zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Refleksoterapia ? prosty sposób na samoleczenie, oczyszczanie i wzmocnienie organizmu ! 28-07-2011

Refleksoterapia jest bardzo starą , naturalną metodą leczniczą, polegającą na uciskaniu określonych stref i punktów na stopach, twarzy, dłoniach lub uszach. Punkty te są skupiskami zakończeń nerwów czuciowych związanych z narządami, które reprezentują. Zachodzi tu zjawisko tzw. łuku odruchowego. Unerwiony narząd odbierający podrażnienie nosi nazwę receptora, a narząd wykonawczy lub gruczoł – efektora. Uciśnięcie receptora  uruchamia  pobudzenie, które biegnie drogą nerwową dośrodkową do mózgu, a stamtąd, po przetworzeniu, drogą nerwową odśrodkową do narządu. W ten sposób receptory poprzez mózg „rozmawiają” z narządami, które zostają poinformowane o tym, jak mają się dostroić do zapewnienia całemu organizmowi stanu optymalnej równowagi. Powyższy piktogram z ok. 2500-2300 r. p.n.e. z grobowca egipskiego lekarza Ankhmahora przedstawia terapeutów wykonujących zabiegi refleksologiczne na stopie i dłoni. Rysunek obok reprezentuje mapę receptorów stóp.

Refleksologia to nauka o punktach reflektorycznych, ich umiejscowieniu i powiązaniu z konkretnymi narządami oraz nauczanie zabiegów refleksologicznych. Jest to metoda i nauka holistyczna, czyli całościowa, a zatem wymaga traktowania człowieka również jako niepodzielnej całości, obejmującej Ciało, Umysł i Ducha. Refleksolog nie będzie więc wyodrębniał choroby i traktował jej objawowo, ani też nie skupi się na problematycznym narządzie, czy układzie, ale rozważy zaistniałą dolegliwość w kontekście całego organizmu. Wywołane zabiegiem reakcje fizjologiczne i energetyczne będą stymulowały potencjał samouzdrawiania organizmu i wzmocnienie jego wszystkich układów, na czele z układem immunologicznym.

Obecnie żyjemy w czasach niebywałej agresji objawiającej się na wszystkich poziomach życia. Za emocje agresji, buntu, złości, gniewu odpowiada obieg energetyczny wątroby, któremu podporządkowany jest Centralny Układ Nerwowy.  On, z kolei, gwałtownie przenosi agresję na układ immunologiczny, pobudzając go do autoagresji, czyli kierowania ataków na własny organizm. Około 20-25 szczepionek obowiązkowych do ukończenia 24 miesięcy życia u dzieci powoduje ogromne uszkodzenia w ich systemach odpornościowych, a potem całą masę powikłań, od alergii do ciężkich chorób autoimmunologicznych (patrz prof. Maria Dorota Majewska,list w sprawie szczepionek;  Kierownik Katedry Marii Curie Komisji Europejskiej, Zakład Farmakologii i Fizjologii Układu Nerwowego Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, oraz „Szczepienia – Niebezpieczne, Ukrywane Fakty” - Ian Sinclair). Refleksoterapia, pobudzając do działania tysiące zakończeń nerwowych, otwiera i odblokowuje szlaki bodźców nerwowych i wspomaga cały układ nerwowy, potocznie zwany układem elektrycznym, koi go, uspokaja i wycisza agresywne reakcje.

Zabiegi refleksologiczne usprawniają również pracę układu krążenia poprzez poprawę zaopatrzenia w krew transportującą do komórek  tlen i substancje odżywcze oraz usuwającą z nich uboczne produkty przemiany materii, jak gliadyna, gluten, kazeina, mucyna oraz toksyny. Polepsza się  elastyczność naczyń krwionośnych.

Refleksoterapia równoważy układ hormonalny , zwany układem chemicznym, który wpływa również na nasze myśli, emocje i całą osobowość.  Jeśli którykolwiek z 7 głównych gruczołów hormonalnych przestaje prawidłowo pracować, organizm jest wytrącony ze stanu równowagi chemicznej wpływającej na każdą tkankę i narząd wewnętrzny. Energetycznie przekłada się to na zablokowanie wszystkich 7 lub niektórych z podstawowych czakr, które znajdują się w ciele energetycznym dokładnie nad gruczołami hormonalnymi, a to powoduje konsekwentne niedobory i zastoje energii w meridianach.

Terapie refleksologiczne usprawniają nasz i tak wiecznie przeciążony „sztucznym” jedzeniem i nieprawidłowo łączonymi potrawami układ pokarmowy, najczęściej pozostający w stałej nierównowadze kwasowo-zasadowej. Sprawiają, że spokojniej i głębiej oddychamy również nasze układy wydalnicze „zabierają się” do pracy, a także ogromnej regeneracji doznają narządy rozrodcze. Odzyskujemy wewnętrzny i zewnętrzny blask i błysk w oczach, a twarz po masażu refleksologicznym staje się młodsza, rozluźniona i piękniejsza.

Refleksoterapia zwalcza ból, ponieważ stymuluje przysadkę mózgową do wytwarzania większej ilości endorfin, naszych własnych „środków przeciwbólowych”, usuwa też złogi krystaliczne wapnia z zakończeń nerwowych, spowodowane nadmiarem kwasowości we krwi, oraz toksyny. W przypadku chorób terminalnych refleksologia daje choremu większy komfort życia , usprawniając oddychanie, trawienie, wydalanie i inne funkcje.

„Ależ to boli!,” mówią czasem klienci refleksologom, zwłaszcza podczas pierwszych zabiegów.  Pewne receptory mogą być bolesne, zwłaszcza przy niskim progu bólowym danej osoby. Refleksolodzy po Międzynarodowej Akademii Refleksologii i Terapii Meridianowej Inge Dougans (www.refleksoterapia.pl) zawsze pracują na granicy bólu i starają się jej nie przekraczać, ale jest też inny sposób dla osób szczególnie wrażliwych. Jest to system refleksologiczny VACUFLEX, skonstruowany w latach 60-ych XX w. w Danii dla dzieci spastycznych i padaczkowych, a potem od lat 80-ych rozwijany i udoskonalany przez Inge Dougans na potrzeby refleksologiczne dla wszystkich grup wiekowych.

 

 

 

 

Zabieg w systemie Vacuflex składa się z 2 części: podciśnieniowej terapii za pomocą specjalnych butów oraz bańkoterapii, czyli akupunktury bezigłowej za pomocą przyssawek umieszczanych na akupunktach kończyn dolnych i górnych. Filcowe buty z foliowym wkładem , z których po założeniu na stopy odsysane jest powietrze, dozują stałe i precyzyjnie kontrolowane ciśnienie wokół stóp. Wtedy osoba poddana terapii może odczuwać silny ucisk lub kłucie niektórych receptorów, w przeciwieństwie do ostrego bólu w tych miejscach podczas zabiegu manualnego. Ciśnienie wywierane na stopy oddziaływuje na narządy wewnętrzne, poprawia ukrwienie tkanek, zaopatruje komórki w tlen i substancje odżywcze i dzieje się to błyskawicznie w czasie 5 minut, z równoczesną detoksykacją organizmu. Po zdjęciu butów przez kilkanaście sekund utrzymują się na stopach barwne zmiany z powodu ciśnienia działającego na zablokowane receptory. Można je zinterpretować pod kątem tego, czy organizm jest w fazie zakwaszenia, zaśluzowania, bądź chronicznych zmian, i w jakich jego miejscach one zachodzą. Rozkład i intensywność kolorów zmienia się z zabiegu na zabieg wraz z postępami terapii. Druga część zabiegu polega na uaktywnianiu energii w meridianach, co bardzo podnosi witalność klienta, usuwa zmęczenie i zastoje, daje wrażenie „odkurzenia” organizmu od wewnątrz.

Bardzo wielu refleksologów na świecie z powodzeniem stosuje system Vacuflex i podkreśla, że przynosi on ulgę w wielu schorzeniach, między innymi takich jak:choroby kręgosłupa i stawów obwodowych, urazy sportowe, migreny, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, udary mózgu, niedowłady, choroby układu pokarmowego, stany permanentnego zmęczenia, stresy, depresje, bezsenność, nadpobudliwość u dzieci, alergie, łuszczyca, astma, infekcje, uzależnienia, zaburzenia menstruacyjne, spadek potencji, bezpłodnośc i wiele innych.

 

Wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Akademii Refleksologii za zgodą jej Dyrektora.

 

Helena Smereczyńska-Stanisławska

GABINET REFLEKSOTERAPII (również SYSTEM VACUFLEX) i DETOKSYKACJI wg dra JONASZA

Wrocław-Kiełczów, ul. Różana 3

tel.502 811 844

Wrocław, Gabinet Terapii Naturalnych – Galeria Feng-Shui

ul.Alfreda Nobla 3  tel. 071/ 342 55 52

e-mail: refleksologia.wroclaw@wp.pl

www.refleksoterapia.org.plt

Komentarze

dodał: ~lidka | 2016-08-24 10:18:03

Uwielbiam tę formę masażu. Genialnie się czuję po refleksologii. Ostatnio miałam okazję uczestniczyć w takim zabiegu w massaya.pl Cudowne miejsce, wspaniali ludzie.

dodał: ~Gość | 2016-01-31 20:07:26

Witam, piszę pracę magisterską na temat refleksologii i zwracam się z prośbą do osób które z niej korzystały do wypełnienia ankiety na jej temat. Podaję link do strony na której można wypełnić ankietę: www.survio.com/survey/d/B7K9M3I1G7Y5Q5W3T. Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)

dodał: ~Gość | 2013-09-02 00:04:37

Refleksoterapia to najcudowniejszy srodek,ktory jest bardzo skuteczny. Gorąco polecam.Uwierzcie ludziska to działa

dodał: ~Gość | 2013-09-02 00:01:29

Refleksoterapia to najcudowniejszy srodek,ktory jest bardzo skuteczny. Gorąco polecam.Uwierzcie ludziska to działa

dodał: ~GośćMałgosia | 2013-07-26 19:32:08

wcale nie brednie, doświadczyłam tego w przypadku stwardnienia rozsianego mojej córki- czuje się o wiele lepiej, powrócił i uśmiech i radość u niej-trzeba być tylko bardzo sumiennym i uczestniczyć w terapii.Potrzebny jest także czas, cuda się być może zdarzają- ale trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać....wiem,że każdy chory chce od razu radykalnych zmian na lepsze, ale tak się nie da...

dodał: ~Gośćmedic | 2013-05-22 01:22:49

ludzie jakie brednie tutaj są to sie w glowie nie miesci, przez takie cuda, ludzie tylko zdrowie i zycie traca bo za pozno zglosza sie do ludzi, ktorzy realnie cos moga wyleczyc, a nie lecza nadzieja, duchowo juz Kosciol leczy, nie potrzeba zadnych magikow naciagaczy

dodał: ~Gość | 2012-11-20 10:36:02

treść