennych pod względem kroju, długości czy też koloru, jednak bez wątpienia wszystkie modele powinny spełniać podstawowe funkcje ochronne, tak ważne w pracy w ośrodkach zdrowia.

Komentarze