zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Rezonans dróg żółciowych - na czym polega badanie? 06-01-2021

Cholangiografia MR – jakie są wskazania do badania

Rezonans dróg żółciowych wykonuje się w celu zobrazowania ich stanu, ustalenia przyczyn uporczywych bólów brzucha o nieokreślonym podłożu, przy podejrzeniu kamicy, jeśli nie udało się jej potwierdzić inną metodą. Zazwyczaj lekarz zaleci zrobienie rezonansu jeśli nie uda się postawić jednoznacznej diagnozy na podstawie badania USG.

Cholangiografia MR pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz dróg żółciowych, określić istnienie złogów (tzw. kamieni w woreczku żółciowym i drogach żółciowych), wad wrodzonych, potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie choroby nowotworowej. Jest pomocna przed operacją chirurgiczną – pozwala chirurgowi na lepsze przygotowanie się do niej. Także w okresie rekonwalescencji wykonuje się rezonans dróż żółciowych dla sprawdzenia, czy nastąpiła oczekiwana poprawa.

Szczegółowe informacje na temat cholangiografii MR zawarte są w artykule: https://badania.znanylekarz.pl/blog/cholangiografia-mr-na-czym-polega-rezonans-magnetyczny-drog-zolciowych/.

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu dróg żółciowych

Przeciwwskazania do przeprowadzenia cholangiografii MR są takie same, jak w przypadku każdego innego rezonansu. Standardowo nie wykonuje się go kobietom w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Ze względu na wykorzystanie pola magnetycznego, rezonansu nie wykonuje się u osób, które mają w ciele jakiekolwiek metalowe przedmioty – protezy, implanty, drobinki metalu jako pozostałości po wypadkach, aparaty ortodontyczne stałe, wkładki domaciczne, rozruszniki serca, neurostymulatory. Pole magnetyczne mogłoby przesunąć te przedmioty lub podnieść ich temperaturę. Także osobom, które mają na ciele tatuaże zrobione z wykorzystaniem barwników zawierających drobinki metali nie wykonuje się cholangiografii MR.

Jak przebiega cholangiografia MR

Rezonans magnetyczny dróg żółciowych nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto jedynie pamiętać o lekkim stroju pozbawionym metalowych elementów – suwaków, zatrzasków, guzików, napów, nitów itp., także biżuterię lepiej zostawić w domu.

Jeśli pacjent ma wyniki poprzedniej cholangiografii MR lub innych badań, powinien je ze sobą zabrać.

Cholangiografia MR przebiega podobnie, jak każde inne badanie rezonansem magnetycznym. Pacjent musi położyć się na ruchomym stole, który następnie zostanie wsunięty do wąskiej i długiej tulei. Wewnątrz jest dość ciepło, dlatego wskazany jest lekki, przewiewny strój. Samo badanie trwa od kwadransa do godziny. Jego długość zależy między innymi od jakości sprzętu, którym wykonywana jest cholangiografia MR. Przez cały ten czas pacjent musi leżeć nieruchomo. Jest to warunkiem uzyskania prawidłowego i ostrego obrazu. Pacjent może kontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg przez interkom.

Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne, jednak pewną niedogodnością mogą być wysokie, piskliwe wręcz dźwięki w dużym natężeniu. Aby złagodzić hałas, można włożyć zatyczki do uszu lub nałożyć słuchawki.

Zalecenia po badaniu

Rezonans dróg żółciowych jest podobny do badania USG, dlatego też zalecenia po badaniu są podobne. Pacjent nie wymaga szczególnej opieki, bezpośrednio po zakończeniu rezonansu może wyjść z placówki, prowadzić samochód, podjąć obowiązki zawodowe. Nie wymaga opieki osoby trzeciej. Jedynie w przypadku pacjentów, którym został podany tzw. kontrast (środek cieniujący umożliwiający uzyskanie wyraźniejszego obrazu), zalecane jest pozostanie w placówce przez ok. godzinę po badaniu, aby upewnić się, czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Zdjęcie: istockphoto.com

Komentarze