zapamiętaj mnie
Jesteś niezalogowany, załóż konto jeśli go nie posiadasz, lub przypomnij hasło

Informed - Internetowa Informacja Medyczna

Alternative content

Wyszukiwarka artykułów:

Rak żołądka, dlaczego taki groźny. 02-08-2022

 

Rak żołądka, dlaczego taki groźny.
 
Rak żołądka jest jednym z częściej występujących chorób nowotworowych. Szacuje się, iż zajmuje on piąte miejsce wśród zachorowań na nowotwory złośliwe oraz czwarte miejsce biorąc pod uwagę umieralność. U kobiet występuje nieco rzadziej, a większa świadomość na temat wpływu zdrowego stylu życia na mniejszą zapadalność na nowotwory poprawia jego statystyki. Chorują szczególnie mężczyźni i osoby po 50 r.ż. Niemniej jednak rak żołądka należy do nowotworów złośliwych o ciężkim przebiegu i gorszym rokowaniu. Za przyczynę tego stanu uważa się późne rozpoznawanie choroby (późne zgłaszanie się do lekarza), w znacznym stopniu zaawansowania.
 
Za poznane czynniki ryzyka raka żołądka uważa się palenie papierosów, nieprawidłową dietę (żywność konserwowana, zawierające duże ilości soli, uboga w błonnik), zmiany zapalne błony śluzowej żołądka z zanikiem, dysplazją, przewlekłe zapalenie żołądka z zakażeniem Helicobacter pylori, polipy żołądka o średnicy przekraczającej 2cm.
 
Pod względem histologicznym większość raków żołądka (około 95%) to raki gruczołowe (łac. adenocarcinoma). Rzadziej spotykane są chłoniaki czy rakowiaki. Ponadto wyróżniono trzy postacie raka żołądka (klasyfikacja Laurena): typ I zwany jelitowym, typ II zwany rozlanym oraz typ III stanowiący postać mieszaną. Zakwalifikowanie do odpowiedniego typu ma istotne znaczenie zarówno kliniczne, jak i rokownicze. I tak postać jelitowa rokuje zdecydowanie lepiej niż postać rozlana i rozwija się przede wszystkim na podłożu zmian przedrakowych. Postać rozlana natomiast tworzy się na podłożu nawet prawidłowej błony śluzowej. 
 
Na uwagę zasługuje wczesny rak żołądka, który charakteryzuje się ograniczeniem zajmowania do błony śluzowej i podśluzowej żołądka, bez naciekania błony mięśniowej. Najczęstszym miejscem występowania zmian nowotworowych jest okolica odźwiernika, najrzadziej wpustu.
 
Wymienione niżej objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza
 
Początkowo objawy nie są charakterystyczne. Nie od razu wskazują na problemy związane z żołądkiem lub są to inne zmiany błony śluzowej żołądka o cechach łagodnych, ale poprzedzające stan nowotworowy. Zwykle dolegliwości opisywane są jako uczucie dyskomfortu, bólu i ucisku w środkowym nadbrzuszu, odbijania, nudności, wymioty, brak apetytu lub niechęć wobec konkretnych potraw, szczególnie mięsa i występują od kilku miesięcy z tendencją do nasilania się.
 
Początkowo lekarz zapisuje leczenie farmakologiczne, jednak w większości tych przypadków pacjent powinien zostać skierowany na badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego (gastroskopię) przy pierwszej wizycie.
 
Na zaawansowany proces nowotworowy wskazuje wyniszczenie organizmu, czyli spadek masy ciała, powiększone węzły chłonne, wodobrzusze (powiększenie obwodu brzucha), krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, perforacja (przedziurawienie ściany żołądka), smoliste stolce, czasami zaburzenia przełykania (jeśli lokalizacja guza w okolicy wpustu). Nowotwór może szerzyć się na inne narządy tj. płuca, wątrobę, mózg, jajnik (wówczas nosi nazwę guza Krukenberga) głównie drogą naczyń chłonnych.
 
Dla chłoniaków charakterystyczne jest występowanie powiększonych obwodowych węzłów chłonnych, gorączki, nocnych potów, powiększenia wątroby i śledziony.
 
 
Rozpoznanie raka żołądka
 
Podstawowym badaniem jest gastroskopia z pobraniem wycinków podejrzanych zmian do badania histopatologicznego. Mniejsze znaczenie ma obecnie zdjęcie rentgenowskie górnego odcinka przewodu pokarmowego z użyciem podwójnego kontrastu (środek cieniujący i powietrze), które jest badaniem o mniejszej czułości i nie zwalnia z przeprowadzenia badania endoskopowego.
Ważnym badaniem jest także tomografia komputerowa jamy brzusznej, która powinna zostać wykonana w przypadku nieprawidłowego badania histopatologicznego lub w wątpliwych sytuacjach (podejrzenie raka żołądka o śródściennym naciekaniu ściany żołądka, bez zmian w obrębie błony śluzowej). Stopień zaawansowania ( głębokość naciekania ściany żołądka) pomaga określić również ultrasonograficzne badanie jamy brzusznej.
Dzięki badaniom dodatkowym tj. tomografii komputerowej możliwe jest ustalenie stopnia zaawansowania klinicznego raka żołądka według klasyfikacji TNM.
 
W badaniach laboratoryjnych stwierdza się niedokrwistość (z powodu niedoboru żelaza), obecność markerów nowotworowych CEA, CA 19-9 (badanie o niskiej czułości i swoistości), dodatni wynik badania kału w kierunku obecności krwi utajonej.
 
Leczenie raka żołądka
 
Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od stopnia zaawansowania procesu nowotworowego i dobierane każdorazowo indywidualnie przez zespół lekarzy. W każdym przypadku, kiedy jest to możliwe, powinno się usunąć częściowo lub całkowicie zmianę nowotworową (usunięcie żołądka) wraz z okolicznymi i ewentualnie odległymi węzłami chłonnymi.
Ciągłość przewodu pokarmowego odtwarzana jest poprzez zespolenie przełyku z jelitem (metoda Roux-en-Y). Raki żołądka charakteryzują się słabą wrażliwością na chemioterapię i leczenie promieniami jonizującymi. Mimo to, jako leczenie uzupełniające, po zabiegach operacyjnych lub jako leczenie paliatywne zastosowanie mają chemioterapia i immunoterapia.
 
W stadium zaawansowanym (rak nieresekcyjny) stosuje się leczenie paliatywne, które ma na celu zmniejszenie dokuczliwych dla pacjenta objawów (niedrożność przewodu pokarmowego, krwawienie). Obejmuje ono wytworzenie przetoki żołądkowo-jelitowej, założenie protezy lub stentu przywracające drożność przewodu pokarmowego.
 
Wczesne rozpoznanie daje szanse wyleczenia choroby. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, gdy występują podejrzane objawy, szczególnie przy braku odpowiedzi na farmakoterapię oraz dodatniego wywiadu rodzinnego w kierunku raka żołądka. Odsetek 5-letnich przeżyć w przypadku leczenia wczesnego raka żołądka wynosi 90%, a tylko 10-25% w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Lepsze rokowanie przedstawia się w chłoniakach żołądka (50-90%), które dobrze reagują na chemioterapię.
 
Informacje zaczerpnięte z: „Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy”, pod red. R. Kordka, „Chirurgia”, pod red. W. Noszczyka, Tom 2, „Choroby wewnętrzne”, A. Szczeklik, 2010.
 
Opracowała: DK
 
Czytaj też: 

Sezon na wrzody

Zatrucia pokarmowe

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Zespół jelita drażliwego

ENDOSKOPIA PRZEWODU POKARMOWEGO.

Komentarze

dodał: ~Gość | 2017-03-01 22:25:26

Zgadzam się z komentarzem o Ovosanie. Sam stosowałem go w czasie leczenia. To skuteczny preparat.

dodał: ~Gość | 2017-02-22 21:04:09

Rak żołądka dotknął mojego ojca. Żeby lepiej znosił leczenie i lepiej się czuł stosował Ovosan.

dodał: ~Gość | 2015-08-31 20:37:38

moj tato choruje na raka zoladka po reseksji po pol roku okazalo sie ze sa przezuty

dodał: ~Gość | 2015-01-30 12:36:37

Warto także sprawdzić swoje predyspozycje do wystąpienia choroby, Taka wiedza pozwala nam na wprowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych, które pomagają w minimalizowaniu ryzyka rozwoju choroby bądź też wykrycia jej na wczesnym etapie. Można sprawdzić w monogen life lub innej placówce, która się tym zajmuje. Mi wyszło, że jestem nosicielką mutacji w BRCA2 i teraz jestem objęta stałą kontrolą lekarzy, którzy na bieżąco monitorują stan mojego zdrowia w poszukiwaniu zmian. To naprawdę dobre rozwiązanie. Pozdrawiam

dodał: ~ewcia | 2014-08-12 21:26:30

Witam .. mam 43l.i jestem po całkowitej resekcji żołądka ,operacja była w kwietniu tego roku.Proszę o kontakt ze mną ,jak ktoś przeszedł to samo.moj meil.rutowicz@onet.eu Pozdrawiam.

dodał: ~Gośćaaaaagggggaaaaa | 2014-06-11 17:25:12

Mozna prywatnie isc na gastroskopie 200 zl kosztuje. okres oczekiwania kilka dni a z NFZ 4 miesiace wiem bo tydzien temu mialam to badanie i wybralam prywatne.

dodał: jacek | 2014-02-25 12:37:03

dowiedzialem sie ze mam raka zoladka wpostu zalamalem sie lekarz powiedzial ze jest w takim stadium nieoperacyjnym nie wiem co mam zrobic i ze jak nie zaczne sie leczyc to mam do roku czasu

dodał: ~Gość | 2013-03-29 16:55:58

lekarze niechetnie kieruja na gastroskopie

dodał: ~Gość | 2011-02-08 11:08:31

Rak żołądka to poważna choroba warto wiedzieć o nim więcej www.her2plus.pl