zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Rekonstrukcja piersi po mastektomii, metody rekonstrukcji piersi. 26-01-2022

Doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że 1. miejsce wśród najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet zajmuje rak piersi. W 2020 r. ponad 19 tysięcy Polek otrzymało rozpoznanie tej choroby. Niestety w naszym państwie obserwowany jest ciągły wzrost zachorowań i zgonów z powodu raka piersi. Nowatorskie metody wykrywania i leczenia dają nadzieję na ograniczenie śmiertelności i oferują chorym możliwość przeprowadzenia zabiegu z  zaoszczędzeniem gruczołu piersiowego. Gdy konieczne jest jednak usunięcie piersi, istnieje szansa na jej odbudowę dzięki jednoczasowej  rekonstrukcji lub rekonstrukcji odroczonej. O nich opowie nam lekarz ze Szpitala na Klinach w Krakowie, dr Mateusz Górski, który specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu zabiegowym chorób piersi, w tym raka piersi.

 

W Polsce bardzo mało kobiet decyduje się na zabieg rekonstrukcji piersi

Kwestia zabiegów rekonstrukcyjnych piersi jest zbyt często pomijana oraz  brakuje jej odpowiedniej promocji. Aż 95% Polek po mastektomii nie poddaje się operacji odtwórczej piersi, co ciekawe w USA jedynie 50% pań rezygnuje z tej opcji. Przyczynami tego zjawiska w Polsce mogą być także utrudniony dostęp do wyspecjalizowanych ośrodków wykonujących te zabiegi,  błędne wyobrażenie pacjentek o potencjalnej, wysokiej cenie czy dużych dolegliwościach bólowych towarzyszących zabiegowi rekonstrukcyjnego. W praktyce większość chorych po rekonstrukcji piersi wyznaje, że mogły podjąć decyzję o operacji dużo wcześniej.

 

Rekonstrukcja piersi – na czym polega zabieg?

Ideą tego zabiegu jest otrzymanie zrekonstruowanej piersi o wyglądzie jak najbardziej zbliżonym do naturalnej i symetrycznego położenia względem piersi zdrowej. W trakcie pierwszego spotkania ze specjalistą nakreślany jest plan leczenia zawierający sam zabieg rekonstrukcji piersi, materiał służący do wypełnienia  (tkanki własne chorej, implant ekspander), konieczność dostosowania symetrycznego drugiej piersi czy odbudowy brodawki sutkowej. Pacjentka ma także możliwość przekazania swoich preferencji oraz zadania pytań o elementy leczenia, które ją niepokoją.

 

Czas trwania zabiegu to 1,5-3 godzin, ból związany z procedurą kobiety określają jako średnio nasilony, uczucie dyskomfortu przechodzi maksymalnie po miesiącu od zabiegu, a ograniczenia podczas rekonwalescencji utrzymują się do 2-3 miesięcy i zależą od zastosowanej techniki operacjnej.

 

Rekonstrukcja piersi – jednoczasowa oraz odroczona

Zabieg rekonstrukcji piersi (https://bezpiecznyzabieg.pl/dla-pacjenta/rekonstrukcja-piersi-po-amputacji-mastektomii/) oferowany jest jako procedura przeprowadzana w trakcie jednej operacji wraz z uprzednią mastektomią lub w formie zabiegu odroczonego, po zakończeniu leczenia nowotworu. Pierwszy typ operacji (jednoczasowy) pozwala uchronić pacjentkę przed trudnym doświadczeniem utraty piersi, ponieważ zostaje ona natychmiast zastąpiona protezą. Natomiast zabieg odroczony to postępowanie rekomendowane u chorej, która wymaga dodatkowej radioterapii lub gdy taka jest jej wola. Procedurę wykonuje się wtedy po pół roku od zakończenia leczenia onkologicznego. Przy doborze metody zabiegu bierze się pod uwagę poprzedzające leczenie, stan tkanek do potencjalnego przeszczepu, a także upodobania pacjentki.

 

Rekonstrukcja piersi implantami

Zastąpienie ubytku piersi implantem silikonowym to najprostsza technika rekonstrukcyjna, która oprócz szybkości gwarantuje trwałe rezultaty, ma także śladowe ryzyko powikłań i nie wymaga pobierania żadnych tkanek od kobiety. Protezy piersi są dostępne w różnych rozmiarach, formach czy o odmiennych teksturach, dzięki czemu operator może wybrać taką, która najlepiej sprawdzi się u pacjentki. Wszczepienie implantu może odbyć się jako procedura jednoetapowa wraz z amputacją (w rekonstrukcji jednoczasowej) lub dwuetapowa. Druga opcja obejmuje wcześniejsze rozciągnięcie skóry przez wprowadzony  3-4 miesiące wcześniej ekspander, dopełniany regularnie roztworem soli fizjologicznej, a następnie po 3-4 miesiącach zamianę „pustego implantu” na ten właściwy.

 

Rekonstrukcja piersi tkankami własnymi pacjentki

Inaczej zabieg ten określa się jako rekonstrukcję autologiczną. W trakcie zabiegu używa się wolnych płatów tkankowych lub uszypułowanych, pierwsze pochodzą zwykle z podbrzusza pacjentki, a drugie z okolicy pleców,  przeszczepia się je razem ze skórą, tkanką podskórną oraz zasilającym naczyniem krwionośnym. Chirurg zespala naczynia płata i klatki piersiowej przy pomocy mikroskopu oraz modeluje z tkanek zastępczą pierś. Dzięki użyciu naturalnego płata można uzyskać pierś o strukturze, jędrności i sposobie opadania podobnym do zdrowej, co pozwala osiągnąć długotrwałą symetrię biustu.

 

Innym materiałem stosowanym w operacjach rekonstrukcyjnych są komórki tkanki tłuszczowej (pobierane w trakcie liposukcji), które umożliwiają powiększenie biustu, zaakcentowanie jego konturu, a przede wszystkim częściowe lub całkowite odtworzenie piersi.

 

Czy warto zdecydować się na zabieg rekonstrukcji piersi? 

Diagnoza raka piersi i leczenie przeciwnowotworowe to traumatyczne przeżycie, które pozostawia nie tylko ranę na ciele, ale także w psychice kobiety. Odtworzenie piersi daje pacjentkom szansę na odzyskanie naturalnego wyglądu i przede wszystkim wiary w siebie, co ma wpływ na jej stosunek do choroby czy swobodę w kontaktach z innymi ludźmi. Zgodnie z zasadami medycyny holistycznej ważne jest nie tylko wyleczenie choroby, ale także jakość życia pacjentki po niej.

Komentarze